REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Polomija: Zaupne informacije o jedrskih skrivnostih ZDA v Evropi razkrili malomarni ameriški vojaki

Polomija: Zaupne informacije o jedrskih skrivnostih ZDA v Evropi razkrili malomarni ameriški vojakiPodatke o jedrskem orožju v Evropi so Američani hranili - na spletu... Vir: Twitter

Izredno občutljivi in ​​tajni podatki o lokacijah ameriškega jedrskega arzenala na stari celini so razkriti v zbirkah podatkov javnih spletnih pomnilniških aplikacij, ki so jih po poročanju britanskega raziskovalnega portala Bellingcat uporabljale enote ameriških zračnih sil, nameščene v oporiščih po Evropi.

Ameriški vojaki, stacionirani v Evropi, so tako razkrili informacije o zalogah jedrskega orožja ZDA, ko so si z nekaterimi komercialnimi aplikacijami pomagali zapomniti podrobnosti o teh podatkih, piše v poročilu agencije Bellingcat, ki išče informacije in raziskuje s pomočjo javno dostopnih virov.

Podatki o statusu bojnih glav
Podatki o statusu bojnih glav. Vir: Twitter

Ameriške čete v šestih oporiščih v Evropi, kjer se nahajajo jedrske bojne glave, so uporabljale javne spletne aplikacije za digitalne puščice, ki jih ameriške zračne sile uporabljajo kot pomoč vojakom, da si lažje zapomnijo zapletene protokole jedrske varnosti, navaja portal.

Šifre za alarme
Šifre za alarme. Vir: Twitter

S temi aplikacijami so v obliki vprašanj in odgovorov zapisali pomembne podatke, ki jih morajo vedeti.

Posamezen vojak je namreč moral vedeti podrobne odgovore na okoli 100 vprašanj o zapletenih postopkih.

Po poročilu Bellingcata je vojaško osebje uporabljalo brezplačna spletišča Quizlet, Chegg Prep in Cram, da bi si lažje zapomnilo kode, žargon in celo lokacije silosov v Evropi v katerih se nahajajo jedrske bojne glave.

Šest lokacij je bilo neuradno že znanih, uradno pa jih niti ZDA niti nobena izmed držav gostiteljic ni potrdila.

Oporišče z jedrskimi glavami
Oporišče z jedrskimi glavami. Vir: Twitter

Vojaki so tako uporabljali virtualne digitalne učne kartice (flashcard apps), da bi si lažje zapomnili varnostne protokole za rokovanje z jedrskim orožjem, kot so položaji nadzornih kamer, pogostost patrulj okoli silosov in celo gesla, za vstop v baze ter ključne besede za alarm, ki signalizirajo, če so vojaki, ki ščitijo oporišča ogroženi oziroma, ali jih je nasprotnik napadel in jih ima za talce, poroča Sputnik International.

Ker pa so bila njihova uporabniška imena, objavljena skupaj s fotografijami, ki so jih imeli na omrežju Linkedin običajno enaka, teh profilov ni bilo težko povezati z – jedrskimi instalacijami in oporišči in ugotoviti, kaj ta vsebina v resnici pomeni.

Povsem jasno je bilo na primer, da gre pri določenih vprašanjih za oporišče na Nizozemskem, kjer hranijo jedrske bombe v WS3-Vaultu (zgoraj desno).

Na učnih karticah se nahajajo tudi informacije, kateri bunkerji vsebujejo pripravljeno orožje (hot) in koliko jih je.

Zakaj so vojaki uporabljali nezavarovane aplikacije še vedno ni jasno.

Odkrili so kartice, ki so jih pripravili vojaki iz vseh šestih lokacij jedrskega orožja v Evropi: Kleine Grogel v Belgiji, Aviano in Ghedi v Italiji, Büchel v Nemčiji, Volkel na Nizozemskem in Incirlik v Turčiji.

Zakaj so vojaki uporabljali nezavarovane aplikacije še vedno ni jasno.

Nekatere izmed kartic so bile na internetu dostopne že od leta 2013, najnovejše pa so bile iz letošnjega aprila.

Pred objavo članka so pristojni poskrbeli, da so vse sporne vsebine odstranili s svetovnega spleta.

V resnici jih sploh ni bilo težko najti.

Kljub temu, da zdaj uradno ne vemo lokacij jedrskega orožja v Evropi, je na internetu še vedno moč najti precej informacij in tudi s tem povezane kratice in žargon.

Nekatere platforme imajo privzeto nastavitev, da so kartice javno dostopne, razen če jih ročno ne spremenimo v zasebne. Vojaki so namreč uporabljali te platforme s privzetimi nastavitvami.

Omenjeni incident ni prvi takšen spodrsljaj, ko je uporaba brezplačnih aplikacij razkrila vojaške skrivnosti.

Spomnimo, da so pred nekaj leti ameriški vojaki uporabljali Stravo, iz česar je bilo možno ugotoviti lokacije vojaških oporišč na tujem in dogajanje v njih, zlasti rutinske premike.

Zanimivo vprašanje je, kako je Ballingcat sploh prišel do strogo zaupnih podatkov.

Postma je pred objavo navezal stike uradniki ameriškega ministrstva za obrambo, zvezo NATO in evropskim poveljstvom, vendar ni dobil odgovora. So pa sporne datoteke nato izginile s spleta, čeprav se jih da še videti preko aplikacije Wayback Machine.

Avtor poročila na portalu Ballingcat Foeke Postma je pojasnil, da je z brskanjem na omenjenih spletnih mestih, predvsem ob pomoči brskalnika Google skupaj s sodelavci odkril sporne spominske kartice, ki so jih uporabljali aktivni vojaki in v katerih so bili našteti izrazi, povezani z jedrskim orožjem.

Postma je pred objavo navezal stike uradniki ameriškega ministrstva za obrambo, zvezo NATO in evropskim poveljstvom in jih o tem povprašal, vendar ni dobil odgovora.

So pa omenjene datoteke nato izginile s spleta, čeprav se jih da še videti preko aplikacije Wayback Machine.

Komplet 70 kartic z imenom Study! (Učenje!) je namreč razkrival natančno lokacijo in natančno število bojnih glav ter drugih izstrelkov v letalski bazi Volkel na Nizozemskem, kar so oblasti te države imele za državno skrivnost.

Čeprav evropske države in ZDA nočejo komentirati obstoja ameriškega jedrskega orožja na evropskih tleh, je prisotnost tega orožja znana iz dokumentov in izjav upokojenih visokih vojaških uradnikov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek