REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Posnetek Bidna, ki se hvali, da je prvi predlagal zračne napade Nata na civilne objekte v Srbiji, je postal viralen

Posnetek Bidna, ki se hvali, da je prvi predlagal zračne napade Nata na civilne objekte v Srbiji, je postal viralenNepozabljeno. Vir: Twitter

Ameriški predsednik Joe Biden ob vojni v Ukrajini neprestano kritizira Rusijo in ruskega kolega Vladimirja Putina.

Toda pri tem se zdi, da Biden pozablja, da je bil v preteklosti sam glavni promotor ameriških napadov in je podpiral ter glasoval za vse mogoče krivične in nezakonite vojne Združenih držav po svetu.

Včasih se nekaj od tega vrne kot bumerang, na primer ob pritiskih Washingtona na Peking, da naj med vojno v Ukrajini obrne hrbet Rusiji.

Američani imajo namreč sami veliko več masla na glavi.

Zato ni malo tistih, ki so prepričani, da je kri žrtev vojne v Ukrajini zagotovo tudi na rokah Zahoda, tako kot v Iraku, Afganistanu, Libiji, Siriji, Gazi, Jemnu in drugod.

»Ti trije Američani so v 23 letih napadli 9 držav, ubili 11 milijonov civilistov, pa jih nihče ne imenuje 'vojni zločinci'«, je hinavščino zahodnih politikov ob fotografiji treh nekdanjih ameriških predsednikov na spodnji sliki, Baracka Obame, Georga Busha mlajšega in Billa Clintona strnil eden od komentatorjev.

Tako je administracijo ZDA v zvezi z zahtevo, da podpre sankcije Zahoda proti Rusiji, doletel nepričakovan odgovor Kitajske.

Kitajsko zunanje ministrstvo je namreč hladno sporočilo, da se na Kitajskem ne spomnijo, da bi v ZDA bili tako tenkočutni ob civilnih žrtvah v Srbiji in Črni gori leta 1999.

In da Kitajske nikakor »ne bo pozabila, kdo je bombardiral njeno veleposlaništvo v Beogradu

Spomnimo, kitajsko veleposlaništvo v Beogradu so maja leta 1999 uničili ameriški bombniki.

Peking Washingtonu: »Ne potrebujemo predavanja o mednarodnem pravu od kršitelja mednarodnega prava.«

Kitajci očitno niti več kot dve desetletji po tem dogodku, Američanom niso odpustili, še manj pa pozabili na bombardiranje stavbe svojega veleposlaništva v Srbiji.

Tako kitajski in ruski mediji ter državni uradniki so ob tem, kot poroča spletna stran Zero Hedge v zadnjih dneh ponovno delili video posnetek iz leta 1999, v katerem se je takratni senator Joe Biden bahal, da je bil prvi ameriški uradnik, ki je predlagal bombardiranje Beograda in uničenje mestne infrastrukture, ter vseh mostov čez reko Drino.

To dejstvo je ob ukrajinski krizi pomembno tudi zato, ker ruske sile ob posredovanju v Ukrajini ne uničuje namerno infrastrukture in civilnih objektov, sporočajo iz Moskve.

Ruska stran to navaja, med ostalim, kot pojasnilo, da je bila tovarna, kjer Ukrajinci popravljajo letala in izdelujejo rakete v Kijevu bombardirana v odgovor na nezakonito in namerno bombardiranje centra Donecka z ukrajinsko raketo Točka-U, v kateri je umrlo najmanj 26 civilistov, med njimi tudi otrok.

V tem primeru gre za očiten vojni zločin ukrajinskih sil, opozarja Moskva.

Sicer pa lastne mostove ruši ukrajinska vojska, ne pa ruska, ki prav tako ne napada električnih transformatorjev, vodovodnih napeljav, tovarn in rafinerij

Kremelj poudarja, da je ravnanje ruskih sil v Ukrajini popolnoma drugačno, kot je leta 1999 v Srbiji ravnala zveze NATO.

Državni mediji v Rusiji so ta teden med objavo posnetka, na katerem se Biden ne brani bombardiranja nič hudega slutečih civilistov, zapisali: »Vodja Roskosmosa Dmitrij Rogozin je posnetek ponovno objavil na svojem računu na družbenih omrežjih in spomnil sedanjega predsednika ZDA na Natovo bombardiranje Jugoslavije, ki naj bi ubilo okoli 2500 ljudi, vključno z 89 otroki

Ruska stran je s posnetkom »povozila« Bidna, ki je za ruskega predsednika prejšnji teden izjavil, da je Putin »vojni zločinec« in »razbojnik« zaradi invazije na Ukrajino.

Kdo je zločinec? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Posnetek je kmalu postal viralen tudi na Kitajskem, ker je lepo razkril dvoličnost zahodnih voditeljev.

»Predlagal sem bombardiranje Beograda. Predlagal sem, da gredo tja ameriški piloti in uničijo vse mostove na Drini,« je takrat dejal Biden.

78 dni zračnih napadov je trajalo od 24. marca do 10. junija leta 1999.

Bombe so padale tudi na veliko noč, imenovano med srbskimi kristjani uskrs, ki je najsvetejši dan pravoslavnega krščanskega leta.

NATO je v Srbiji namerno uničeval mostove, vodne zbiralnike, transformatorske postaje, rafinerije.

Zadeli so ogromno bolnišnic, šol, vrtcev in vse to opravičili s cinično skovanko - kolateralna škoda.

V Bidnovem primeru gre za »posnetek s seje senatnega odbora za zunanje odnose. Biden je zelo vneto zahteval bombardiranje glavnega mesta tedanje Jugoslavije - preden se je bombardiranje sploh začelo,« je na svojem Telegram kanalu zapisala Marija Zaharova, tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva.

»Predlagal sem zelo konkretne ukrepe,« je dejal Biden kolegom v senatnem odboru in se odkrito hvalil s svojimi ostrimi zahtevami Pentagonu in Natu po uporabi vojaške sile proti Srbiji, ki v ničemer ni ogrožala ZDA.

Kitajci pa vsekakor niso pozabili niti na bombardiranje njihovega veleposlaništva v Beogradu.

Kljub navidez obsežnemu preverjanju tarč s strani Američanov, je kitajsko veleposlaništvo v Beogradu 7. maja 1999 zadelo pet satelitsko vodenih bomb (Joint Directed Attack Munition), ki jih je nad srbsko prestolnico odvrglo ameriško letalo B-2 Spirit - največji in za radarje nevidni bombnik.

Ta bombnik je nad Srbijo (in kitajsko veleposlaništvo v Beogradu) priletel iz ZDA.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V napadu so bili ubiti trije kitajski novinarji: Shao Yunhuan iz tiskovne agencije Xinhua ter Xu Xinghu in njegova žena Zhu Ying iz časnika Guangming Daily.

Dvajset drugih kitajskih državljanov je bilo ob tem ranjenih, pet huje.

V četrtek je kitajsko zunanje ministrstvo v posebni izjavi opozorilo Washington in svetovno javnost, da kitajska stran tega »nikdar ne bo pozabila«.

Nato pa ta boleči dogodek povezalo z ogorčenjem Washingtona nad tekočim ruskim vojaškim delovanjem v Ukrajini.

Kitajsko diplomatsko predstavništvo v Evropski uniji je v četrtek poudarilo, da se Kitajci lahko v celoti soočijo s trpljenjem drugih držav, ker »nikdar ne bomo pozabili, kdo je bombardiral naše veleposlaništvo v ZR Jugoslaviji.«

»Ne potrebujemo predavanja o mednarodnem pravu od kršitelja mednarodnega prava,« je zapisalo diplomatsko predstavništvo Kitajske v Bruslju.

»To (vojna v Ukrajini) se dogaja v trenutku, ko preostanek hladne vojne in največje vojaško zavezništvo na svetu, zveza NATO, še naprej širi svoj geografski obseg in obseg operacij. Kakšno vlogo je imela ta zveza pri svetovnem miru in stabilnosti? NATO mora o tem dobro premisliti,« se glasi svarilo kitajskega zunanjega ministrstva.

Medtem ko so ZDA napad na kitajsko veleposlaništvo označile za nenamerno »napako«, češ da so jih zavedli stari zemljevidi, so se nekaj mesecev pozneje pojavili dokazi, ki jih je med prvimi objavil britanski Guardian, da je bilo to najbrž storjeno namerno zaradi sumov, da se sporočila jugoslovanske vojske prenašajo preko poslopja kitajskega veleposlaništva.

Biden pa se je v svojih zrelih letih v spodnjem arhivskem posnetku odkrito hvalil s pozivi k nasilju: »Še naprej bom z vsemi močmi v svojem bitju ohranjal Združene države Amerike vključene v enote, ki lahko streljajo in ubijajo...«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek