REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Privatizacija zračnega prostora?

Privatizacija zračnega prostora?REUTERS/Kevin Lamarque

Ameriški predsednik Donald Trump si želi privatizirati nadzor nad zračnim prometom, vendar pa v kongresu ni navdušenja nad tem niti med njegovimi republikanci, ki se bojijo povečanja stroškov za potnike in škode za manjša letališča. Privatizacijo zagovarjajo letalske družbe.

Republikanski senator Jerry Moran iz Kansasa je dejal, da bo privatizacija škodovala vsem razen največjim letališčem, odpravljena bo potreba po kongresnem nadzoru, stroški za potrošnike pa bodo narasli. Demokrati so tako ali tako proti predlogu, pa ne le zaradi tega, ker ga je podal Trump, ampak med drugim zaradi dejstva, da je sedanji sistem varen.

Senator iz Floride Bill Nelson je ministrico za transport Elaine Chao vprašal, zakaj bi tvegali in spreminjali sistem, v katerem je bila zadnja smrtonosna nesreča potniškega leta pred osmimi leti. Ministrica je odgovorila, da je na nebu vse večja gneča in se povečujejo zamude, zato je potrebno reorganizirati sedanji okosteneli sistem.

Letalska industrija lobira že 20 let, da se nadzor nad letalskim prometom odvzame Zvezni upravi za letalski promet (FAA). Trump jim je naklonjen in predlaga ustanovitev zasebne, neodvisne in nevladne organizacije. Kongresniki pravijo, da bodo s tem izgubili nadzorno funkcijo nad 30.000 zaposlenimi in 300 objekti zračne kontrole.

Trump se je pred preiskavami v Washingtonu v sredo umaknil na varno med svoje volivce v Ohiu, kjer je najprej predstavil tako imenovane žrtve zdravstvene reforme predsednika Baracka Obame, nato pa predstavil svoj načrt povečanih vlaganj v infrastrukturo, ki ga sicer napoveduje že vse od lanskoletne volilne kampanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek