REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Orwellov operativni priročnik: Novinarka na muhi britanskega zakona proti sovražnemu govoru

Orwellov operativni priročnik: Novinarka na muhi britanskega zakona proti sovražnemu govoruBritanska policija je pridržala novinarko zaradi domnevnega spodbujanja rasnega sovraštva na družbenih omrežjih. Vir: Posnetek zaslona, X

Dolgoletna kolumnistka londonskega »Daily Telegrapha« Allison Pearson je sporočila, da je tarča policijske preiskave zaradi komentarjev, objavljenih na omrežju X pred letom dni.

Čeprav policija ni povedala, kaj je bil razlog njihovega »obiska na domu«, se špekulira, da so sporne objave o napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra, ki so bile lani »vroča tema« na družbenih omrežjih.

Kolumnistka je še navedla, da policija ne želi razkriti, kdo jo je obtožil »razpihovanja rasnega sovraštva«.

»Bilo je nadrealistično. Na X-u imam na stotine temnopoltih in azijskih sledilcev in nihče od njih ni nikoli namigoval, da sem rekla kaj slabega ali sovražnega.

Poleg tega, kdo odloča, kje potegniti črto za tisto, kar naj bi bilo žaljivo?

Moralo bi se pisati leto 2024 in ne leto 1984, toda zdelo se je, da policija dela v skladu z operativnim priročnikom Georgea Orwella je Pearsonova zapisala v Telegraphu.

Policija v Essexu je potrdila, da je proti ženski sprožila preiskavo v skladu s 17. členom zakona o javnem redu iz leta 1986, ki obravnava vsebino, »ki je verjetno namenjena spodbujanju rasnega sovraštva«.

Odkar je bil zakon uveden leta 2014, je policija v Združenem kraljestvu zabeležila več kot 120.000 primerov »sovraštva brez zločina« v zbirkah podatkov o kriminalu.

Vnos v zadevno zbirko podatkov ima resne posledice v resničnem svetu, saj imajo številni delodajalci dostop do takih zbirk podatkov s preverjanjem kriminalne preteklosti potencialnih zaposlenih.

Ker »sovražni incidenti« niso kazniva dejanja, lahko ljudje le malo storijo, da bi se ubranili ali oprali svoje ime, ker sojenja ni.

Poleg tega mnogi ljudje, ki so prijavljeni v policijske zbirke podatkov zaradi domnevno žaljivih spletnih objav, niso nikoli o tem niti obveščeni.

Kritiki sistema, kot je Zveza za svobodo govora (FSU), so opozorili, da kljub več sto tisoč zabeleženih primerov sovraštva, ki niso povezani z kaznivimi dejanji, ni dokazov, da je sporna praksa preprečila kakršne koli dejanske zločine.

Ko je komentirala primer proti Pearsonovi, je nekdanja notranja ministrica Suella Braverman, ki je vodila prizadevanja za zaustavitev popisovanja tako imenovanih incidentov iz sovraštva, ki niso povezani z kriminalom, dejala: »Nehati se moramo igrati policaje na družbenih omrežjih in se lotiti resničnega kriminala.

Moje sporočilo laburistom: Zaščitite svobodo govora in se osredotočite na ohranjanje varnosti naših ulic.«

»Ni čudno, da je lani v Essexu 93 odstotkov prometnih zločinov ostalo nerešenih.

Lokalni uradniki so preveč zaposleni z 'urejanjem' tvitov novinarjev, da bi nadzorovali dogajanje na ulicah,« je povedal direktor Zveze za svobodo govora Toby Young.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek