REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prihodnost preteklosti: Angleži, oligarh, Carl Bildt in Yuval Noah Harari pišejo novo zgodovino Ukrajine

Prihodnost preteklosti: Angleži, oligarh, Carl Bildt in Yuval Noah Harari pišejo novo zgodovino UkrajineSpomnimo se ga iz časa jugoslovanskih vojn, nekoč je igral mirovnika na Balkanu, danes pa je ljubiteljski zgodovinar, ki sestavlja »novo zgodovino« Ukrajine: Predsednik Ukrajinske globalne iniciative Carl Bildt. Vir: Posnetek zaslona, X

Devetdeset mednarodnih in ukrajinskih zgodovinarjev bo sodelovalo pri projektu ustvarjanja »nove zgodovine Ukrajine« pod okriljem Ukrajinske globalne pobude s sedežem v Londonu, poroča britanski Guardian.

To naj bi predstavljalo odgovor na stališča vrste ruskih zgodovinarjev in še posebej na esej ruskega predsednika Vladimirja Putina »O zgodovinski enotnosti Rusov in Ukrajincev«, ki je izšel leta 2021 in zajema več kot 1000 let ruske zgodovine, s sklepom, da so Rusi in Ukrajinci »en narod«.

Kot navaja britanski časnik, je namen novega projekta Ukrajinske globalne pobude »odtrgati preteklost Ukrajine od ruskih in sovjetskih narativov«.

Pomembno je poudariti, da je pobuda nastala še pred rusko posebno operacijo v Ukrajini.

Zgodovinarji »želijo, da Ukrajina zavzame svoje mesto v zgodovini,« začenši od vloge, ki jo je imela v zgodovini starih Grkov, ki so ustanovili trgovske kolonije ob Črnem morju, do njenih vezi z Bizancem in Vikingi, ki naj bi, kot trdijo, vladali Kijevski Rusiji.

Gre pravzaprav za pisanje povsem »nove zgodovine Ukrajine«.

Kot je ob oznanilu te pobude v Britanskem muzeju v Londonu dejal Timothy Snyder, profesor zgodovine na univerzi Yale, bi »umestitev Ukrajine v kontekst svetovne zgodovine morala spremeniti razumevanje svetovnih dogodkov«.

»Celotna zgodovina druge svetovne vojne je videti drugače, če razumemo, da je bil glavni vojni cilj Nemčije osvojitev Ukrajine. Zgodovina 21. stoletja pa izgleda drugače, če razumemo, da se Ukrajina upira ruski invaziji,« je dejal.

Pomen zgodovine za gradnjo države in identiteto naroda ponazarja dejstvo, da je bil tako imenovani oče ukrajinskega zgodovinopisja Mihail Hruševski tudi prvi voditelj marionetne ukrajinske države v letih 1917-1918, ki so jo za kratek čas ustanovili Nemci.

Ta »popolnoma neodvisna« pobuda je zamišljena kot »velik podvig«, katerega financer je ukrajinski oligarh Viktor Pinčuk.

Poleg financiranja dela 90 znanstvenikov namerava Pinčuk financirati še tri velike akademske konference, številne publikacije in arheološka izkopavanja.

Pinčuk, po izobrazbi inženir, je obogatel v turbulentnih ukrajinskih devetdesetih letih.

Kot kaže, je bil široke roke pri financiranju številnih vplivnih zahodnih politikov, denimo kampanje tako Hillary Clinton kot Joeja Bidna.

Tesno je povezan z Georgeom Sorosom in celo vrsto britanskih in ameriških visokih politikov, ki se ne branijo njegovih velikodušnih donacij...

Mimogrede, ta kontroverzna osebnost je zet drugega predsednika Ukrajine Leonida Kučme, ki je bil obtožen korupcije in avtoritarnosti.

Menijo, da je Kučma olajšal vzpon oligarhije v Ukrajini.

Tudi zet Kučme, Pinčuk se je odlično znašel v tajkunskih vodah.

Pinčuk trdi, da je Ukrajinska zgodovinska globalna pobuda »popolnoma neodvisna«.

Plačnik celotne pobude ustvarjanja novega ukrajinskega zgodovinopisja za zadnjih 1000 let, ukrajinski oligarh Pinčuk, menda ne bo imel vpliva na raziskovalce.

Predsednik pobude je Carl Bildt, nekdanji švedski premier.

Drugi sodelavci pri tem zgodovinskem revizionizmu so zgodovinarka Anne Applebaum, odvetnik Philipe Sands in ukrajinski pesnik Sergej Žadan.

Eden od udeležencev je tudi kontroverzni izraelski makrozgodovinar Yuval Noah Harari, ki so mu dali vzdevek »učenec Klausa Schwaba«, čigar pogledi na prihodnost človeške vrste pa so na Zahodu sprožili veliko polemik.

Po Harariju Zemljo kmalu ne bodo obvladovali homosapiensi, temveč nekakšni kiborgi, umetna bitja, ki jim bosta umetna inteligenca in biotehnologija podelili božje moči.

Kot je povedal Jaroslav Hrycak, profesor zgodovine na Ukrajinski katoliški univerzi v Lvovu, je pomembno vprašanje, ki bo imelo veliko vlogo pri tem projektu, »dekolonizacija Ukrajine«, torej vprašanje, ali je bila »Ukrajina skozi zgodovino kolonija Rusije«, o čemer tudi med zbranimi v tej pobudi ni soglasja.

Kot je priznal Hrycak: »V zgodovini Ukrajine skorajda ni teme, o kateri bi lahko našli soglasje.«

Julija Jurčenko, ki poučuje politično ekonomijo na Univerzi v Greenwichu, še ena udeleženka te pobude, je povedala, da pred 20 leti, ko je na britanski univerzi raziskovala postsovjetsko gospodarstvo Ukrajine, »Ukrajina ni nikogar zanimala«, zdaj pa pričakuje, da »bodo vsi udeleženci delali skupaj, se učili iz zgodovine in to na (ideološko) pravi način.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek