REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pahorju se slabo godi: Meta grozi, da bo ukinila Facebook in Instagram v Evropi

Pahorju se slabo godi: Meta grozi, da bo ukinila Facebook in Instagram v EvropiProblem Marka Zuckerberga je, ker želi biti nad zakonom. Vir: Twitter

Slovenskemu Instagram kralju Borutu Pahorju, ki je sicer na lestvicah priljubljenosti izgubil prvo mesto na račun Roberta Goloba, se slabo piše.

Z njim pa še milijonom uporabnikov Instagrama in Facebooka po vsej Evropi.

Kmalu bi lahko namreč izgubil glavno orodje za dvig svoje priljubljenosti…

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor)

V Metinem zgoščenem letnem poročilu za komisijo za vrednostne papirje in borze je namreč zapisan tudi presenetljivo oster stavek, ki opisuje scenarij, v katerem bi podjetje, prej znano kot Facebook, morda moralo popolnoma prenehati upravljati Instagram in Facebook v Evropi.

To pomeni, da bi vsi Evropejci ostali brez Instagrama in Facebooka.

Razlog za to so evropski predpisi o podatkih, ki Meti preprečujejo zajem podatkov Evropejcev na ameriških strežnikih.

Irska pooblaščenka za varstvo podatkov je namreč Facebooku prepovedala iznos podatkov o evropskih uporabnikih v ZDA, podjetje pa je v pisni izjavi zagrozilo, da bodo v tem primeru prisiljeni se umakniti iz Evrope.

Do lanskega poletja je med EU in ZDA sicer veljal pravni dogovor Privacy Shield (zasebnostni ščit), ki pa ga je sodišče Evropske unije poleti razveljavilo, saj da ni ustrezen.

Posledično je iznos podatkov v ZDA obravnavan enako kot iznos v katerokoli tretjo državo.

Mark Zuckerberg pred simboli EU  Vir: FB
Izjavo Mete mnogi vidijo kot še en dokaz, da želi biti to podjetje nad zakoni. Vir: Twitter

Facebook se je nato skliceval na standardne pogodbene klavzule (Standard Contractual Clauses), ki naj bi bile evropskem sodišču sprejemljive, a se irska pooblaščenka s tem očitno ne strinja.

Tako je od Facebooka zahtevala, da naj preneha z iznosom podatkov v ZDA.

Meta pa pravi, da je sposobnost obdelave uporabniških podatkov med državami ključnega pomena tako za njeno operativno poslovanje kot za ciljanje oglasov.

Evropski zakoni, namenjeni varovanju zasebnosti uporabnikov, so z zahtevo po ohranjanju podatkov uporabnikov v pristojnosti EU - razveljavili prejšnje sisteme.

In ker Meta ni mogla doseči novih sporazumov o izmenjavi podatkov, zdaj grozi, da bo odšla s Stare celine – skupaj s Facebookom in Instagramom.

Kaj bo Pahor sploh počel brez Instagrama? Vir: Twitter

»​Če ne moremo prenašati podatkov med državami in regijami, v katerih delujemo, in med njimi, ali če nam je omejena izmenjava podatkov med našimi izdelki in storitvami, bi to lahko vplivalo na našo zmožnost zagotavljanja naših storitev, način, na katerega zagotavljamo naše storitve ali naše zmožnosti ciljanja oglasov,« piše v izjavi.

Nato Meta pojasnjuje, da meni, da bo lahko dosegla nove dogovore leta 2022, če pa ne, »verjetno ne bomo mogli ponuditi številnih naših najpomembnejših izdelkov in storitev, vključno s Facebookom in Instagramom, v Evropi.«

Londonski finančni časopis CityAM se je obrnil na Meto, da bi preveril, ali berejo prav.

Zuckerberg in Meta
Meta in Zuckerberg. Vir: Twitter

Meta se je odzvala z izjavo slavnega podpredsednika družbe za globalne zadeve Nicka Clegga, ki je poskušal povezati stisko milijarde dolarjev vrednega mednarodnega konglomerata Meta s težavami, s katerimi se lahko soočajo mala podjetja.

»Pozivamo regulatorje, naj sprejmejo sorazmeren in pragmatičen pristop, da čim bolj zmanjšajo motnje za več tisoč podjetij, ki se, tako kot Facebook, v dobri veri zanašajo na te mehanizme za varen način prenosa podatkov,« je Clegg povedal za CityAm.

Bi pa takšen umik imel slabe posledice tudi za mnoga podjetja, ki se zanašajo na oglase na Facebooku in Instagramu, preko katerih iščejo svoje stranke na spletu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor)

Prizadel pa bi tudi Facebook.

Facebook sicer zbira in na ameriških strežnikih obdeluje podatke svojih uporabnikov, predvsem za potrebe ciljnega oglaševanja.

Po nekaterih ocenah naj bi na račun vsakega evropskega uporabnika tako zaslužili dobrih trinajst dolarjev (v letu 2019).

To je sicer precej manj, kot zaslužijo od oglaševanja ameriškim uporabnikom (dobrih štirideset dolarjev na uporabnika), a še vedno bistveno več, kot od uporabnikov drugje po svetu.

Zaradi vpliva, ki bi ga imela odstranitev platform na evropska podjetja, je Evropa brez teh glavnih akterjev družbenih medijev verjetno malo verjetna.

Kot je opisal na primer Grady Booch, gre pri zahtevi, da se osebni podatki obdelujejo v posamezni državi za zapleten, a tehnično rešljiv problem.

Metin problem pa je, ker želi biti nad zakonom.

Naloga letne izjave SEC je sicer predstaviti izzive in priložnosti v finančnih obetih podjetja - vendar je tudi priročen način za »pošiljanje sporočil« nasprotni strani ob iskanju – kompromisnih rešitev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek