četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
Prelomno: Sirija ni več edina, Sudan potrdil sporazum o novem pomorskem oporišču z Rusijo!
![Prelomno: Sirija ni več edina, Sudan potrdil sporazum o novem pomorskem oporišču z Rusijo!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/ministrasudanlavrov.jpg?itok=9eLWhnD8)
Kartum in Moskva sta se dogovorila o vzpostavitvi ruskega pomorskega oporišča v Sudanu, je povedal zunanji minister Ali Youssef Ahmed Al-Sharif.
Na tiskovni konferenci z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom v Moskvi v sredo je Al Šarif potrdil, da so se pogovori uspešno končali, in dejal, »zadeva je torej precej preprosta. Nimam kaj dodati. O vsem smo se dogovorili.«
Po navedbah TASS-a sporazum, ki se je prvič pojavil decembra 2020, opisuje vzpostavitev logističnega podpornega objekta za Rusko mornarico.
Služil bo kot središče za popravila ladij in oskrbo. Število zaposlenih v objektu bo omejeno na 300, hkrati pa bodo v njem lahko nameščena največ štiri ruska plovila.
To pomeni, da ima poleg Sirije sedaj Rusija še eno pomorsko oporišče v svetu.
Ob te pa lahko računa tudi na še nekatere lokacije - na primer v Alžiriji in Libiji...
Lavrov je po pogovorih potrdil rusko »stališče o potrebi po hitri prekinitvi sovražnosti in začetku vključujočega nacionalnega dialoga« o sudanskem konfliktu med sudanskimi oboroženimi silami (SAF) in paravojaškimi silami za hitro podporo (RSF) ter poudaril potrebo po rešitvi brez zunanjega vpletanja.
Zelo verjetno je, da je do zunanjega vpletanja zahoda prišlo ravno zato, da Rusija - ne bi dobila oporišča...
Brutalni spopad je od aprila 2023 zahteval življenja več deset tisoč ljudi, več milijonov pa jih je bilo razseljenih.
Na novinarski konferenci je ruski zunanji minister poudaril, da Moskva kljub zahodnim sankcijam še naprej širi svoje sodelovanje z afriškimi državami, in dodal, da je Rusiji uspelo ohraniti in okrepiti vzajemno koristna partnerstva po vsej celini.
»Seveda si prizadevamo in v večini primerov najdemo načine za nadaljevanje vzajemno koristnega sodelovanja z afriškimi in drugimi državami, ne glede na kazniva, enostranska, nezakonita dejanja kolektivnega Zahoda,« je dejal.
Lavrov je tudi dejal, da zahodne sankcije razkrivajo nezanesljivost tistih, ki jih uvajajo, in da spodkopavajo ključna načela globalizacije: »poštena konkurenca, domneva nedolžnosti, nedotakljivost lastnine, svobodna igra tržnih sil - vse to je bilo takoj razveljavljeno.«
Sudan načrtuje podpis sporazumov z ruskimi podjetji za industrijske, komercialne in z nafto povezane projekte, s poudarkom na več kot 20 naftnih vrtinah na območjih brez konfliktov, kot sta regija Rdečega morja in zahodni Sudan, pravi sudanski minister za nafto in plin Mohi-Eddin Naeem Mohamed Saeed.
Afriška država je 22 naftnih polj ponudila ruskim podjetjem, vključno z Rosneftom in Gazpromom.