REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Počasi in neučinkovito: Litva »razdraženo EU zvlekla v spor«, Evropska komisija pred WTO sprožila postopek proti Kitajski

Počasi in neučinkovito: Litva »razdraženo EU zvlekla v spor«, Evropska komisija pred WTO sprožila postopek proti KitajskiTajvanski diplomati ob odprtju veleposlaništva v Vilni. Vir: Twitter

Evropska unija je pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) sprožila postopek proti Kitajski.

Obtožuje jo diskriminacijskih trgovinskih praks proti Litvi, kar naj bi ogrožalo integriteto enotnega trga Unije.

Spor se je sprožil, ko je Litva Tajvanu dovolila, da tam odpre de facto veleposlaništvo, kar je razjezilo Peking, ki vidi Tajvan kot del svojega ozemlja.

Kitajska trdi, da gre za politično težavo, WTO pa se v politične zadeve ne more in ne sme vmešavati.

Za to so dober primer ravnanja ZDA, ki tako ali drugače kaznujejo številna gospodarstva po svetu, ne da bi se pri tem kaj posebej ozirale na pravila WTO.

Evropska komisija je sicer v preteklih tednih zbrala dokaze o različnih oblikah kitajskih omejitev, med drugim blokiranje uvoza litovskih izdelkov in izvajanje pritiska na evropska podjetja, naj ne uporabljajo litovskih delov pri izdelkih, ki jih izvažajo na Kitajsko.

Bruselj trdi, da je decembra lani izvoz iz Litve na Kitajsko upadel za kar 91 odstotkov v primerjavi z decembrom leta 2020.

Spor se je sprožil, ko je Litva Tajvanu dovolila, da tam odpre de facto veleposlaništvo, kar je razjezilo Peking, ki vidi Tajvan kot del svojega ozemlja. Po isti poti pa želi tudi slovenska vlada…

Najbolj prizadeta področja so farmacija, elektrotehnika in prehrambni sektor.

Poudarili so, da so takšne prakse glede na pravila WTO-ja nezakonite in da so vsi poskusi, da bi težavo rešili dvostransko, propadli.

Litva je namreč julija lani dovolila Tajvanu, da odpre diplomatsko predstavništvo v Vilni, kar je razjezilo Peking, ki Tajvan upravičeno smatra za del Kitajske, in je zato prepovedal uvoz vseh izdelkov, ki so povezani z Litvo.

Še posebej veliko napako pa so v Litvi naredili, ker so predstavništvo imenovali za »Tajvansko«.

Po isti poti se namerava podati tudi Slovenija, kot je napovedal tudi Janez Janša.

Tudi njemu se takšno poimenovanje ni zdelo prav nič sporno.

V resnici pa je šlo za odpiranje de facto veleposlaništva.

In zakaj je to pomembno?

Ker je navezava diplomatskih stikov oziroma odpiranje diplomatskega predstavništva enako priznanju neke države.

Če del neke države priznaš za drugo državo pa je to kršitev ozemeljske celovitosti neke države in vrste drugih temeljnih pravnih načel.

In tega nobena država praviloma ne tolerira.

Kitajska zato blokira uvoz vseh izdelkov, ki so bili izdelani v Litvi ali z deli, ki so jih izdelala z Litvo povezana podjetja.

V resnici pa je šlo za odpiranje de facto veleposlaništva. In zakaj je to pomembno? Ker je navezava diplomatskih stikov oziroma odpiranje diplomatskega predstavništva enako priznanju neke države.

Kitajska je v odzivu ocenila, da očitki nimajo podlage in niso konsistentni.

Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva je dejal, da je težava med Kitajsko in Litvo politične narave in ne gospodarske.

Poteze Litve so v Pekingu označili kot »poskus ugrabitve odnosov med Kitajsko in Evropsko unijo

Kitajska blokira uvoz vseh izdelkov, ki so bili izdelani v Litvi ali z deli, ki so jih izdelala z Litvo povezana podjetja. Vir: Twitter

Obravnava tovrstnih primerov pred WTO-jem je sicer počasen proces, ki lahko traja več let. Najprej bodo na WTO-ju začeli s 60-dnevnim obdobjem posvetovanj z obema stranema.

Če se spor v tem času ne bo rešil, lahko EU zaprosi, da WTO glede spora poda svojo odločitev. A trgovinska organizacija je pri presojanju izredno počasna.

Strokovnjaki ocenjujejo da bi se primer zlahka »zataknil« v kolesju WTO.

»Verjetno bo trajalo več let, da presodijo,« je dejal Noah Barkin, gostujoči višji sodelavec pri nemškem Marshallovem skladu.

Toda celo potem ni verjetno, da bi Kitajska spremenila svojo politiko, ko gre za vitalne nacionalne interese.

Pomagalo bi le, če bi večje države, kot so na primer Francija ali Nemčija, uvedle povratne sankcije Kitajski, kar pa je malo verjetno, ocenjuje Barkin.

Profesor Sven Biscop z univerze v Gentu in inštituta Egmont pa je dejal, da je bilo tudi v EU »nekaj godrnjanja«, ker »Litva ni v resnici usklajevala svojih potez.«

Peking nastopa brezkompromisno glede vprašanj, povezanih z njegovimi tako imenovanimi temeljnimi interesi, med katerimi je Tajvan eden najpomembnejših. Tudi če bi EU sprejela močne protiukrepe, ni jasno, ali bi Kitajska spremenila svoje vedenje.

»Prizadele so jo kitajske sankcije, šele nato pa je prosila Bruselj za podporo,« opozarja Biscop.

Eden od evropskih diplomatov pa je za BBC dejal, da v EU obstaja »nekaj razdraženosti«, ker je »Litva EU zvlekla v ta spor.«

Evropska komisija pripravlja tudi svoj režim trgovinskih sankcij, vendar celo če jih sprejme, Viking Bohman, analitik pri švedskem nacionalnem kitajskem centru ni prepričan, da bi tudi ti ukrepi delovali.

»Peking nastopa brezkompromisno glede vprašanj, povezanih z njegovimi tako imenovanimi temeljnimi interesi, med katerimi je Tajvan eden najpomembnejših. Tudi če bi EU sprejela močne protiukrepe, ni jasno, ali bi Kitajska spremenila svoje vedenje,« je ocenil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek