REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pomanjkanje streliva, Nemčija se oborožuje: 20 milijard evrov do leta 2031

Pomanjkanje streliva, Nemčija se oborožuje: 20 milijard evrov do leta 2031Berlin je več mesecev po začetku konflikta v Ukrajini poskušal prikriti natančno število razpoložljivih topniških granat, pred kratkim pa je prišlo na dan, kako dramatične so razmere. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Streliva za ta sistem je tako malo, da vojakom le redko dovolijo uriti se s pravimi granatami.

Nemčija bo do leta 2030 v strelivo vložila več kot 20 milijard evrov, je povedal obrambni minister te države Boris Pistorius.

Nemške oborožene sile se soočajo s pomanjkanjem streliva in zdi se, da je takšno stanje za uradnike postalo nekaj povsem običajnega. Vojska trenutno razpolaga z zadostnim številom samohodnih Panzerhaubitze 2000, 14 teh 155 mm samohodnih havbic so Ukrajini letos že predali.

Vendar pa je streliva za ta sistem tako malo, da vojakom le redko dovolijo urjenje s pravimi granatami.

Pistorius je poudaril, da so »najsodobnejši oborožitveni sistemi neuporabni brez streliva« in da je zato trajnostna nabava granat glavna prednostna naloga ministrstva in vodilnih v nemški orožarski industriji.

Zevajoča vrzel v nemških skladiščih streliva pristojnih na nemškem obrambnem ministrstvu dolgo ni prav posebej skrbela.

Po ponovni združitvi dveh Nemčij je bil nov kopenski konflikt v Srednji Evropi tako rekoč izključen. Politiki so varčevali pri enotah, kolikor so lahko, kot del »dividend miru«.

Vendar pa je od začetka konflikta v Ukrajini ta neprevidnost povzročila velik problem. Če bi bila nemška vlada bolj previdna, bi lahko Kijevu ponudila bistveno večje količine streliva, ki ga ta hip nujno potrebuje.

Berlin je več mesecev po začetku konflikta v Ukrajini poskušal prikriti natančno število razpoložljivih topniških granat, pred kratkim pa je prišlo na dan, kako dramatične so razmere.

Pred nekaj tedni je ministrstvo za finance v zaupnem memorandumu Bundestagu sporočilo, da imajo enote nemške vojske trenutno le okoli 20.000 155-milimetrskih granat. Bundeswehr pa bi moral imeti po predpisih NATO bloka dovolj streliva za 30 dni intenzivnih bojev – torej najmanj 230.000 projektilov.

NATO naj bi to pravilo odpravil do leta 2031, a so bili predstavniki čezatlanstkega zavezništva kljub temu zelo neprijetno presenečeni, ko so izvedeli, kako votle so nemške zaloge.

Junija, skoraj 16 mesecev po začetku ukrajinskega spopada, je Bundestag odobril več milijard dolarjev vrednih okvirnih pogodb za nabavo topniškega in tankovskega streliva za nemške in ukrajinske oborožene sile.

Prve pakete po 20.000 granat so napovedali za letos in prihodnje leto, Pistorius pa zagotavlja, da se pri tem ne bodo ustavili, ampak bodo uresničili tudi druge projekte.

Je pa pot do zaloge, ki bi štela 230.000 granat še daleč, kar je problem predvsem za ukrajinske vojake.

Izvršni direktor podjetja za proizvodnjo orožja Rheinmetal navaja, da Ukrajinci potrebujejo približno milijon enot granat, Nemčija pa jih trenutno ne more zagotoviti.

Pravi, da bodo prihodnje leto letno proizvodnjo povečali na 600.000 enot in da naj bi bilo takrat več streliva, kot ga porabijo v Ukrajini.

Rheinmetall je medtem zgradil tovarno orožja v zahodni Ukrajini, ki je Nemčija namerava braniti pred napadi z lastnim sistemom zračne obrambe. Bundeswehr bo zagotovil sisteme zračne obrambe Skynex za zaščito kompleksa, so sporočili iz uprave družbe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek