petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Oslabljena Irma prizanesla Floridi - škoda kljub temu zelo velika
Orkan Irma, ki je v nedeljo zgodaj zjutraj kot orkan četrte kategorije z vetrovi do 210 kilometrov na uro dosegel Florido oziroma njeno južno otočje Keys, se je danes umiril na tropsko nevihto z vetrovi do 110 kilometrov na uro. To pomeni, da se je Florida izognila najhujšemu, a škoda bo kljub temu velika.
Opozorilo so najprej odpravili za floridske otoke Keys, še vedno pa je v veljavi za severne dele te ameriške zvezne države. Dviganje gladine vode namreč še vedno predstavlja hudo nevarnost in lahko ogroža življenja, so opozorili v ameriškem Nacionalnem centru za spremljanje orkanov.
Irma se zdaj premika severozahodno proti južni Georgii s približno 30 kilometri na uro. Še danes naj bi prešla Florido.
Na terenu že pregledujejo, kolikšna je gmotna škoda, in po prvih ocenah bo za Florido predvidoma manjša, kot so se sprva bali. Sicer pa s Floride poročajo, da je okoli 5,8 milijona gospodinjstev brez elektrike, kar je več kot polovica države.
Ameriško meteorološko podjetje AccuWeather je v nedeljo ocenilo, da bi skupna škoda orkanov Harvey in Irma lahko znašala tudi 290 milijard dolarjev, kar je 1,5 odstotka ameriškega bruto domačega proizvoda. Ocenjena gmotna škoda zaradi Irme naj bi znašala okoli 100 milijard in je eden "najdražjih" orkanov vseh časov, je dejal ustanovitelj podjetja Joel Myers.
Ameriški predsednik Donald Trump, ki je že pred dnevi potrdil prošnjo Floride za zagotovitev izredne zvezne pomoči za odpravo posledic orkana, je v nedeljo tudi podpisal odlok za razglasitev naravne katastrofe. Posamezniki in lastniki podjetij bodo tako lahko zaprosili za zvezno pomoč po uničujočem orkanu.
Trump je še sporočil, da bo, takoj ko bo to možno, odpotoval na Florido, kjer si bo ogledal škodo, ki jo je za seboj pustil orkan. Ni pa želel podati okvirne ocene gmotne škode. "Sedaj nas skrbijo življenja, ne stroški," je dejal.
Irma je med svojim pohodom čez Karibe opustošila več otokov, zaradi posledic orkana pa je umrlo 30 ljudi. Najhuje je bilo na otokih Saint Barthelemy in Saint Martin. Na Kubi je Irma terjala najmanj deset žrtev, s Floride pa za zdaj poročajo o treh z orkanom povezanih smrtnih žrtvah. Smrti so terjale prometne nesreče, ki so bile posledica močnega vetra in dežja.
V Miamiju je veter podrl dva gradbena žerjava, v Fort Lauderdalu enega. V Miamiju in drugih mestih so poplavljene ulice. Pri otočju Keys so valovi segali tri metre visoko, severneje okrog mesta Naples pa dva metra.
Evropska unija je danes karibskim otokom, ki jih je orkan Irma najbolj prizadel, namenila humanitarno pomoč v višini dveh milijonov evrov. EU bo odobrena sredstva namenila za oskrbo z vodo in sanitarne storitve ter ukrepe na področju zdravja, ravnanja z odpadki in logistike. EU je sicer pripravljena zagotoviti dodatna dolgoročna sredstva za obnovo, so sporočili iz Bruslja.
Irma je najprej v sredo zadela otok Barbuda, in sicer kot orkan najvišje, pete stopnje z vetrovi do 295 kilometrov na uro. Otok je bil opustošen, okoli 30 odstotkov vseh stavb je popolnoma uničenih. Lokalne oblasti so ocenile, da bi obnova lahko stala več sto milijonov dolarjev.
Orkan je isti dan kot Barbudo zadel tudi otoka Saint Martin in Saint Berthelemy, ki sta utrpela najhujšo škodo. Na francoski strani otoka Saint Martin je umrlo deset ljudi, na nizozemski pa štiri. Na tej strani je orkan uničil 70 odstotkov celotne infrastrukture.
Francoska zavarovalnica CCR je ocenila gmotno škodo na obeh otokih na 1,2 milijarde evrov. Francija in Nizozemska pa sta že pohiteli z logistično podporo. Na otok sta med drugim poslali tudi več sto policistov, ki bodo varovali pred plenjenjem.
Francozi so na svoja prekomorska ozemlja poslali helikopterje, inženirsko opremo, medicinsko opremo in več milijonov litrov vode, saj čistilne naprave na otoku še več mesecev ne bodo operativne.
Francoski predsednik Emmanuel Macron bo na otok Saint Martin prispel predvidoma v torek, nizozemski kralj Willem Alexander pa bo nizozemski del obiskal danes.