REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pet patriotov zgrešilo zastarelega »scuda« v Savdski Arabiji

Pet patriotov zgrešilo zastarelega »scuda« v Savdski Arabiji

Čeprav so ameriški in savdski vojaški viri 4. novembra objavili novico o sestrelitvi jemenske rakete »scud«, o čemer se je pohvalil tudi predsednik ZDA, se po podatkih New York Timesa to – nikoli ni zgodilo. Še več, najverjetneje je celo pet zelo dragih »patriotov« zgrešilo zastarelo raketo iz Jemna.  

Četrtega novembra so vsi svetovni mediji objavili vest o uspešni sestrelitvi jemenske rakete blizu savdske prestolnice Riad. Odgovornost za izstrelitev rakete so prevzeli jemenski uporniki, ki so se na ta način želeli maščevati za napade sil arabske koalicije v Jemnu. Raketo naj bi, kot so poročali tudi slovenski mediji, »sestrelili severovzhodno od savdske prestolnice, pri tem pa ni bilo gmotne škode ali žrtev.«

Patrioti so povsem odpovedali

Jemenski hutijevski uporniki so tedaj sicer sporočili, da je bila njihova tarča mednarodno letališče v Riadu. Dodali so, da gre za maščevanje za "vsakodnevne poboje", ki jih koalicija pod vodstvom Savdske Arabije izvaja v Jemnu. "Pravico imamo, da odgovorimo in bombardiramo tiste, ki vsak dan pobijajo naše ljudstvo, pri čemer so nazadnje izvedli napad na tržnico," je ob tej priložnosti dejal predstavnik upornikov Ali Al Kahum in ob tem opozoril na letalske napade na hotel in tržnico na severu Jemna, v katerih je bilo pred tem ubitih 29 civilistov.

Vendar pa naj bi bila po razkritjih New York Timesa resnica precej drugačna – vse kaže, da so tako zelo cenjeni Raytheonovi »patrioti« odpovedali in dejansko sploh niso ustavili zastarelega jemenskega »scuda.« In ne samo to – ameriške rakete »patriot« jemenskega scuda sploh niso zadele  in sestrelile  med letom kljub temu, da so proti tej zastareli raketi izstrelili kar pet »patriotov.« Ob tem je jemenski »scud« poletel iz oddaljenosti preko 1000 kilometrov. Podrobnejša analiza je pokazala, da je eden od »patriotov« zadel samo del trupa rakete »scud«, vendar šele potem, ko se je glava rakete že ločila od trupa in samostojno nadaljevala začrtano pot proti letališču v Riadu, v bližini katerega je tudi eksplodirala. Jemenski »scud« naj bi tako brez vseh težav preletel savdske obrambne položaje  in padel blizu svoje tarče. Bojna glava je ob tem eksplodirala »blizu terminala za domače polete, tako da so potniki poskakali iz svojih sedežev.« Večje škode pa izstrelek na srečo ni naredil.

Raketa Scud

Scudi namreč niso natančne rakete in lahko zgrešijo svoje tarče tudi za več kilometrov in zato bojna glava jemenskega »scuda« ni naredila nobene škode, saj je padla okoli 12 kilometrov od letališča. Vendar pa je ta raketa narejena tako, da se bojna glava v zadnji fazi loči od trupa rakete. To se je zgodilo še predno je trup »scuda« zadel eden od »patriotov.« Bojne glave in rakete, ki bi imela še pripeto bojno glavo pa savdsko-ameriške rakete očitno nikoli niso zadele, čeprav bi bilo to bistveno za trditev o uspešni »sestrelitvi«. Zadetek v že neuporaben trup, ki prosto pada proti zemlji namreč - ne šteje nič. Vse to kaže, da so tudi trditve o tem, kako je mogoče enostavno sestreliti tudi severnokorejske rakete pretirane, o čemer smo že poročali. 

Bojne glave ali rakete, ki bi imela še pripeto bojno glavo »patrioti« očitno nikoli niso zadeli, čeprav bi bilo to bistveno za trditev o uspešni »sestrelitvi«.

Vse skupaj je še toliko bolj neprijetno, ker je ta »uspeh« na velik zvon večkrat obesil tudi ameriški predsednik Donald Trump. »Naš sistem je sestrelil to raketo z neba. To kaže, kako dobri smo. Nihče ne dela tega, kar delamo mi, in sedaj to prodajamo po vsem svetu,« je ameriški predsednik Donald Trump »tvitnil« iz svojega letala Air Force One, ko je bil na poti na Japonsko. 

»Vlade lažejo o učinkovitosti teh sistemov«

Takoj ko je prispel na Japonsko je bil na skupni tiskovni konferenci z japonskim predsednikom vlade Shinzo Abejem 6. novembra letos podobno odločen. Na vprašanje, namenjeno japonskemu predsedniku vlade, ali bo Japonska v primeru izstrelitve naslednje severnokorejske rakete poskusila tudi sama sestreliti takšno severnokorejsko raketo, je v njegovo odgovor novinarjem »vskočil« kar sam ameriški predsednik in dejal naslednje: »Rad bi deloma odgovoril na to, kar ste vprašali japonskega predsednika vlade. Lahko jih bo sestreljeval z neba in to takoj, ko bo končan nakup dodatne vojaške opreme iz ZDA. Z lahkoto jih bo sestreljeval z neba, enako zlahka, kot smo nedavno z neba v Savdski Arabiji sestrelili nekaj podobnega,« je dejal ameriški predsednik.«

Iste raketne sisteme so ZDA prodale tudi drugim državam, na primer Južni Koreji in Japonski. Čeprav ameriška in zavezniške vojske hvalijo njihovo učinkovitost tudi zadnji primer iz Jemna kaže, da rakete patriot lahko tudi zgrešijo svoje tarče. »Vlade lažejo o učinkovitosti teh sistemov. In to bi vse nas moralo zelo skrbeti,« ocenjuje Jeffrey Lewis, direktor vzhodnoazijskega programa za preprečevanje širjenja orožja na Inštituti za mednarodne študije v Montereyu v Kaliforniji. Podjetje Raytheon kljub temu navaja, da je doslej pet držav okoli 200-krat uporabilo »patriote« ter da so v 100 primerih zadeli svoje tarče. 

Po oceni New York Timesa se je dve leti po začetku s strani VS OZN sicer nedovoljenega napada Savdske Arabije na Jemen pokazalo, da so se »s strani Irana podprti Hutiji, nekoč nedisciplinirana skupina upornikov, okrepili do te mere da so sposobni napast večje cilje v Savdski Arabiji in s tem spremeniti razmerje sil v tej že dolgoletni vojni. Hkrati s tem pa poglabljajo dolgoletne dvome o uspešnosti tehnologije obrambe pred raketami, ki je v središču ameriške in strategij njenih zaveznikov, še posebej proti Iranu in Severni Koreji,« ocenjuje New York Times. 

Jemen je sicer prizorišče spopadov med vladnimi silami predsednika Abedraba Mansurja Hadija, ki jih podpirajo sile arabske koalicije pod vodstvom Savdske Arabije, in hutijevskimi uporniki, ki so leta 2014 zavzeli prestolnico Sana. Savdska Arabija svoje napade v Jemnu izvaja brez dovoljenja VS OZN. V zadnjih dveh letih je bilo v konfliktu po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije ubitih več kot 8000 ljudi, več deset tisoč jih je bilo ranjenih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek