REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Orbanov novi komunizem: madžarski parlament potrdil tudi »vzporedni sodni sistem«

Orbanov novi komunizem: madžarski parlament potrdil tudi »vzporedni sodni sistem« Viktor Orban Vir:Pixsell

Madžarski parlament je potrdil reformo madžarskega pravosodja. Nekateri menijo, da država drsi v neki novi »komunizem«, strokovnjaki pa v tem vidijo »konkurenčni avtoritarni režim.«

Madžarski parlament je namreč potrdil zakonodajo, ki povečuje število dovoljenih nadur z 250 na 400 nadur letno. V sindikatih protestirajo in trdijo, da zakon, ki delavce obravnava, kot da so roboti, uvaja »suženjsko delo«.

To pa ni edina novost na Madžarskem. Istočasno je FIDESZ-u uspel potrditi tudi sporno reformo madžarskega pravosodja.

Orbanov pravosodni minister bo lahko nadzoroval vstopanje v sodniško službo in napredovanje sodnikov upravnih sodišč

Kot Poroča New York Times, je s tem vlada »ustvarila paralelni sodni sistem, ki je okrepil nadzor izvršne oblasti nad sodišči.« Ko bo namreč čez leto dni zakon postal operativen, bo Orbanov pravosodni minister lahko nadzoroval vstopanje v sodniško službo in napredovanje sodnikov, ki bodo odločali o primerih, ki se nanašajo na »javno upravo«, kar vključuje tudi občutljive zadeve, kot so volilni zakon, primeri korupcije in pravica do protestov.

Obstoječi sodni sistem bo nadaljeval delom – toda z zmanjšanimi pooblastili in brez možnosti nadzora nad »vzporednim pravnim sistemom«, ki ga predstavljajo »administrativna« oziroma »upravna sodišča.«

Organizacije za človekove pravice to potezo ocenjujejo kot najnovejši primer spodkopavanja demokratičnih institucij pod vodstvom predsednika madžarske vlade Viktorja Orbana.

Viktor Orban Vir:Pixsell

Tudi glasovanje v madžarskem parlamentu ni minilo brez zapletov. V parlamentu so namreč nastale kaotične razmere, sa so opozicijski poslanci poskušali preprečiti glasovanje z glasnim piskanjem s piščalkami in blokiranjem dostopa predsednika parlamenta Laszla Köverja do govorniškega odra.

Orban je sicer znan po tem, da je že tedaj, ko je postal predsednik madžarske vlade leta 2010 v politiki naredil veliko korakov nazaj in se odrekel sistemu do tedaj uveljavljene liberalne demokracije v državi. Njegovemu vzgledu pa so sledile države kot, so Poljska, Italija, Avstrija, ZDA in deloma Nizozemska in Francija.

Madžarska je vzpostavila nekaj novega - 'konkurenčni avtoritarni režim'

Samo ta mesec je njegova vlada prisilila s strani Georga Sorosa ustanovljeno Evropsko univerzo, da se preseli na Dunaj, razveljavil pa je tudi predpise o konkurenci, zaradi česar je po novem omogočeno, da lastniki njemu zvestih medijev donirajo stotine tisoče evrov organizaciji, ki jo nadzorujejo trije njemu zvesti sodelavci.

S tem je Madžarska izstopila iz sistema liberalne demokracije, kot je bil uveljavljen po letu 1990 v Evropi. Vzpostavila je nekaj novega - »konkurenčni avtoritarni režim«. Tako je prepričan Cas Mudde, profesor univerze Georgia v ZDA in strokovnjak za populizem.

»To pomeni, da je v Madžarski vzpostavljen avtoritaren režim, v katerem je opoziciji sicer dovoljeno, da obstaja, ne pa tudi, da glede bistvenih zadev izzove, kaj šele da spremeni sistem,« opozarja Mudde.

Madžarska - protesti Vir:Pixsell

Viktor Orban in njegova stranka še zmeraj uživata veliko, dvotretjinsko večino v parlamentu. Orban si jo je pridobil na volitvah, ki so bile po oceni opazovalcev »svobodne, vendar ne poštene.«

Zato lahko Orban z mesta predsednika vlade vlada bolj suvereno in brez večjih omejitev. V tem pogledu je vsekakor v boljšem položaju, kot večina ostalih predsednikov vlad v Evropi, katerih vlade so odvisne od nestabilnih koalicij.

Orban si jo je pridobil na volitvah, ki so bile po oceni opazovalcev 'svobodne, vendar ne poštene.'

Vendar velika moč s seboj prinaša tudi težave, saj se sprejemajo zakoni, ki prizadevajo številne skupine ljudi, to pa krepi odpor proti oblasti.

Med sprejemanjem zadnjega paketa zakonov je bilo na ulicah okoli 2000 ljudi, ki so protestirali in se spopadali s policijo. Predno so se ustavili pred parlamentom, so zavili pred sedež Orbanove vsemogočne stranke.

Tu so na balkonu FIDESZ-a razvili evropsko zastavo.

Klicali so, da je »Orban izdajalec« in da so »študentje z delavci.« Število protestnikov ni veliko, vendar nekateri poznavalci menijo, da so to morda samo začetki širšega odpora.

»Zakaj sem prišla sem? Zato, ker mi je dovolj tega, kar je Viktor Orban naredil iz moje dežele, mojega doma. Sedaj je tako, kakor da bi šli nazaj, v komunističen režim,« je za NYT dejala šestindvajsetletna Sarolta G. Szabo.  

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek