REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poskusi širitve zveze NATO bodo privedli do »strašnih posledic«, odgovor Rusije bo »vojaški in tehnološki«

Poskusi širitve zveze NATO bodo privedli do »strašnih posledic«, odgovor Rusije bo »vojaški in tehnološki«NATO vs. Rusija. Vir: Twitter

Poskusi širitve NATO pakta proti vzhodu bodo privedli do »strašnih posledic« za blok, ki ga vodijo ZDA, kajti Rusija nikakor ne bo odstopila od svoje zahteve po nasprotovanju širitvi Severnoatlantskega zavezništva, je danes dejal namestnik ruskega zunanjega ministra.

V pogovoru za časnik Izvestia je Sergej Rjabkov dejal, da je bilo celi vrsti sovjetskih in ruskih voditeljev s strani najpomembnejših voditeljev članic današnje Evropske unije in Združenih držav Amerike »večkrat zagotovljeno«, da nadaljnjega premika zveze NATO na vzhod ne bo - vendar se je zgodilo ravno nasprotno.

»Ne bi smelo biti nadaljnje širitve Nata. Poskusi zatrjevanja, da Rusija tukaj nima pravice veta, so nevzdržni. Tega ne bomo dovolili. Če bodo nasprotniki silili proti nam, potem bodo videli, da njihova varnost ne bo okrepljena. Posledice zanje bodo strašne,« je poudaril Rjabkov.

Rjbakov: 'Če bodo nasprotniki silili proti nam, potem bodo videli, da njihova varnost ne bo okrepljena. Posledice zanje bodo strašne.'

Do opozorila namestnika ruskega zunanjega ministra prihaja, ko se napetosti na meji med Rusijo in Ukrajino še naprej povečujejo.

Medtem ko Kijev kopiči svojo vojsko v bližini Doneške in Luganske ljudske republike v Ukrajini – tam naj bi bilo že okoli 125.000 vojakov ali polovica ukrajinske vojske – so številčne enote ruske vojske zbrane na ruski strani meje.

Ukrajina si sicer na vse pretege prizadeva vstopiti v NATO, kar je za Rusijo nesprejemljivo.

Pridružitev NATO paktu je eden od vodilnih zunanjepolitičnih ciljev ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, za katerega si prizadeva vse od svoje izvolitve leta 2019.

Nato - Ukrajina
Nato - Ukrajina. Vir: Twitter

Vendar je prejšnji mesec generalni sekretar zveze NATO Jens Stoltenberg dejal, da bo Kijev na to povabilo morda moral čakati še precej časa.

»Če želite biti član Nata, morate izpolnjevati standarde Nata,« je dejal Stoltenberg. »Ukrajini pomagamo pri organizaciji boja proti korupciji, vendar se mora 30 zaveznic strinjati z vstopom, v Natu pa zdaj nimamo soglasja glede povabila Ukrajine, da postane polnopravna članica.«

To pa je za Moskvo »rdeča črta«, katere prestop Rusija ne bo dovolila – niti za ceno sankcij.

»Pomanjkanje napredka pri politični in diplomatski rešitvi tega problema bo vodilo do tega, da bo naš odziv vojaški in tehnološki,« opozarja Rjbakov.

»Pomanjkanje napredka pri politični in diplomatski rešitvi tega problema bo vodilo do tega, da bo naš odziv vojaški in tehnološki,« je opozoril Rjabkov.

Varnostna jamstva, ki jih zahteva Rusija, ne vključujejo le pravno zavezujočega dokumenta, ki bi ustavil širitev NATO pakta proti ruskim mejam, ampak tudi dogovor, da se ofenzivni sistemi orožja ne bodo nameščali na ozemlja sosednjih držav.

Za Washington, ki že od podpore puču v Ukrajini leta 2014 nastopa kot zaveznik Ukrajine pa je to - nesprejemljivo...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek