REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Oglasila se je Savdijka, ki je ZARADI TWITTERJA obsojena na 34 let zapora: »Zame je sodba ENAKA POGUBI!«

Oglasila se je Savdijka, ki je ZARADI TWITTERJA obsojena na 34 let zapora: »Zame je sodba ENAKA POGUBI!«Pot v pogubo: »Takšna razsodba predstavlja uničenje mene, moje družine, moje prihodnosti in prihodnosti mojih otrok - dveh fantkov, Noaha in Adama, starih štiri in šest let,« je sodnikom poskušala dopovedati Salma. Zaman. Vir: Zajem zaslona, TwitterSalma al-Šehab

Doktorska študentka Salma al-Šehab, ki jo je savdsko sodišče v sredo obsodilo na 34 let zapora, se je oglasila in v obupu dejala, da je takšna kazen zanjo kakor smrtna obsodba.

»Takšna razsodba predstavlja uničenje mene, moje družine, moje prihodnosti in prihodnosti mojih otrok - dveh fantkov, Noaha in Adama, starih štiri in šest let,« je dejala Salma al-Šehab.

Kot sledi iz v četrtek pridobljenih sodnih listin, je sodnikom povedala, da je bila v zaporu zasliševana več kot 285 dni preden je njen primer sploh prišel na vrsto in poslan na posebno kazensko sodišče, poroča tiskovna agencija AP. Med skoraj 10-mesečno preiskavo je bila zaprta v samici.

Obsojena je bila zaradi »širjenja govoric in spremljanja ter poobjavljanja tvitov savdskih disidentov«.

Podpirala je tudi svojo sestro, prav tako aktivistko Loujain al-Hathlou. Slednja je zaradi nasprotovanja zakonodaji, ki je do leta 2018 ženskam v Savdski Arabiji prepovedovala vožnjo, v zaporu preživela več kot 1000 dni.

Al-Šehabova, ki je medicinska pedagoginja in doktorska študentka, je leta 2018 pripotovala v Leeds, da bi tam nadaljevala doktorat na univerzi. Poudarja, da se ji niti sanjalo ni, da »preprosta poobjava objavljenih čivkov, kar je storila iz radovednosti in v želji, da se seznani s stališči drugih, vse to z njenega osebnega računa z največ 2000 sledilci - predstavlja terorizem.«

AP poroča, da aktivisti in odvetniki menijo, da je obsodba Salme al-Šehab, matere dveh otrok in raziskovalke na Univerzi Leeds v Veliki Britaniji, šokantna celo glede na savdske standarde pravice.

Obsojena je zaradi 'zločina' uporabe spletne strani oziroma znanega družbenega omrežja za »povzročanje javnih nemirov ter destabilizacijo civilne in nacionalne varnosti«, nakar je prizivno sodišče v ponedeljek izreklo novo kazen – 34 let zapora, ki ji sledi še 34-letna prepoved potovanja.

Salma al-Šehab, 34-letna mati dveh majhnih fantov, je bila prvotno obsojena na šestletno zaporno kazen, vključno s tremi leti pogojne kazni in enako dolgo prepovedjo potovanja.

Obsojena je bila zaradi zločina uporabe spletne strani oziroma znanega družbenega omrežja za »povzročanje javnih nemirov ter destabilizacijo civilne in nacionalne varnosti«, nakar je prizivno sodišče v ponedeljek izreklo novo kazen – 34 let zapora, ki ji sledi še 34-letna prepoved potovanja.

To se je zgodilo po tem, ko je državni tožilec prosil sodišče, naj preuči še njene druge zločine.

Na zadnjo obsodbo se lahko v 30 dneh pritoži na vrhovno sodišče kraljevine, je razvidno iz sodnih dokumentov.

Organizacija ALQST s sedežem v Londonu, ki se bori za spoštovanje človekovih pravic v Savdski Arabiji, je odločitev sodišča ostro obsodila.

Glede na prevod sodnih spisov, v katere je imela vpogled tiskovna agencija AP, ki o zadevi poroča, nove obtožbe vključujejo obtožbo, da je al-Šehabova »pomagala tistim, ki želijo povzročiti javne nemire in destabilizirati civilno in nacionalno varnost s spremljanjem njihovih računov na Twitterju«.

Al-Šehabova je bila pridržana med družinskimi počitnicami januarja 2021, le nekaj dni preden se je skupaj z družino nameravala vrniti v Združeno kraljestvo, poroča Freedom Initiative (Pobuda za svobodo), skupina za človekove pravice s sedežem v Washingtonu.

Savdske oblasti so je sprva poklicale na zaslišanje, na koncu pa aretirale ter ji sodile zaradi njenih in tujih tvitov, ki jih je poobjavljala.

Pobuda za svobodo opisuje Al-Šehabovo kot pripadnico šiitske muslimanske manjšine v Savdski Arabiji, ki se že dolgo pritožuje nad sistematično diskriminacijo v razvpitem kraljestvu, ki ga vodijo suniti.

»Savdska Arabija se svetu hvali, da napreduje pri pravicah žensk in ustvarja pravne reforme, vendar ni dvoma, da se razmere samo slabšajo,« je dejala Bethany al-Haidari, savdska vodja skupine.

K temu pritrjuje tudi tvit spodaj: Savdska Arabija je še enega aktivista za človekove pravice - Raifa Badavija, očeta treh malčkov in moža Ensaf, obsodila na 10 let zapora. Njegov zločin? Miroljubno zagovarjanje svobodne družbe – za katero savdski princ prestolonaslednik Mohamed bin Salman poskuša prepričati svet, da jo podpira.

Bethany al-Haidari dodaja, da je sodba al-Šehabovi pritegnila pozornost tudi Washingtona, State Department pa je v sredo sporočil, da »primer analizira«.

»Lahko zagotovim, da gre za pomembno zadevo, ki se tiče nas vseh. Uveljavljanje svobode govora zaradi zagovarjanja pravic žensk ne bi smelo biti nikoli kriminalizirano,« je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price.

AP spominja, da je prejšnji mesec ameriški predsednik Joe Biden odpotoval v z nafto bogato despotsko kraljevino in se pogovarjal s princem Mohamedom bin Salmanom.

Biden je tedaj savdskemu princu, znanem po brutalnemu umoru kolumnista Washington Posta Džamala Hašodžija 2. oktobra leta 2018 v Carigradu - menda dejal, da ga zelo skrbi glede spoštovanja človekovih pravic v Savdski Arabiji.

Zero Hedge se je s kančkom cinizma ozrl na dejstvo, da se je Biden prejšnji mesec srečal z bin Salmanom v Džedi s prošnjo, da savdska kraljevina zaradi embarga Zahoda proti Rusiji poveča svojo proizvodnjo nafte in tako pomaga zahodnim državam.

Nato pa je le nekaj tednov pozneje Bidnova administracija odobrila prodajo več kot tri milijarde dolarjev vrednih raket Raytheon Savdski Arabiji.

Časnik je ob tem spomnil, kako neslavno je izvenela Bidnova predvolilna obljuba, da bo zaradi umora savdskega disidenta Hašodžija od Savdske Arabije naredil parijo v svetovnih merilih.

Pod črto: Biden očitno ni izgnal bin Salmanovo kraljevino s svetovnega političnega parketa, saj je savdsko posebno sodišče za boj proti terorizmu obsodbo al-Šehabovi izreklo le nekaj tednov po obisku ameriškega predsednika v Džedi.

Izkazalo se je torej, da je Bidnov obisk – tako kot so na to opozarjali aktivisti za človekove pravice pred prihodom predsednika ZDA v Džedo - mračno kraljestvo samo še bolj spodbudilo k stopnjevanju zatiranja disidentov in drugih prodemokratičnih aktivistov.

Zdaj je ves svet lahko videl, kako se je Rijad odzval na domnevne Bidnove pripombe: z drakonsko kaznijo, 34 let zapora za 34-letno študentko, ki je rada tvitala. In kritično razmišljala.

V državi, ki delikt mišljenja kruto kaznuje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek