torek, 01. april 2025 leto 30 / št. 091
Prihajajo »nove« teorije: Ukrajinci z ameriško opremo napadli Kursk, a brez dovoljenja ZDA

Administracija ameriškega predsednika Josepha Bidna je bila veliko bolj vpletena v podporo ukrajinskega boja proti Rusiji, kot se je poročalo doslej, piše New York Times (NYT) in poudarja, da so bili obveščevalni podatki Washingtona nujni za vojaške operacije Kijeva.
Obsežen članek ponuja vpogled v »izjemno partnerstvo obveščevalnih podatkov, strategije, načrtovanja in tehnologije«, ki je postalo »tajno orožje« Kijeva v boju proti Rusiji.
Pentagon je poleg dobave več deset milijard dolarjev vojaške pomoči Ukrajini zagotovil tudi ključne obveščevalne podatke, ki so Kijevu omogočili napad na ruske poveljniške in nadzorne centre ter druge pomembne cilje začenši od sredine leta 2022, poroča NYT.
"A New York Times investigation reveals that America was woven into the war far more intimately and broadly than previously understood. At critical moments, the partnership was the backbone of Ukrainian military operations". https://t.co/woHRKJtxFO
— Andris Banka (@AndrisBanka) March 30, 2025
Glede na članek je srce tega partnerstva v ameriškem vojaškem objektu v Wiesbadnu v Nemčiji, kjer ameriški in ukrajinski častniki določajo dnevne prioritete napadov, ki so jih domnevno imenovali »interesne točke«.
Časnik navaja, da so ameriški in ukrajinski častniki skupaj načrtovali velike (proti)ofenzive in izvedli visokonatančne napade dolgega dosega z orožjem, ki ga je dobavil Zahod, za napade na Krim.
The Ukrainian Armed Forces entered the Kursk region with American equipment without US permission, the NYT claims.
— Victor vicktop55 commentary (@vick55top) March 30, 2025
The newspaper notes that the Ukrainian invasion was a "significant breach of trust" for the United States. The Pentagon reportedly called it blackmail.
Washington,… pic.twitter.com/7PDx17UEHF
Raketni napadi, ki jih je zagotovil Zahod, so povzročili civilne žrtve, z enim napadom ATACMS rakete na plažo Sevastopol junija 2024 so bili ubiti štirje in ranjenih več kot 150 ruskih državljanov.
Ukrajinske sile so nato izstrelile pet ameriških raket ATACMS na krimsko mesto Sevastopol.
Ruski sistemi zračne obrambe so uničili štiri, peti pa je bil poškodovan, skrenil s smeri in razstrelil svojo kasetno bojno glavo nad prepolno plažo.
Ukraine killed 2 children playing on a beach in Crimea this weekend using US ATACAMS missiles sent by Joe Biden.
— Wayne Armstrong (@DannyWArmstrong) June 23, 2024
4 were killed and 151 injured when the Ukraine Air Force attacked Sevastopol.
This is what billions of Biden aid funded by US tax dollars is spent on. pic.twitter.com/onozEnNu9i
ZDA so v Ukrajino poslale tudi na desetine vojaških svetovalcev, nekaterim je bilo dovoljeno potovati blizu frontnih črt.
En evropski obveščevalni uradnik je bil šokiran nad stopnjo vpletenosti ZDA v konflikt in je za revijo Times povedal: »(Američani) so zdaj del verige ubijanja«.
New York Times @nytimes: Key Takeaways From America's Secret Military Partnership With Ukraine. #aiact #MachineLearning #AI https://t.co/C0EtibG3Qc
— Nordic AI Institute (@nordicinst) March 30, 2025
Sodelovanje pa je bilo včasih šibkejše zaradi nesoglasij glede strategije in ciljev, zlasti v času pred neuspešno ukrajinsko protiofenzivo na južnem delu fronte poleti 2023.
Ameriški uradniki naj bi imeli Ukrajince za preveč ambiciozne in prezirljive do njihovih strateških nasvetov.
Ukrajinci so Američanom očitali pretirano previdnost.
Sever Group of Forces’ snipers of 44th Army Corps disrupt rotation of Armed Forces of #Ukraine militants in Kharkov direction. #Russian pic.twitter.com/r75Zfif0zc
— Maimunka News (@MaimunkaNews) March 30, 2025
Med protiofenzivo leta 2023 je bilo ukrajinsko vodstvo razdeljeno med nasprotujoča si cilja – vprašanja napada na Melitopol in obrambe Bahmuta.
To naj bi spodkopalo enotno strategijo, razvito v Wiesbadnu.
WENT TO #KURSK !!!
— Boma John (@euroboma) March 29, 2025
~80,000 STAYED IN #KURSK !!#ZelenskyWarCriminal pic.twitter.com/nY3m5q6CWN
Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da Ukrajina »ne more obstajati« brez tuje podpore.
Moskva je večkrat obsodila vpletanje Zahoda v konflikt, saj tako le podaljšuje sovražnosti, ne da bi spremenil njihov izid.
Vendar pa se je administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa odločila za sodelovanje z Rusijo, da bi končala konflikt, in to sodelovanje je Moskva opisala kot produktivno.