nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Obletnica Nevihte: blažja retorika, a zgolj tri obtožnice
Matej Knežević/Zagreb
Hrvaška je v soboto proslavila dan domovinske zahvalnosti in dan branilcev domovine. V zvezi s tem je proslavila tudi 22-to obletnico vojaško-policijske akcije »Nevihta« v Kninu. In kot vsako leto je bil tam tudi najvišji hrvaški politični in vojni vrh. leta 1995 je bilo namreč okupirano ozemlje, ki je bilo pod upravo SAO Krajine ponovno osvobojeno, Republika Hrvaška pa si je pridobila ozemeljsko celovitost. To je pomenilo tudi konec vseh vojaških operacij na hrvaških tleh. Ostanek okupiranih področij je bil povrnjen s pomočjo mirne reintegracije.
Nekoliko blažja retorika hrvaške predsednice
Predsednica Kolinda Grabar Kitarović je v svojem govoru na kninski trdnjavi poudarila, da je 5. avgust leta 1995 najpomembnejši dan v hrvaški zgodovini in da so bili pod vodstvom prvega hrvaškega predsednika na ta dan okronani večstoletni boji za nacionalno svobodo in državno neodvisnost. Ob poznejšem pogovoru z mediji je predsednica izjavila, da upa, da bo nekega dne mogoča proslava skupaj s srbsko skupnostjo na Hrvaškem kot praznovanju Nevihte v smislu konca velikosrbske agresije, zaradi katere so brez krova nad glavo ostali tudi mnogi Srbi. Po njenem mnenju je za pregon srbskega prebivalstva odgovorno lokalno vodstvo samostojnega avtonomnega območja (SAO) Krajine kot tudi tedanja Miloševićeva politika. V poznejši izjavi za hrvaške medije je dejala, da ji je žal za vsako življenje, tako hrvaško kot srbsko in dodala:"Ne veselim se žalosti nikogar in verjamem v skupno prihodnost hrvaških državljanov. Pri tem se strinjam z županom Knina Markom Jelavićem, da bi se morali spomniti tudi srbskih žrtev."
O tej izjavi predsednice smo se pogovarjali tudi z bivšim predsednikom Hrvaškega helsinškega odbora in upokojenim profesorjem filozofije in politike, Žarkom Puhovskim. Puhovski ocenjuje, da je retorika glede "Nevihte" letos "nekoliko blažja" ter da je govor predsednice "bistveno bolj umirjen" kot v dosedanjih letih. Puhovski opaža tudi naslednje: "Za razliko od sramotnih govorov iz Srbije je bila hrvaška stran bolj mirna, saj si zmagovita stran to lahko privošči. Neprijetno pa je dejstvo, da hrvaška oblast istočasno sedi na dveh stolih, ker financira tudi Thompsonov koncert v Slunju." Puhovski opaža, da je predsednica prvič po volitvah omenila žrtve obeh strani ter ocenjuje, da žrtve nikoli ne bodo dobile zadoščenja.
Razen predsednice države je obletnico komentiral tudi predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković. Ob predsedovanju vladi v Kninu je dejal, da je zelo ponosen, da je bil sprejet nov zakon o pravicah hrvaških branilcev iz domovinske vojne in njihovih družin. Ocenjuje tudi, da so z Nevihto "preprečili novo Srebrenico, saj je prav Nevihta spremenila razmerje sil".
Dan pred tem je bila v Beogradu hrvaška nevladina organizacija Inicijativa mladih za človekove pravice. Srbskim kolegom so odnesli šesto spletnih podpisov peticije z naslovom "Opravičilo" zaradi srbskih žrtev v času Nevihte. Peticijo so predali Solzi - združenju družin izginulih oseb.
Potrebno se je spomniti tudi srbskih žrtev
Nikola Puharić, eden od treh hrvaških predstavnikov te pobude upa, da bo prišlo do čim hitrejšega opravičila družinam nedolžnih srbskih žrtev, ki so bile ubite med to vojaško-policijsko akcijo. Ocenil je tudi, da je bil narejen velik korak naprej z izjavo novoizbranega župana Knina, ki je dejal, da bi se bilo potrebno spomniti tudi srbskih žrtev.
Vzporedno s tem je Documenta, druga nevladina organizacija iz Zagreba proti 3728 osebam podala kazenske ovadbe hrvaškemu tožilstvu. Predsednica Documente Vesna Teršelić ocenjuje, da je še zmeraj nesporno dejstvo, da so bili v Nevihti storjeni zločini in da morajo biti krivci postavljeni pred sodišča. Dodala je tudi, da je žalostno, da so zaradi zločinov v Nevihti vložili samo tri obtožnice. Dejala je, da ni bilo procesuiranih več kot 600 ubojev civilistov ter da teh zločinov ni mogoče odpraviti zgolj s tremi obtožnicami. Zorica Gregurić, ki je istočasno predstavnica braniteljskih organizacij pa to dejanje Documente ocenjuje kot "provokacijo" in poudarja, da mora javnost vedeti, da obstaja tudi kaznivo dejanje podajanja lažne kazenske ovadbe.
V zvezi z Nevihto se je oglasilo tudi Srbski narodni svet na Hrvaškem. V svojem pismu so poudarili, da je njihova dolžnost, da ohranjajo spomin na zločine, storjene v vojni nad vsemi ljudmi. Poudarjajo tudi, da cena zmage v Nevihti niso samo življenja nedolžnih, pač pa tudi družba, ki se niti danes ni sposobna soočiti z lastno preteklostjo. Tako kot prejšnja leta, so s polaganjem vencev in sveč spomnili na civilne žrtve med in po Nevihto, od Republike Hrvaške pa pričakujejo kaznovanje storilcev zločinov nad srbskimi civilisti.