torek, 24. december 2024 leto 29 / št. 359
Pacifiška raketna kriza: ZDA s Filipinov »Typhonom« ciljajo Kitajsko, ki je nepričakovano izstrelila balistično raketo
Namestitev ameriškega raketnega sistema Typhon na Filipinih za nedoločen čas je drzna poteza v zoperstavljanju Kitajski v Tihem oceanu, ki dviguje regionalne napetosti na novo raven in povzroča politične delitve na Filipinih, piše Asia Times.
Ta mesec je več medijskih virov poročalo, da bodo ZDA obdržale svoj raketni sistem srednjega dosega Typhon na severnih Filipinih za nedoločen čas, kljub zaskrbljenosti Pekinga in tveganju povračilne eskalacije, po besedah filipinskih in ameriških uradnikov.
Pacific Missile Crisis: US points Typhon at China from Philippines
— Marcy (@Marcy_2022) September 26, 2024
China says missile deployment will destabilize the region as Manila doubles down dangerously on US extended deterrence strategy https://t.co/ACZJ7j4c6l
Sistem, ki lahko izstreli rakete Tomahawk in standardno orožje SM-6 ter potencialno zadene tarče v celinski Kitajski, je bil prvotno vključen v skupne vaje, organizirane aprila.
Filipinski uradniki razmišljajo o tem, da bi raketni sistem obdržali na severu Filipinov do aprila prihodnje leto, ko ameriške in filipinske sile izvajajo letne obsežne bojne vaje Balikatan, poroča AP.
A recent analysis by Elizabeth Suh, a research associate at the German Institute for Foreign and Security Affairs, has raised concerns about the potential for a nuclear escalation in the South China Sea. https://t.co/qW1D5MtC9R
— Cliff Potts (@cliffpotts) September 26, 2024
Nadaljnja prisotnost Typhona kaže na namero ZDA in Filipinov, da okrepijo regionalno odvračanje zaradi naraščajočih napetosti v Južnokitajskem morju in Tajvanski ožini, navaja besedilo.
Kitajski uradniki, vključno z zunanjim ministrstvom, so izrazili zaskrbljenost in opozorili, da bi namestitev lahko destabilizirala regijo in povzročila oboroževalno tekmo.
US missile system will remain in the Philippines despite China's alarm | AP News https://t.co/ZPmIPVYGPJ
— Mike (@ironmike7614) September 26, 2024
Vendar je filipinski obrambni minister Gilberto Teodoro zavrnil zadevne trditve in Kitajsko obtožil vmešavanja v notranje zadeve Filipinov in uporabe »obratne psihologije«, da bi njegovi državi preprečil izboljšanje obrambnih zmogljivosti.
Nadalje je kritiziral Kitajsko zaradi povečane vojaške prisotnosti v Južnokitajskem morju, medtem ko so filipinski vojaški uradniki, vključno z generalom Romeom Brawnerjem mlajšim, pozvali, naj sistem Typhon ostane trajno, pri čemer so se sklicevali na nacionalne obrambne potrebe.
US missile system will remain in Philippines despite China's alarm
— The Fixer (@SaanpaurSeedi) September 25, 2024
US Army transported Typhon missile system, a land-based weapon that can fire the Standard Missile-6 and the Tomahawk Land Attack Missile (range 1,600 km,China within their target range.)https://t.co/sFshO8B4qB
Namestitev je del širših prizadevanj ZDA za okrepitev svoje vojaške pozicije v Indo-Pacifiku, kjer je Kitajska hitro razširila svoje raketne zmogljivosti.
China urged the Philippine side not to have illusion and miscalculation and stop making any risky and futile provocations in the South China Sea, a defense spokesman said on Thursday. https://t.co/nTQIZp5gFr
— China Daily (@ChinaDaily) September 26, 2024
Namestitev ameriškega raketnega sistema Typhon na Filipine za nedoločen čas bi lahko pomenila razvoj dolgotrajnih prizadevanj ZDA glede podaljšanega odvračanja v Tihem oceanu.
Ameriška strateška dvoumnost glede namestitve tega raketnega sistema lahko okrepi pa tudi omeji Filipine.
Po eni strani lahko neomejena namestitev izstrelkov Kitajsko odvrne od nadaljnje eskalacije, ne da bi se ZDA v celoti zavezale za obrambo Filipinov, kot to zahteva njihova medsebojna obrambna pogodba.
The Chinese PLA Rocket Force launches an intercontinental ballistic missile to the high seas in the Pacific Ocean on Sept 25, 2024.#Taiwan#China#SouthChinaSea#Galwan#LAC#Philippines pic.twitter.com/PmVXDAPV0S
— Madmax OSINT (@madmaxburn88) September 26, 2024
Po drugi strani pa lahko pomanjkanje izrecnih zagotovil ZDA za stalno namestitev raketnega sistema prepreči Filipinom enostransko uveljavljanje svojih ozemeljskih zahtev v Južnokitajskem morju, kar lahko ZDA potegne v večjo konfrontacijo s Kitajsko.
Kljub dvoumnosti, ki je v ozadju ameriške namestitve raket Typhon, konfiguracija filipinskega otočja ustreza operativnemu konceptu ameriških porazdeljenih pomorskih operacij (DMO).
Ta koncept vključuje razpršitev enot ameriške mornarice po večjem operativnem območju, da se nasprotnikom oteži odkrivanje in ciljanje, hkrati pa omogoča medsebojno podporo in koncentriran ogenj na cilje.
US Missile System Will Remain in the Philippines Despite #China’s Alarmhttps://t.co/3yHvNaN5Ki
— Asharq Al-Awsat English (@aawsat_eng) September 25, 2024
Vendar se namestitev ameriškega raketnega sistema lahko sooči z operativnimi omejitvami zaradi očitnega pomanjkanja sredstev protizračne in raketne obrambe na Filipinih.
To bi lahko prisililo ZDA, da namestijo svoja sredstva, namesto da bi se zanašale na Filipine, da bi branile svoje tam že nameščene raketne sisteme.
Chinese Newest Nuclear Submarine Sank.#Taiwan#China#SouthChinaSea#ChinaInsider #ChinaIndia#Philippines https://t.co/qSR91XnIyD pic.twitter.com/pA1zh7Z83I
— Madmax OSINT (@madmaxburn88) September 26, 2024
Vendar pa je nestanovitna, podkupljiva filipinska politična elita lahko bolj kot katera koli vojaška ranljivost »Ahilova peta« ameriškega »Typhona«.
V članku za Channel News Asia Lianne Chia ugotavlja, da je trenutna administracija Ferdinanda Marcosa Jr. okrepila vezi z ZDA in oslabila vezi s politiki, povezanimi z nekdanjo administracijo Rodriga Duterteja, ki je bil naklonjen sodelovanju s Kitajsko in nasprotovanju Zahodu.
#Opinion: Relying on US deterrence to gain an upper hand over China in the South China Sea issue is a short-sighted and narrow-minded move by the Philippines. What the US actually provides is toxic that poisons the Philippines’ relations with China and other regional countries as… pic.twitter.com/dchadjnb3m
— Global Times (@globaltimesnews) September 26, 2024
Ta razkol je po mnenju Lianne Chia kulminiral z odstopom podpredsednice Sare Duterte iz kabineta in kritikami nekdanjega predsednika Duterteja, ki je Marcosa Jr. označil za »ameriško marioneto«.
Chia ugotavlja, da bi oster spor lahko vplival na filipinsko zunanjo politiko, saj bodo prihodnje obrambne pobude ZDA na Filipinih, vključno z namestitvijo Typhonov, visele na nitki zaradi ključnih vmesnih volitev naslednje leto.
Toda tudi Kitajska ne ostaja brez odgovorov.
"The US-China factor in #Philippines’ Marcos-#Duterte feud comes to the fore"@bongbongmarcos "assertiveness in the South China Sea dispute was an early sign of a rift between him and his former allies, the Dutertes."https://t.co/6TfN9ovzUh
— Ross Feingold (方恩格) (@RossFeingold) September 16, 2024
Izstrelila je namreč preizkusno balistično raketo (ICBM) s prazno bojno glavo, ki je preletela preko 12.000 kilometrov.
Prava ima deset jedrskih bojnih glav in brez težav doseže ZDA. Raketa je bila izstreljena iz mobilnega lanserja, te pa je sovražniku zaradi mobilnosti težje odkriti in locirati.
Gre tudi za sporočilo Washingtonu, še posebej zato, ker takšnih testov Kitajska ni izvajala že dolga leta.
Zadnji podoben preizkus je naredila leta 1980, zato je sporočilo kitajske armade, da gre za običajen in vnaprej načrtovan preizkus naletelo na začudenje strokovnjakov.
#Opinion: By attempting to showcase its military presence in the Asia-Pacific, Germany is not earning international respect; instead, it reveals a loss of common sense and rationality, presenting an embarrassing image as a country that has lost its way.https://t.co/Tc08FZDIvW pic.twitter.com/zp9xlQrQ6U
— Global Times (@globaltimesnews) September 17, 2024
»Zdi se, da Kitajska s svojim preizkusom ICBM signalizira Washingtonu, da bi lahko neposredno posredovanje v morebitnem konfliktu s Tajvanom pustilo ZDA ranljive za napad z raketami, ki lahko dosežejo ameriško celino«, je dejal Leif-Eric Easley, profesor mednarodnih študij na univerzi Ewha v Seulu.
Obenem je dejal, da Peking ameriškim zaveznikom v regiji dokazuje, da se je Kitajska sposobna boriti na več frontah hkrati.
Test bi lahko bil tudi poskus pokazati kitajski javnosti, da »nedavni korupcijski škandali niso zmanjšali pripravljenosti ali dosega vojske.«