REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Obsodbe terorističnega napada v Stockholmu

Obsodbe terorističnega napada v Stockholmu

Ob današnjem terorističnem napadu v Stockholmu, kjer je napadalec s tovornjakom zapeljal najprej v množico in nato v trgovino ter pri tem ubil več ljudi, se vrstijo obsodbe napada in izrazi solidarnosti s Švedsko. Švedska vlada je dogodek že označila za teroristični napad.

Kot je v odzivu dejal predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, je današnji napad na Švedskem napad na vse nas. Dodal je, da lahko Švedska računa na solidarnost in kakršno koli pomoč, poroča nemška tiskovna agencija dpa. "Z mislimi smo pri švedskemu narodu," je dejal Juncker, ki je v imenu Evropske komisije družinam izrekel sožalje in pohvalil delo reševalcev.

Odzvala se je tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Kot je na Twitterju zapisal njen tiskovni predstavnik Steffen Seibert, Nemčija stoji Švedski ob strani v boju proti terorizmu. "Mislimo na ljudi v Stockholmu, na ranjene, njihove sorodnike, reševalce in policijo. Skupaj smo v boju proti terorizmu," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisal Seibert.

Odzval se je tudi bivši predsednik Evropskega parlamenta in sedanji predsedniški kandidat nemških socialdemokratov Martin Schulz, ki je izrazil pretresenost nad napadom. Poudaril je, da terorizem ne bo nikoli zmagal, je poročala dpa.

Tudi vodja nemške in francoske diplomacije, Sigmar Gabriel in Jean-Marc Ayrault, sta sporočila, da sočustvujeta s Švedsko. "V teh težkih urah stojimo ob naših švedskih prijateljih," sta sporočila ob robu obiska v Maliju.

Obžalovanje sta izrazila tudi avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz in njegov danski kolega Anders Samuelsen, ki se mudi na obisku na Dunaju. Oba sta se strinjala, da morajo Evropejci tesneje sodelovati v boju proti terorizmu.

Londonski župan Sadiq Khan je medtem dejal, da "Londončani stojijo združeni s Stockholmom". "Londončani vemo, kako je trpeti zaradi brezčutnega in strahopetnega terorizma," je dejal župan mesta, ki ga je 22. marca prizadel podoben teroristični napad.

Švedskemu kralju Carl XVI. pa je medtem sočutje ob napadu izrazil tudi ruski predsednik Vladimir Putin. "V naši državi okrutnosti mednarodnega terorizma ne poznamo zgolj iz pripovedovanj," je zapisal v pismu kralju.

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je prav tako obsodil današnji napad. Izrazil je tudi upanje, da bodo odgovorne za napad privedli pred roko pravice.

Da je pretresen nad napadom, pa je dejal tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Kot je zapisal na Twitterju, so novice iz Stockholma grozne. Zatrdil je, da Nato stoji ob strani žalujočemu švedskemu narodu.

Predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Pedro Agramunt je napad označil za ostudnega in ostro obsodil tiste, ki so ga izvedli. "Tovrstno nekritično nasilje ne doseže ničesar, zgolj trpljenje in zlomljena srca," je poudaril Agramut, so sporočili iz PS SE.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek