četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Protiruske sankcije odnesle premierja Draghija, v ZDA že zaskrbljeni zaradi njegovih proruskih naslednikov
![Protiruske sankcije odnesle premierja Draghija, v ZDA že zaskrbljeni zaradi njegovih proruskih naslednikov](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/draghizelenski.jpg?itok=KS2F2UQS)
Italijanski premier Mario Draghi je dokončno ostal brez večinske podpore za svojo vlado.
Draghi je predsedniku države Sergiu Mattarelli že (znova) ponudil svoj odstop, potem ko na glasovanju v senatu ni dobil široke podpore, ki jo je postavil kot pogoj za nadaljevanje vodenja vlade.
Predsednik Italije je odstop Draghija tokrat sprejel.
JUST IN - Italy's PM Draghi has resigned. President to dissolve parliament.
— Disclose.tv (@disclosetv) July 21, 2022
Draghi je že prejšnji teden predsedniku Mattarelli ponudil svoj odstop, a ga Mattarrela tedaj ni sprejel.
Gospodarsko stanje v državi je zaradi neoliberalnih reform precej slabo...
74-letni italijanski premier je v sredo v senatu sicer dobil zaupnico, vendar ne z želeno večino, saj tri vladajoče stranke - Liga, Naprej Italija in Gibanje pet zvezd - niso glasovale, s tem pa je razpadla koalicija narodne enotnosti.
Draghi asks parliament for confidence but 3/4 of the senators leave the classroom or do not vote. He then leaves the room himself without waiting for the outcome of the vote. It's over ! pic.twitter.com/TXuRMvzlje
— RadioGenova (@RadioGenova) July 20, 2022
V poslanski zbornici so Draghija dopoldne pozdravili z dolgimi stoječimi ovacijami, za kar se je premier poslancem zahvalil.
V Washingtonu so Draghijev odhod sprejeli kot slab znak in slabitev protiruske fronte v Evropi.
Draghi je namreč podpiral politiko sankcij ZDA in Evropske unije proti Rusiji, ki ji v Gibanju pet zvezd, Ligi, Naprej Italija in še nekaterih strankah nasprotujejo.
»Draghijev odhod bi pomenil hud udarec tako za Italijo kot za Evropo. Nekdanji predsednik Evropske centralne banke, ki je pomagal rešiti evro, je uporabil svoj državniški status, da je za Italijo začel kratko zlato obdobje, potem ko je leta 2021 prevzel mesto začasnega premierja.
Državo je popeljal iz najhujših dni pandemije covida, zagotovil in načrtoval porabo milijardo evrov evropskih sredstev za okrevanje ter uvedel številne prenove sektorjev gospodarstva, ki so dolgo uhajali modernizaciji. In bil je bistveni del izjemno enotnega stališča Evrope proti ruski agresiji v Ukrajini,« je jokavo zapisal New York Times.
And another one bites the dust https://t.co/paHyy2hc10
— Alejandro Marin (@themusicpimp) July 21, 2022
»Toda to obdobje napredka, enotnosti in razširjenega mednarodnega vpliva za Italijo se je hitro umaknilo običajnemu politikantstvu, saj se je država soočila z možnostjo novih volitev že oktobra, ki bi lahko prinesle vlado, v kateri bodo prevladovale stranke, ki so veliko bolj naklonjene ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu in bolj sovražne do Evropske unije,« je zagrenjeno sklenil svoje poročilo iz Rima ameriški časnik.