REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija predlaga Clooneyju, da namesto pregona novinarjev raje odkrije seznam vseh žrtev lažnega »masakra v Buči«

Rusija predlaga Clooneyju, da namesto pregona novinarjev raje odkrije seznam vseh žrtev lažnega »masakra v Buči«Moskva je sporočila, da bi bilo iskanje imen »žrtev« v Buči res zelo koristna stvar, ki bi jo igralec George Clooney lahko naredil za obveščanje javnosti. Vir: Posnetek zaslona, X

Hollywoodski zvezdnik George Clooney se je skupaj s svojo fundacijo zapletel v obtožbe, da poskuša po vsem svetu izvesti »lov na 'ruske' novinarje«, ki o številnih zadevah, predvsem pa o vojni v Ukrajini poročajo drugače od večine osrednjih zahodnih medijev.

Bes nad delom Clooneyjeve fundacije je nastal po intervjuju Anne Neistat, pravne direktorice projekta CJF The Docket, za oddajo Glas Amerike, ki jo financira ameriška vlada.

Neistat, rojena v Sovjetski zvezi, je za Glas Amerike povedala, da njena ekipa pritiska na EU in Mednarodno kazensko sodišče (ICC), naj obtožita ruske novinarje zaradi »spodbujanja h genocidu« v Ukrajini in jih aretirata, ko potujejo v tujino.

Pri tem je dejala, da obstaja v kazenski zakonodaji številnih evropskih držav tudi nikoli uporabljen člen o vojni propagandi, ki bi se ga prav tako dalo uporabiti, ker je zanimiv.

Konkretno je omenila celo Poljsko, Slovaško, Moldavijo in druge vzhodnoevropske države s podobnimi kazenskimi zakoniki, ki bi tako zlahka omogočali pregon nekaterih novinarjev.

»Nekdo v naši fundaciji se je zmotil,« je dejal Clooney v izjavi, ki jo je CJF v ponedeljek objavil na družbenih medijih.

Neistat, rojena v Sovjetski zvezi, je za Glas Amerike povedala, da njena ekipa pritiska na EU in Mednarodno kazensko sodišče (ICC), naj obtožita ruske novinarje zaradi »spodbujanja h genocidu« v Ukrajini in jih aretirata, ko potujejo v tujino.

Clooney je zanikal komentarje pravne direktorice njegove fundacije o prizadevanju za aretacijo ruskih novinarjev na Zahodu.

Clooneyeva fundacija za pravosodje (CFJ) nikoli ne bi preganjala novinarjev in ima »dolgoletno zgodovino njihove zaščite«, je dejal.

Fundacija je prejšnji mesec tudi razkrila, da je bila Clooneyjeva žena Amal – libanonsko-britanska odvetnica za človekove pravice – del mednarodne pravne komisije, ki je Mednarodnemu kazenskemu sodišču priporočila, naj obtoži izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in njegovega obrambnega ministra Yoava Gallanta ter tri voditelji palestinske militantne skupine Hamas v zvezi s konfliktom v Gazi.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova pa je Clooneyja izzvala z besedami, da ima priložnost, da sedaj dokaže svoje dobre namene s tem, da njegova fundacija preišče domnevni pokol v Buči, v Ukrajini.

»Clooneyja in njegovo organizacijo smo zelo dobro razumeli,« je Zaharova odgovorila v objavi na Telegramu in namigovala, da je izjava ni prepričala. »Zato bi jih radi povabili, da se vključijo v resnično pomoč novinarjem in pridobijo seznam meščanov, ki so 'umrli' v Buči.«

»Zamisli si, George, da še danes nihče ne ve, koga točno so zahodni mediji – vključno s CNN in BBC – prikazali ležati na ulicah Buče. Objavite seznam [njihovih imen] in rešite zahodne novinarje pred zgodovinsko sramoto je dejala Zaharova.

»To bi bilo neprecenljivo. Do takrat pa boste plačanec je dejala.

Da Clooneyju in njegovemu zanikanju izjave njegove sodelavke ne verjamejo, so na družbenih omrežjih pokazali tudi nekateri neodvisni mediji in drugi uporabniki, ki so se s prirejenimi posnetki norčevali iz hollywoodskega igralca.

Zamisli si, George, da še danes nihče ne ve, koga točno so zahodni mediji – vključno s CNN in BBC – prikazali ležati na ulicah Buče. Objavi seznam [njihovih imen] in reši zahodne novinarje pred zgodovinsko sramoto.

Buča, severno predmestje Kijeva, je bilo pod nadzorom ruskih čet do konca marca 2022, ko so se le-te umaknile zaradi »geste dobre volje« proti Ukrajini, medtem ko so se mirovna pogajanja v Istanbulu nadaljevala.

Ukrajinska vlada je nato trdila, da je 1. aprila tam našla na stotine mrtvih civilistov, potem ko so kijevske sile vstopile v mesto, in navedla »pokol« kot razlog za prekinitev pogajanj.

Vendar pa se o domnevnem poboju ni poročalo takoj po vstopu ukrajinskih organov v mesto, pač pa šele naslednji dan.

Nekatera trupla civilistov, ki so bila prikazana kot domnevne žrtve, so imela na rokavih tudi bele trakove, kar je bil znak razpoznavanja Rusov in do ruske vojske prijateljsko nastrojenih prebivalcev.

Zato bi bilo zelo neverjetno, da naj bi do ruske vojske prijateljsko nastrojene prebivalce pobijali ruski vojaki.

Rusija je večkrat trdila, da je bil tako imenovani pokol »operacija pod lažno zastavo«, namenjena blatenju Moskve in nadaljevanju konflikta.

Višji ukrajinski uradniki so pozneje priznali, da je Zahod prav tedaj prisilil Kijev, naj nadaljuje bojevanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek