REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Raziskujemo in pojasnjujemo: Na kakšen način so bili izvedeni teroristični napadi?

Raziskujemo in pojasnjujemo: Na kakšen način so bili izvedeni teroristični napadi?Teroristi se poslužujejo različnih sredstev za izvršbo napadov.

V današnjem prispevku bomo pregledali, na kakšen način so bili izvedli najbolj smrtonosti teroristični napadi v Evropi v zadnjih letih. Pri tem je razvidno, da se načini izvedbe zelo razlikujejo, tako od števila vpletenih napadalcev do metode samega napada.

Najbolj smrtonosni napadi so ponavadi tisti, katere hkrati izvede večjo število napadalcev, ki istočasno ali zaporedoma napadejo večje število krajev, pri čemer uporabljajo različne metode napada.

Več napadalcev

Najbolj smrtonosni napadi so ponavadi tisti, katere hkrati izvede večjo število napadalcev, ki istočasno ali zaporedoma napadejo večje število krajev, pri čemer uporabljajo različne metode napada.
Serija takih napadov se je zgodila v noči iz 13. na 14. november 2015, ko so tri skupine islamističnih teroristov, pripadnikov Islamske države. Vsaka skupina je štela tri člane, pri čemer so imele različne tarče v pariškemu predmestju Saint-Denis. Prva skupina je izvedla samomorilske napade v bližini športnega stadiona Stade de France, saj zaradi varnostnih pregledov niso morali vstopiti v sam stadion.

Sledila je serija treh strelskih napadov, nakar se je en samomorilski napadalec razstrelil. Ta skupina napadalcev je napadla priljubljene restavracije oz. kavarne.

Zadnja skupina napadalcev, ki je povzročila tudi največje izgube, je vdrla v gledališče Bataclan, kjer je nastopala težkometalna skupina Eagles of Death Metal. Sprva so napadalci streljali na obiskovalce, nakar so zajeli preživeli. Po prihodu policijskih specialcev je izbruhnil spopad, v katerem sta dva napadalca aktivirala samomorilski jopič, medtem ko se je jopič tretjega aktiviral, ko je bil napadalec mrtev. V napadu je bilo ubitih 130 žrtev ter sedem napadalcev; dva preživela napadalca sta bila ubita pet dni pozneje v spopadu s policijo.
 

Lokacije terorističnih napadov Francija
Ponavadi so najbolj nevarni teroristični napadi, ki so izvedeni na več lokacijah s strani več napadalcev.

Trije povezani napadalci, prav tako pripadniki IS, so v dneh med 7. in 9. januarjem 2015 izvedli pet različnih napadov, pri čemer so uporabili le strelno orožje. Glede organizacije tak način napada ni bil tako zahteven kot predhodno obravnavana serija napadov (kjer so morali izdelati eksplozivna sredstva), a so vseeno povzročili več deset žrtev. Sprva sta dva napadalca napadla uredništvo satiričnega časopisa Charlie Hebdo, nakar je tretji napadalec v dveh napadih ustrelil več ljudi. Par napadalcev je bil nato obkoljen v industrijski coni, kjer sta umrla v spopadu s policijo. Tretji napadalec je vdrl v judovsko trgovino, ubil štiri ljudi, nakar je bil tudi on ubit. Skupaj je umrlo 20 ljudi, vključno s tremi napadalci.

Podobno so pripadniki IS 22. marca lani izvedli samomorilska napada na bruseljsko letališče in železniško postajo. Dva napadalca sta uspela detonirati eksplozivna telesa v letališču, medtem ko tretjemu to ni uspelo. Slednji je pozneje zapustil prizorišče in bil zajet nekaj dni pozneje. Eden napadalec se je pozneje razstrelil na železniški postaji. Tudi pripadniki te skupine so imeli še logistično podporo drugih pripadnikov IS, pri čemer so bili nekateri predhodno udeleženi v bojih v Siriji oz. Iraku. V napadih je skupaj umrlo 35 ljudi, vključno s tremi napadalci.

Primer bolj enostavnega napada več napadalcev predstavlja umor Leeja Ribyja 22. maja 2013. Dva islamističnega terorista sta skupaj napadla in s hladnim orožjem (noži in sekiro) ubila angleškega vojaka.

Pri tem lahko slednje delimo na dve skupini: tiste, ki so imeli predhodno urjenje in kontakte s drugimi pripadniki teroristične skupine, ter t. i. samostojnimi volkovi, ki so napad izvedli sami brez logistične podpore drugih.

Samostojni napadalci

Večino terorističnih napadov so storili posamezni napadalci. Pri tem lahko slednje delimo na dve skupini: tiste, ki so imeli predhodno urjenje in kontakte s drugimi pripadniki teroristične skupine, ter t. i. samostojnimi volkovi, ki so napad izvedli sami brez logistične podpore drugih. Dalje jih lahko razdelimo glede na kompleksnost napada kot na število prizorišč napadov.

Marca 2012 je islamistični skrajnež alžirskega rodu v francoskih mestih Montauban in Toulouse sam izvedel serijo treh strelskih napadov, pri čemer je imel za tarče tako pripadnike francoskih oboroženih sil, nato pa Jude. V vseh napadih je umrlo osem ljudi, vključno z napadalcem, ki je bil ubit v poznejšem spopadu s policijo.
 

Anders Breivik
Eden izmed najbolj smrtonosnih volkov samotarjev je norveški desničarski skrajnež Anders Breivik, ki je sam izvedel dva teroristična napada.

Norveški skrajnodesničarski ekstremist Anders Breivik je sam izdelal eksplozivno telo ter zbral še drugo potrebno opremo brez kakršnekoli vpletenosti drugih oseb. Sam je nato tudi izvedel dva teroristična napada (eksplozija avto-bombe ter množično streljanje). Skupaj je v njegovih napadih umrlo 77 ljudi.

Zaradi takih predhodnih napadov so zahodnoevropske varnostne sile povečale pozornost na večje nakupe snovi, potrebnih za izdelavo eksplozivnih snovi kot tudi na preprodajo orožja in eksploziva na črnem trgu. Posledično so se v zadnjem času povečali napadi z uporabo vsakdanjih sredstev – vozil.

Zaradi takih predhodnih napadov so zahodnoevropske varnostne sile povečale pozornost na večje nakupe snovi, potrebnih za izdelavo eksplozivnih snovi kot tudi na preprodajo orožja in eksploziva na črnem trgu. Posledično so se v zadnjem času povečali napadi z uporabo vsakdanjih sredstev – vozil.

Tako je 14. julija 2016 islamistični ekstremist s tovornjakom zapeljal v zbrano množico v Nici in tako povzročil smrt 86 ljudi. Napadalec je bil v kabini tovornjaka nato ubil v streljanju s policisti. Istega leta, 19. decembra, je prav tako pripadnik ISIS s tovornjakom zapeljal v zbrano množico na berlinskem božičnem sejmu. Napadalec je do smrti povozil 11 ljudi in predhodno ubil voznika tovornjaka, nakar mu je uspelo zbežati s prizorišča zločina. Nekaj dni pozneje je bil ubit s strani italijanske policije.
 

Teroristični napad, Nice - Francija
Pot napada s tovornjakom v Nici.

22. marca letos je angleški islamistični skrajnež sprva z avtomobilom zapeljal v pešce na Westminstrskem mostu, nakar je stekel do bližnjega parka neposredno ob zgradbi britanskega parlamenta in tam do smrti zabodel policista. Eden izmed preostalih policistov v bližini je nato ustrelil napadalca. Poleg napadalca in policista so v napadu umrli še štirje civilisti.

Zadnji tak letošnji napad se je zgodil v začetku meseca, 7. aprila, ko je v Stockholmu uzbeški ilegalec in simpatizer IS z ukradenim tovornjakom zapeljal v množico ljudi. Umrli so štirje ljudi, pri čemer je napadalcu uspelo zbežati, a ga je policija kmalu prijela. Pri tem je v kabino tovornjaka namestil več kemičnih oz. vnetljivih snovi, ki pa niso povzročile želenega učinka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Povezane novice

Delite članek