REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Revizija zgodovine: Rusije spet niso povabili na počastitev obletnice osvoboditve Auschwitza

Revizija zgodovine: Rusije spet niso povabili na počastitev obletnice osvoboditve Auschwitza»S takšno odločitvijo bodo v 20 letih vsi na Zahodu prepričani, da so Auschwitz osvobodili Američani,« je ob novici, da Varšava znova ni povabila ruske delegacije s kančkom cinizma zapisal eden od komentatorjev na omrežju X. Vir: Posnetek zaslona, X

Predstavniki Rusije so izključeni s slovesnosti ob 80. obletnici osvoboditve taborišča Auschwitz-Birkenau, so v ponedeljek sporočili iz muzeja Auschwitz in ocenili, da bi bila takšna navzočnost zaradi vojne v Ukrajini »cinična«.

Kar je pravzaprav najbolj cinično, je dejstvo, da je taborišče osvobodila sovjetska Rdeča armada, potomci teh osvoboditeljev pa so že tretje leto izključeni iz komemoracij.

Do začetka posebne vojaške operacije v Ukrajini je Rusija vedno sodelovala na slovesnostih, ki so potekale vsako leto 27. januarja, na dan, ko so sovjetski vojaki prispeli pred vrata nacističnega taborišča, kjer je bilo zaprtih približno 7000 preživelih.

»Gre za obletnico osvoboditve (taborišča). Spominjamo se žrtev, a slavimo tudi svobodo.

Težko si je predstavljati prisotnost Rusije, ki očitno ne razume vrednosti svobode,« je dejal direktor Spominskega centra nekdanjega nemškega nacističnega taborišča Piotr Chwinsky v izjavi.

»S takšno odločitvijo bodo v 20 letih vsi na Zahodu prepričani, da so Auschwitz osvobodili Američani,« je ob novici, da Varšava znova ni povabila ruske delegacije s kančkom cinizma zapisal eden od komentatorjev na omrežju X.

Zanimivo pa je, da se Rusi tako letos kot pred osemdesetimi leti borijo proti istemu sovražniku - nacizmu.

Kajti eden od razlogov za začetek posebne vojaške operacije je bila denacifikacija Ukrajine.

Taborišče Auschwitz-Birkenau, zgrajeno na okupirani Poljski, je simbol genocida, ki ga je nacistična Nemčija zagrešila nad šestimi milijoni evropskih Judov, od katerih je bil med letoma 1940 in 1945 milijon ubitih prav v tem taborišču, skupaj z več kot 100.000 ljudi, ki niso bili Judi.

Nemški nacisti so tam pobili tudi 80.000 nejudovskih Poljakov, 25.000 Romov in 20.000 sovjetskih vojakov.

Ko je bila Moskva pred dvema letoma izključena iz komemoracij ob osvoboditvi Auschwitza, je ruski predsednik Vladimir Putin organizatorjem prireditev ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta in zaznamovanja 78. obletnice osvoboditve taborišča Auschwitz poslal telegram.

»Jasno moramo razumeti, da vsak poskus revizije prispevka naše države k veliki zmagi pravzaprav pomeni opravičevanje zločinov nacizma. To odpira pot za oživitev njegove smrtonosne ideologije,« je dejal ruski predsednik.

Putin je dodal, da se danes ruski vojaki v Ukrajini borijo proti zlu, ki se je rodilo, ker so bile pozabljene pomembne lekcije iz zgodovine.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek