REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija bo ciljala »centre kriminalnih odločitev«, ameriški sistemi za Ukrajino ne bodo spremenili ničesar

Rusija bo ciljala »centre kriminalnih odločitev«, ameriški sistemi za Ukrajino ne bodo spremenili ničesarMedvedjeva ni strah ameriških raket. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V zahodnih in ukrajinskih medijih je bilo te dni veliko poročil o tem, kako naj bi režim v Kijevu dobil z Zahoda, predvsem pa od Američanov sisteme dolgega dosega.

Gre predvsem za raketometalce HIMARS, s katerimi bi Ukrajina lahko »zadela tudi Rusijo

Moskva je na to odgovorila, da bo v primeru napada na svoja mesta udarila v središča sprejemanja kriminalnih odločitev.

In nekateri od teh središč sploh niso v Kijevu, je v svojem kanalu na Telegramu zapisal namestnik vodje Varnostnega sveta Ruske federacije Dmitrij Medvedjev.

To pa z drugimi besedami pomeni jasno grožnjo, da bodo cilji tudi na ozemlju članic zveze NATO.

Kremelj namreč ves čas obtožuje Kijev in ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, da deluje kot podaljšana roka Washingtona.

S tem je Medvedjev komentiral izjavo ameriškega predsednika Joeja Bidna, ki je naposled dejal, da ZDA Ukrajini ne bodo dobavile raket dolgega dosega.

»Biden je dejal, da ZDA Ukrajini ne bodo dobavile raketnih sistemov, ki bi lahko udarili po Rusiji. Razumno!« se je odzval Medvedjev.

Medvedjev
Namestnik vodje Varnostnega sveta Ruske federacije Dmitrij Medvedjev: »Biden je dejal, da ZDA Ukrajini ne bodo dobavile raketnih sistemov, ki bi lahko udarili po Rusiji. Razumno!« Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Spomnimo, pred tem je Joe Biden komentiral poročila, da bodo ZDA Ukrajini dostavile raketne sisteme, ki bi jih Ukrajinci lahko uporabili za napad na ozemlje Ruske federacije.

Dejal je, da ZDA Kijevu ne bodo predale raket, ki bi imele dovolj dosega, da bi lahko z njimi napadli Rusijo.

Dobavo raketnih sistemov so komentirali tudi na kanalu ASB Military News, ki so ga na Twitterju blokirali: »Ukrajina je ZDA prosila za sisteme MLRS. CNN poroča, da bi lahko ZDA poslale ameriški MLRS že naslednji teden. (Ni potrditve tega.)

Proukrajinski OSINT boti, ki so že 6x prej trdili, da bo Rusiji zdaj zdaj zmanjkalo raket sedaj pravijo, da bo to za Ukrajino ‘spremenilo igro.’ (Enako kot naj bi se zgodilo ob dostavi sistemov switchblade, TB2, Phoenix itd.)

O teh sistemih poročajo propagandisti Ukrajine, da lahko ‘sežejo tudi do 300 kilometrov' - kar je netočno.

Sistem HIMARS lahko z določeno vrsto rakete doseže do 300 kilometrov.

Ameriški raketometi
Ameriški raketometi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ta raketa je izjemno draga in ima sisteme za usmerjanje in senzorje, za katere ZDA verjetno ne bi tvegale, da bi prišli v roke Rusije.

Tudi če bi jih Ukrajina dobila, bi jih dobila v izjemno majhnem številu. Navadni tipi raket za te komplekse pa so po dosegu dejansko prekašali že sovjetski sistemi, ki jih Ukrajina že ima.

To torej za Ukrajino ne bi spremenilo prav nič. Ukrajina ima zmogljivosti za napade dolgega dosega, še vedno imajo tudi nekaj raket Točka-U. Preprosto pa jih ne izstreljujejo več, ker je večina vzhodne Ukrajine zdaj pod okriljem ruske zračne obrambe, rakete Točka-U pa preprosto uničijo v zraku.

Skratka, ZDA jim bodo poslale sisteme, ki bodo nekoliko bolj natančni glede zadetkov, vendar jim ne bodo dali daljšega dosega ali kakšne prave prednosti.

OSINT nacisti se seveda ne bodo strinjali, ker verjamejo v ‘spremembo igre’« so zapisali v ASB Military.

Ukrajinska vojska že od konca aprila trdi, da ukrajinske oborožene sile uporabljajo večnamenski raketni sistem M270 kalibra 227 mm [MLRS] in visoko gibljiv topniški raketni sistem M142 [HIMARS], dostavljen iz ZDA.

Ukrajinska spletna publikacija Defense Express pravi, da njihove oborožene sile »že uporabljajo najsodobnejše MLRS, ki so jih zagotovili partnerji

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek