REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Podpora ZDA, financiranje Izraela in vpletenost Irana: Kdo stoji za Hamasom?

Podpora ZDA, financiranje Izraela in vpletenost Irana: Kdo stoji za Hamasom?Medtem ko Evropska unija klasificira Hamas kot teroriste, se pojavlja vse več podrobnosti, ki razkrivajo, da je bilo to palestinsko gibanje dobro povezano z Zahodom in predvsem Izraelom. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Jake Sullivan, zdaj svetovalec za nacionalno varnost predsednika ZDA Joeja Bidna je svojčas potrdil, da se Al Kaida bori v Siriji na strani Združenih držav Amerike.

Po večdnevnih krvavih spopadih bi lahko rekli, da na Bližnjem vzhodu ni nič novega - vojna med Izraelom in Palestinskim odporniškim gibanjem se je znova razplamtela in grozi, da bo podžgala celotno regijo. Vendar pa takšnih bojev ni bilo vse od šestdnevne vojne leta 1967.

Toda tokrat je Hamas, ki je veljal za najšibkejšo palestinsko odporniško organizacijo, pripravil in zadal Izraelu težak udarec.

Tel Aviv se namerava odzvati s kopensko operacijo v poskusu, da uniči Hamas, s katerim je imel do nedavnega celo precej dobre odnose.

Hamas je leta 1987 ustanovil šejk Ahmed Jasin kot del organizacije Muslimanska bratovščina, ki danes v številnih državah velja za teroristično. Ime ni bilo naključno - je akronim od »Harakat al-Mukavatah al-Islamia« (Islamsko odporniško gibanje).

Dobrodelne in verske dejavnosti bodočega voditelja Hamasa Ahmeda Jasina je spodbujala izraelska vojaška uprava.

Njegova organizacija, ki je bila predhodnica današnjega Hamasa, je prejemala sredstva iz Izraela, Tel Aviv pa ji je dovolil tudi donacije iz arabskih držav Zaliva.

Čeprav so bili glavni ustanovitelji in pokrovitelji gibanja dobro povezani z »Muslimansko bratovščino«, ki je v Egiptu prepovedana že od poskusa atentata na predsednika Gamala Abdela Naserja leta 1954, Izraela to ni pretirano zanimalo.

Tel Aviv je začel posvečati pozornost radikalizaciji Hamasa šele po zmagi v šestdnevni vojni leta 1967 in prevzemu nadzora nad območjem Gaze od Egipta, ko je maščevanje Izraelu za številne prebivalce regije postalo nacionalna ideja.

Izrael se je nato maščeval svojemu nekdanjemu varovancu – Tel Aviv je 12. julija leta 2004 potrdil, da je v helikopterskem napadu v Gazi ubil duhovnega vodjo palestinskega gibanja Hamas šejka Ahmeda Jasina, medtem ko je ta zapuščal mošejo.

Hamas, ki ga vidimo danes, je bil ustanovljen leta 1988, ko je njihova uradna ideologija začela temeljiti na Islamski listini, ki Izraelu ne priznava pravice do obstoja in si prizadeva ustvariti državo na celotnem ozemlju Palestine pred ustanovitvijo Izraela leta 1948.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Gibanje sestavljajo politično krilo in paravojaške brigade Izz ad-Din al-Qassama, ki je ime dobila po Izz ad-Din Abd al-Qadar ibn Mustafa ibn Yusuf ibn Muhammad al-Qassamu, sirskemu muslimanskemu pridigarju in vodji arabskih bojev proti britanski in francoski kolonialni vladavini v Levantu ter bojevitemu nasprotniku sionizma v dvajsetih in tridesetih letih prejšnjega stoletja.

Vojaško krilo je bilo ustanovljeno leta 1992.

Voditelja vojaškega krila pa sta Mohamed Deif z vzdevkom Gost, ki je tudi načrtoval sobotnji napad na Izrael, in Marwan Isa.

Vodja političnega krila od leta 1996 je predsednik politbiroja Hamasa Khaled Mashal.

Na območju Gaze sta politična voditelja Hamasa Mahmoud al-Zahar in Ismail Haniyeh.

Tisto kar v tej zgodbi spominja na slona v trgovini s porcelanom je dejstvo, da je prav Izrael pomagal povzdigniti in opolnomočiti Hamas, saj je oblast v Tel Avivu želela ustvariti konkurenco, ki bi oslabila vpliv močnega palestinskega gibanja, ki ga je vodil Jaser Arafat.

Po nastanku države je bil glavni sovražnik Izraela stranka Fatah Jaserja Arafata, ki je tvorila srce Palestinskega odporniškega gibanja (PLO).

Fatah je bilo sekularno gibanje, oblikovano po vzoru drugih revolucionarnih levičarskih gibanj, ki so med hladno vojno vodila upore v drugih delih sveta in jim niso bili tuji niti terorizem, ugrabitve in umori.

Izrael je Fatah razglasil za teroristično organizacijo in zagrabil možnost, da Hamas vsili Palestincem kot neposrednega tekmeca gibanju pod taktirko Arafata.

»Če se ozrem nazaj na potek dogodkov, mislim, da smo naredili napako,« je leta 2009 v intervjuju za The Wall Street Journal (WSJ) priznal visok izraelski uradnik, ki je delal v Gazi v osemdesetih.

»A takrat nihče ni pomislil na možne posledice,« je dodal neimenovani vir ameriškega WSJ.

Dejstvo, da je Tel Aviv priznal islamistično skupino Mujama al-Islami kot dobrodelno organizacijo in nato leta 1979 kot združenje, kaže, kako zelo je bil Izrael naklonjen šejku Ahmedu Jasinu.

Izrael je podprl tudi ustanovitev Islamske univerze v Gazi, ki zdaj velja za leglo skrajnežev.

Univerza je bila ena prvih tarč, ki so jih zadela izraelska vojaška letala med operacijo Cast Lead v letih 2008–2009.

Odnos Izraela do Hamasa se je začel naglo spreminjati leta 1993 po sporazumih iz Osla in uradnem začetku normalizacije odnosov.

Hamas ni hotel priznati Izraela in se odpovedati nasilju, zato je gibanje čez noč postalo glavni sovražnik Tel Aviva. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Hamas namreč ni hotel priznati Izraela in se odpovedati nasilju, zato je gibanje čez noč postalo glavni sovražnik Tel Aviva in ljubljenec številnih Palestincev.

Kljub temu da je bil ustanovitelj Hamasa šejk Jasin leta 2004 ubit v izraelskem zračnem napadu (avgusta istega leta je zaradi neznane bolezni umrl tudi Arafat), je po treh letih njegovo gibanje Hamas gladko zmagalo na volitvah in prevzelo nadzor nad območjem Gaze.

Triumf Hamasa je razjezil tako Zahod kot Fatah in Izrael.

Glavni cilj, ki sta ga skovala Tel Aviv in Washington je bil izpolnjen – Hamas je res postal tekmec Arafatovemu gibanju, a tudi glavobol za izraelske oblasti.

Torej, temeljno vprašanje je, kdo so sponzorji Hamasa?

Financiranje organizacij, kot je Hamas, ni nič novega.

Pred palestinskim gibanjem je enaka usoda doletela talibane v Afganistanu, ki so jih Američani opremili za boj proti ZSSR, po koncu sovjetske zasedbe pa so se prelevili v teroristično organizacijo Al Kaida.

»Al Kaido in talibansko gibanje so ustvarile ZDA in ju ameriške obveščevalne službe še vedno aktivno uporabljajo za doseganje geopolitičnih ciljev,« je leta 2022 opozoril sekretar Varnostnega sveta Rusije Nikolaj Patrušev.

Čeprav so ZDA vrsto let zavračale obtožbe, da so povezane s talibani in Al Kaido, je to informacijo naposled potrdila po svojih razkritjih tajnih ameriških depeš znana spletna stran WikiLeaks.

Čeprav so ZDA vrsto let zavračale obtožbe, da so povezane s talibani in Al Kaido, je to informacijo naposled potrdila po svojih razkritjih tajnih ameriških depeš znana spletna stran WikiLeaks.

Jake Sullivan, zdaj svetovalec za nacionalno varnost predsednika ZDA Joeja Bidna je svojčas potrdil, da se Al Kaida bori v Siriji na strani Združenih držav Amerike.

Sullivan je to izjavil na začetku vojne v Siriji, februarja 2012, v korespondenci s tedanjo ameriško zunanjo ministrico Hillary Clinton.

Kar zadeva Hamas, je bil njegov glavni pokrovitelj do konca leta 2011 Iran, ki je gibanje podpiral s približno 22 milijoni dolarjev na mesec, poroča britanski časnik Telegraph.

Ta pomoč se je ustavila zaradi izbruha državljanske vojne v Siriji, kjer se je Iran postavil na stran vlade Bašarja al Asada, Hamas pa na stran islamskih skrajnežev.

Po koncu aktivne faze vojne v Siriji Iran in Hamas obnavljata stike, čeprav palestinsko gibanje ni več primarna posredniška skupina Teherana na Bližnjem vzhodu.

Ob tem velja dodati, da je Izrael ne glede na politični in vojaški konflikt s Hamasom še naprej vzdrževal stike z gibanjem iz Gaze.

Najstarejši in najvplivnejši izraelski časnik Haaretz piše, da je premier Benjamin Netanjahu leta 2019 vztrajal pri podpori Hamasu, vključno s finančno, ker se vmešava v nastanek neodvisne palestinske države in da je to del izraelske strategije.

Toda zdi se, da je po štirih letih ljubezni med Izraelom in Hamasom sedaj konec, saj je ta organizacija prejšnjo soboto sprožila najbolj krvav spopad z Izraelci po letu 1967.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek