sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Osupljivo: Otroci, rojeni med pandemijo, imajo precej nižji IQ
![Osupljivo: Otroci, rojeni med pandemijo, imajo precej nižji IQ](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/dojencki-bolnica.jpg?itok=LUyFOaeK)
Raziskovalci za slabše kognitivne rezultate krivijo pomanjkanje stimulacije, saj so starši varstvo otrok morali uskladiti in povezati z delom od doma.
Otroci, rojeni med pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2, so pokazali znatno zmanjšano verbalno, motorično in splošno kognitivno uspešnost v primerjavi z otroki, rojenimi pred pandemijo, kaže najnovejša ameriška študija.
Prvih nekaj let otrokovega življenja je ključnega pomena za kognitivni razvoj otroka.
Ker pa je covid-19 sprožil zaprtje podjetij, vrtcev, šol in igrišč, se je življenje otrok precej spremenilo, starši so bili pod stresom in pod velikim pritiskom, ko so poskušali uravnotežiti delo in varstvo otrok.
Z omejeno stimulacijo doma in manjšo interakcijo z zunanjim svetom pa so otroci utrpeli tudi posledice, ki jih sedaj beležijo testi.
![Otroci v avtu](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/otroci-v-avtu.jpg)
Otroci rojeni med pandemijo so namreč dosegli šokantno nizke rezultate testov za oceno kognitivnega razvoja, je povedal vodilni avtor študije Sean Deoni, izredni profesor pediatrije na Univerzi Brown.
V desetletju pred pandemijo se je povprečni rezultat IQ pri standardiziranih testih za otroke, stare od treh mesecev do treh let, gibal okoli 100, za otroke, rojene v času pandemije, pa se je to število po podatkih analize znižalo na 78, kaže raziskava, ki je sicer še vedno v strokovnem preverjanju.
»Sploh ne gre za majhno razliko«, je dejal Deoni. »Takšnih stvari običajno ne vidite zunaj velikih kognitivnih motenj.«
#Children born during #pandemic have lower IQs, US study finds. @guardian https://t.co/wT9SNDIuDo
— Nesibe Yesildag (@nesibeyesildag) August 16, 2021
Študija je vključevala 672 otrok iz zvezne države Rhode Island.
Od tega jih je bilo 188 rojenih po juliju 2020, 308 pa pred januarjem 2019, 176 pa med januarjem 2019 in marcem 2020.
Otroci, vključeni v študijo, so bili rojeni brez kakršnih koli zdravstvenih težav, niso imeli razvojnih ovir in so bili večinoma belopolti.
Raziskovalci so ugotovili, da so se otroci staršev iz nižjih socialno - ekonomskih okolij na testih odrezali slabše.
Children born during COVID pandemic have lower IQs, suggests US study #REPUBLIC @republic https://t.co/Di5vBL4ATi
— Jason T Strickland (@J_T_Strickland) August 16, 2021
Največji razlog za veliko znižanje rezultatov je verjetno pomanjkanje stimulacije in interakcije doma, poudarja Deoni.
»Starši so pod stresom in zbegani ... zato se je interakcija, ki bi jo otrok običajno imel, znatno zmanjšala.«
Ali bodo ti nižji kognitivni rezultati imeli dolgoročen vpliv, še vedno ni jasno.
![Dojenje](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/dojenje.jpg)
Toda znano je, da se v prvih nekaj letih življenja postavljajo temelji spoznavanja, podobno kot pri gradnji hiše - lažje je dodati sobe ali drugo nadgradnjo, ko imate dobre temelje, je dejal Deoni.
»Sposobnost popravljanja razumevanja se zmanjšuje, kolikor starejši je otrok,« opozarja.
Glede na to, da ti podatki prihajajo iz razmeroma bogatega dela Združenih držav Amerike, kjer so socialna podpora in nadomestila za brezposelnost velikodušna, obstaja upravičen strah, da bi lahko bile posledice v revnejših delih države in revnejših državah sveta še slabše, ocenjujejo raziskovalci.
Children Born During Covid-19 Pandemic Have Lower IQs: Study https://t.co/hF7R441KYl
— TheSeer7 (@RahSillyyo) August 15, 2021
Sir Terence Stephenson, profesor za zdravje otrok na Univerzi v Londonu, je dejal, da je raziskava zanimiva, saj je bilo doslej veliko napisanega o vplivu pandemije na izobraževanje šoloobveznih otrok, o dojenčkih pa ne prav veliko.
Ključni dejavnik, ki je vplival na nižje rezultate pri dojenčkih, je bil verjetno stres staršev, ki so se soočali z izzivi pri delu in zagotavljanju varstva otrok v kombinaciji s polnim delovnim časom.
»Morda ni presenetljivo, da so bili otroci iz nižjih socialno - ekonomskih družin najbolj prizadeti, saj je to v sozvočju s številnimi drugimi finančnimi, zaposlitvenimi in zdravstvenimi vplivi, ki jih ima pandemija,« je ocenil dr. Stephenson.