REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Razkrito: Kako so ZDA Netanjahuju omogočile sabotažo pogovorov o premirju v Gazi

Razkrito: Kako so ZDA Netanjahuju omogočile sabotažo pogovorov o premirju v GaziAmeriški uradniki tolerirajo in pogosto odkrito podpirajo prizadevanja izraelskih uradnikov, da sabotirajo pogovore o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjave talcev, trdi predstavnik Hamasa. Vir: Posnetek zaslona, X

Čeprav ameriški uradniki trdijo, da so globoko zavezani pogajanjem o prekinitvi ognja v Gazi, vztrajno ignorirajo izraelska dejanja, ki jih sabotirajo, piše znani ameriški novinar Jeremy Scahill na svojem blogu Dropsite.

Strasti v Izraelu so se razvnele, potem ko so izraelske sile v predoru pod Rafo odkrile trupla šestih talcev, za katere Tel Aviv trdi, da so jih ubili pripadniki Hamasa.

Hamas še ni izdal natančnega odgovora na izraelske obtožbe, da so njegovi borci ubili šest ujetnikov, je pa za njihovo smrt okrivil Izrael.

Uradnik Hamasa, vključen v pogajanja o prekinitvi ognja, je za Dropsite povedal, da ameriška podpredsednica Kamala Harris in drugi ameriški uradniki namenoma zavajajo javnost glede pogajalskega procesa zaradi skrbi, da bo vojna v Gazi ogrozila možnosti demokratov za zmago na novembrskih predsedniških volitvah v ZDA.

"Kamala Harris je zdaj obsedena z Donaldom Trumpom, kako ga premagati na volitvah, in ve, da so genocid v Gazi in ti pokoli ključni element v kampanji," je dejal Bassem Naim, član političnega urada Hamasa. "Želi ustvariti iluzijo, da se nekaj dogaja, kar ni res."

Poudarja, da čeprav želijo ZDA iz lastnih interesov doseči začasno premirje, ki bo olajšalo izpustitev Izraelcev, zaprtih v Gazi, in omogočilo, da pomoč doseže oblegano enklavo, niso dale nobenega znaka, da bodo vztrajale pri dokončnem koncu vojne.

Maja je ameriška administracija predstavila tako imenovani "načrt za trajnostno prekinitev ognja in izpustitev vseh talcev", ki ga je pravzaprav predlagal Izrael sam. Kmalu je ta izraelski načrt postal okvir za pogajanja med obema stranema, 10. junija pa ga je sprejel tudi Varnostni svet ZN.

2. julija je Hamas objavil, da se strinja z nadaljevanjem pogajanj o premirju na podlagi izraelsko-ameriškega predloga.

"Pripravljeni smo na pogajanja, ki bodo dosegla konec agresije in popoln umik z območja Gaze," je dejal višji pogajalec Halil Al Haja, namestnik vodje Hamasa Jahje Sinvarja.

Takrat so pogajalci Hamasa nakazali, da so odprti za dogovor v treh fazah, ki ne bo zahteval obljube trajne prekinitve ognja in popolnega umika izraelskih sil iz Gaze kot predpogoja za nadaljevanje procesa.

Pred tem je Hamas vztrajal, da mora vsak dogovor vključevati jasno opredeljene korake, ki bodo zagotovili konec vojne, saj so palestinske oblasti menile, da je kompromis dokaz njihove zavezanosti dogovoru.

"Če pogledate potek pogajanj v zadnjih 10 mesecih, boste opazili dosleden vzorec Izraelcev: vsakič, ko smo blizu dogovora, naredijo nove poboje ali pa odstopijo od sporazuma in dodajo nove pogoje," je opozoril Naim.

Na pogajanja je negativno vplival tudi atentat na političnega voditelja Hamasa Ismaila Hanijo, za katerim najverjetneje stoji Izrael, izraelske oblasti pa so poleti dodajale nove zahteve, vključno s pravico do zasedbe Filadelfijskega koridorja, ki poteka vzdolž meje med Gazo in Egiptom.

Kairo je zahtevo Tel Aviva ostro obsodil in spomnil, da je v nasprotju z vojaškim sporazumom obeh držav iz leta 2005.

Izraelci so se utrdili tudi ob koridorju Netzarim, ki deli območje Gaze na severni in južni del. Ena od novih zahtev izraelske strani je bila preiskava vseh palestinskih beguncev, ki bi šli z juga na svoje domove na severu – da bi ugotovili, ali so nekateri med njimi pripadniki Hamasa.

"Nihče v Hamasu ne more sprejeti nobene oblike izraelske prisotnosti v koridorju Netzarim in preiskave ljudi, ki se vračajo na svoje domove. In nihče ne sprejema tega in ne sprejema vojaške prisotnosti v koridorju Filadelfija in prehodu Rafa," je dejal Naim, ki sprejema teh točk primerja s trajno okupacijo Gaze.

Naim je še dejal, da Izrael vztraja pri pravici veta pri izpustitvi palestinskih zapornikov, ki jih ima ujete, kar bi preprečilo izpustitev političnih zapornikov visoke vrednosti, vključno s tistimi iz Hamasa in drugih palestinskih gibanj, ki prestajajo zaporne kazni že več desetletij.

Uradnik Hamasa je Netanjahujevo zavrnitev pogajanj v dobri veri označil za "udarec njegovemu lastnemu mirovnemu predlogu" in ZDA obtožil, da ugajajo izraelskemu premierju.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je sredi avgusta odpotoval na Bližnji vzhod, ko je podal "še zadnji predlog za premostitev vrzeli" - in dodal, da je dogovor "bližje kot kdaj koli prej".

Toda le nekaj ur po tem, ko je ameriški diplomat zapustil Tel Aviv, je v izraelske medije pricurljala informacija, da je Netanjahu prepričal ZDA, da sprejmejo dolgoročno izraelsko prisotnost na območju Gaze.

Američani so to ostro zanikali, a so to storili šele ko je bila Blinknova kredibilnost resno omajana.

"Blinken je oškodoval celoten proces, saj je izgubil vso verodostojnost resnega posrednika," je dejal Naim in dodal, da je Blinken morda najslabši šef diplomacije neke velesile.

Predstavnik Hamasa je poudaril, da gibanje v pogajanjih ne sodeluje neposredno, ampak prek posrednikov - Egipta in Katarja - in da so jim predstavniki teh držav povedali, da izraelski pogajalci zaradi Netanjahujevega nasprotovanja pogosto nimajo jasno opredeljenih pogajalskih izhodišč.

Brezkompromisnost izraelskega premierja je razjezila celo nekatere člane njegove vlade, vključno z obrambnim ministrom Joavom Galantom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek