REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rafael Nadal zmagovalec* OP Avstralije, toda številni navijači prepričani, da bo to za zmeraj »zmaga z zvezdico«

Rafael Nadal zmagovalec* OP Avstralije, toda številni navijači prepričani, da bo to za zmeraj »zmaga z zvezdico«Djoković in Nadal. Vir: Twitter

Rafaelu Nadalu je uspelo, da je v finalu odprtega prvenstva Avstralije v tenisu premagal Danila Medvedeva in se je tako še enkrat vpisal v zgodovino tenisa.

Finale je bil pravi tobogan, Medvedev je povedel, toda ko se je že zdelo, da je Nadal na tleh, se je nenadoma »pobral« in zaigral bolje ter zasluženo zmagal.

S tem je Nadal postal tudi igralec z največ »grand slamov« v zgodovini tenisa, naslov, ki ga je letos zasledoval tudi Novak Đoković.

Španec je prehitel tudi Švicarja Rogerja Federerja.

Rafael Nadal je tako v finalu v petih nizih premagal Danila Medvedeva z rezultatom 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5.

Zaradi njegove zmage sedaj Đoković ni več edini teniški igralec, ki je vsak Grand Slam osvojil vsaj dvakrat, na tem seznamu je zdaj tudi Španec, ki je v Melbournu slavil drugič, prvič po letu 2009, saj je nato doživel štiri poraze v finalu.

»Rafa« je bil 13-krat prvak Roland Garrosa, štirikrat OP ZDA ter dvakrat Wimbledona in OP Avstralije – kar mu je skupaj prineslo 21 Grand Slamov.

Medvbedev
Danil Medvedev. Vir: Twitter

Kmalu po zmagi se je oglasil Đoković in v daljšem sporočilu čestital Nadalu za zmago.

Pohvalil je tudi Medvedeva ter neverjetno energijo Nadala.

Oglasil se je tudi Roger Federer, ki je v daljši čestitki prav tako čestital Nadalu ter pohvalil njegovo igro.

Toda veliko pozornost je vzbudila predvsem Đokovićeva pohvala Nadala.

Novak Đoković sicer po dvakratnem preklicu vizuma ni imel možnosti braniti trofeje v Melbournu, iz katerega je bil deportiran v Beograd, zato je dan pred turnirjem zapustil Avstralijo.

Toda številni navijači, predvsem Novaka Đokovića so tudi ob tej zmagi spomnili, na kako nepošten način je bila Novaku Đokoviću odvzeta možnost, da ubrani svojo lanskoletno zmago.

To pa je seveda vplivalo tudi na Nadalovo zmago, saj je jasno, da je do pokala prišel ob odsotnosti največjega konkurenta.

Zahvaljujoč avstralski vladi šampion ni šampion.

Ob tem pa je Nadal tudi v času, ko je Đoković doživljal največjo dramo v Avstraliji večkrat dal jasno vedeti, da ga odsotnost Đokovića sploh ne bo motila in da ne bo vplivala na prvenstvo.

S tem pa je dal oblastem še dodaten razlog, da Đokovića izženejo.

Istočasno pa si je tako olajšal pot do zmage.

Do finala se je moral Nadal zaradi nepričakovane pomoči avstralske vlade prebiti z zmagami nad igralci, ki so slabši od Đokovića, da bi ga Đoković znova prehitel pa ga mora premagati na Rolandu Garrosu na podlagi, na kateri je Nadal zmagal - 13 krat.

Na nek način je bila krivica, ki so jo avstralske oblasti s tem storile Đokoviću, z zmago Nadala le še poglobljena.

»Zahvaljujoč avstralski vladi šampion ni šampion,« je ocenil eden od navijačev.

»Komentator je rekel: 'Mislil sem, da bo Novak prvi z 21 pokali, a ni bilo tako’, kot da je izgubil igro in ni dobil AO! Vaša vlada ga je vrgla iz države zaradi tega, kar si je mislila, da on misli!!!,« je ocenila ena od Đokovićevih podpornic.

Eden od Đokovićevih navijačev pa je preprosto zapisal, da bo prav zaradi nepoštene intervencije avstralske vlade, ki je Đokoviću onemogočila udeležbo na turnirju nad tem Nadalovom pokalom zmeraj visela senca dvoma in da bo to pokal in zmaga* – z zvezdico…

So bile pa tudi dame, ki so pod ceno prodale svoje drage vstopnice za finale in sporočile Medvedevu in Nadalu, da bosta dejansko - tekmovala za drugo mesto...

Da Novak Đoković sploh ni anticepilec in da so mu celo veliki mediji podtikali tovrstne izjave, pa je pokazala že spodnja analiza njegovih navedb.

Pa tudi na samem turnirju so protestniki vdrli na teren in opozarjali na neznosno in časovno neomejeno zapiranje azilantov v zaporniškem hotelu, v katerega so avstralske oblasti dvakrat poslale tudi Đokovića.

Tenis je še vedno zgolj šport, toda ni dvoma, da bo nad to Nadalovo zmago prav zaradi ravnanja oblasti Avstralije - za zmeraj obvisela velika senca politike.

In povsem na koncu, ni mogoče mimo čustvene tiskovne konference Medvedeva.

Govoril je o svojih spominih in o dečku, ki je sanjal, da bo igral tenis z največjimi ter o tem, kako so se mu sedaj sanje razblinile.

Pa ne zaradi poraza. Očitno zaradi nestrpne publike, javnosti in vsega, kar je lahko slišal in videl na Australia Open.

Končal je s tem, da bo odslej igral tenis zase, za družino in za vse Ruse. Skratka - ne tudi za vse ostale, ki očitno športnike ocenjujejo skozi politična očala, po nacionalnosti, prepričanjih ali drugih nešportnih kriterijih.

Končal je s tem, da bo odslej igral tenis zase, za družino in za vse Ruse.

Skratka - ne tudi za vse ostale, ki očitno športnike ocenjujejo skozi politična očala, po nacionalnosti, prepričanjih ali drugih nešportnih kriterijih.

In da, če bo v Rusiji ali kjer drugje na trdni podlagi kakšno veliko tekmovanje -, da bo raje odšel tja, kot pa tekmoval za velike pokale.

To je jasna klofuta tudi za Australia Open in podobna tekmovanja.

Tega, kar je povedal, ni mogoče ločiti od vsega, kar smo videli v zadnjih dnevih - žvižganja publike ob njegovih nastopih (ne pa ob nastopih Nadala ob istem ravnanju), kričanja nevzgojene publike, ko je tudi Medvedev le omenil Đokovića in podobno.

Z drugimi besedami, če je komu potreben prevod - politika je do te točke umazala tekmo za grand slame, da po izgonu Đokovića nobena tekma preprosto ni več fer.

To je bilo lepo vidno, ko je Medvedev samo omenil, da se je vprašal, kaj bi naredil Novak, ko je bil v enem od nastopov povsem na tleh.

Takoj se je usul plaz žvižgov...

Vse se je pokvarilo do te mere, da nekateri igralci razmišljajo, da izprežejo in gredo na neka druga tekmovanja.

Bo politizacija tenisa privedla do spopada civilizacij v športu?

In to igralci kot Medvedev, ki veljajo za naslednje zvezde tenisa po trojici Nadal, Federer, Đoković...

Bomo kmalu dobili tekmovalce, ki se bodo udeleževali vzhodnih in morda azijskih, in druge, ki se bodo udeleževali t. i. zahodnih tekmovanj?

Bo politizacija tenisa privedla do spopada civilizacij v športu?

Upajmo, da ne, primitivna avstralska publika in primitivno ravnanje avstralske vlade pa bo - skupaj z uradniškim bojkotom olimpijade s strani zahodnih držav - pustilo globoke posledice tudi v športu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek