nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Podnebne spremembe Indijo stanejo do 10 milijard dolarjev letno
Izredni vremenski pojavi, ki so posledica podnebnih sprememb, Indijo stanejo od devet do 10 milijard dolarjev letno. Podnebne spremembe bodo ob tem do konca stoletja pomembno vplivale tudi na produktivnost v kmetijstvu, je nedavno v poročilu, ki ga je pripravila za pristojni parlamentarni odbor, opozorila indijska vlada.
Indijsko kmetijsko ministrstvo opozarja, da bo v prihodnjih letih padec pridelka pomembnejših poljščin še marginalen, do leta 2100 pa bi lahko upadel od 10 do 40 odstotkov, če se kmetijstvo ne prilagodi spremenjenim vremenskim pogojem, je na spletni strani poročal časnik Times of India.
Določene rastline, na primer krompir in soja, bodo v določenih delih države sicer rasle bolje, napovedi pa kažejo tudi na spreminjanje uspešnosti rasti določenih poljščin po posamičnih delih države - medtem ko bodo nekateri deli države zanje postali manj primerni, pa bodo v drugih delih države uspevale bolje kot doslej.
Indija bo sicer zaradi rasti prebivalstva, vse večje urbanizacije in višjih osebnih prihodkov potrebovala vse več hrane. Če se kmetijstvo ne prilagodi, bo zato država postala velika uvoznica hrane, med drugim določenih poljščin in mleka.
Indijski nacionalni inštitut za kmetijstvo in raziskave politik napoveduje, da bo potreba po hrani v Indiji do leta 2030 dosegla 345 milijonov ton, kar je okoli 30 odstotkov več kot v letu 2011. Za nekatere izdelke, kot so sadje, zelenjava, mleko, živalski proizvodi, sladkor in jedilno olje, se bo povpraševanje do leta 2030 dvignilo od dva- do trikrat.
Ob tem analize kažejo, da trenutno Indija zaradi izrednih vremenskih pojavov izgubi od devet do 10 milijard dolarjev letno. Od tega je skoraj 80 odstotkov izgub nezavarovanih.
Kot primer ministrstvo izpostavlja poplave v Kašmirju leta 2014, ki so stale več kot 15 milijard dolarjev, ter ciklon Hudhud, ki je v istem letu povzročil za 11 milijard dolarjev škode.