REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Obletnica napadov na WTC: Joe Biden znova podaljšal izredne razmere, uvedene zaradi 11. septembra leta 2001

Obletnica napadov na WTC: Joe Biden znova podaljšal izredne razmere, uvedene zaradi 11. septembra leta 200111. september 2001, napad na slovita newyorška »dvojčka«. Vir: Zajem zaslona, YouTube

V ZDA se spominjajo obletnice terorističnih napadov 11. septembra leta 2001 - in še zmeraj živijo v senci izrednih razmer, ki so jih sprožili.

Ti napadi so bili nato povod zato, da so Združene države najprej napadle nekaj napačnih držav, bogatih z nafto, predvsem na Bližnjem vzhodu.

Nato pa v »vojni proti terorizmu« preživeli naslednji dve desetletji.

ZDA so brez dovoljenja VS OZN leta 2003 izvedle napad na Irak, čeprav so bili teroristi v letalih, ki so bila uporabljena za teroristične napade na ameriških tleh večinoma državljani Američanom zavezniške Savdske Arabije.

Pred tem so zaradi »samoobrambe« intervenirali v Afganistanu, tedaj celo z dovoljenjem VS OZN, vendar so nato prekršili mandat in v državi vojsko zadržali več kot 20 let.

Teroriste, ki so napadli ZDA pa je vodil nekdanji sodelavec ameriških obveščevalcev, Osama bin Laden.

Tudi ob likvidaciji njegovega namestnika Zawahirija so se na družbenih omrežjih zato ponorčevali ob Bidnovi napovedi te likvidacije, saj gre za ljudi, ki so bili dolga leta sodelavci ameriških tajnih služb.

Ko je Osama bin Laden dostavljal orožje in mudžahedine v Bosno pa so ga v začetku devetdesetih ameriški mediji še hvalili kot borca za svobodo in pred tem v osrednjih medijih pozdravljali tudi njegove gradbene projekte.

Toda vse kaže, da ZDA še zmeraj živijo sredi vojne proti terorizmu.

V ZDA se spominjajo obletnice terorističnih napadov 11. septembra leta 2001 - in še zmeraj živijo v senci izrednih razmer, ki so jih sprožili.

Ameriški predsednik Joe Biden je namreč znova za eno leto obnovil izredne razmere, ki jih je razglasil nekdanji predsednik George W. Bush v dneh po terorističnih napadih 11. septembra 2001.

»Teroristična grožnja za napadi, v katerih je bilo ubitih skoraj 3000 ljudi, se nadaljuje,« je zapisal Biden v četrtkovem memorandumu, objavljenem v uradnem listu (Zveznem registru), in dodal, da morajo »pooblastila in organi, sprejeti za obravnavo« napadov, »še naprej veljati po 14. septembru 2022.«

S temi pooblastili pa lahko varnostni organi ZDA posegajo zelo globoko v pravice domačih in tujih državljanov.

Vir: Zajem zaslona, Twitter

Razglasitev izrednih razmer 11. septembra je le ena od več izrednih razmer, ki jih je Biden podaljšal samo ta teden.

Predsednik je podaljšal tudi nacionalne izredne razmere, ki jih je razglasil prejšnje leto v zvezi s sektaškim nasiljem in zlorabami človekovih pravic v Etiopiji, medtem ko je v torek napovedal obnovitev izrednih razmer, ki jih je leta 2018 razglasil njegov predhodnik Donald Trump v zvezi z grožnjo »tujih vmešavanj v volitve v ZDA ali spodkopavanja zaupanja javnosti vanje.«

Biden je od prevzema položaja v Beli hiši januarja 2021 razglasil najmanj šest nacionalnih izrednih razmer in jih nekaj podaljšal, vključno z izrednimi razmerami zaradi pandemije covid-19.

Nacionalni zakon o izrednih razmerah daje predsedniku več kot 136 pooblastil, za večino pa ne potrebuje odobritve kongresa.

Od sprejetja leta 1976 je bilo razglašenih več kot 60 nacionalnih izrednih razmer, le približno polovica jih je bila uradno zaključena – ostale pa še kar trajajo…

Predsednik ZDA pa je obenem v veliki meri opustil osredotočenost svojih predhodnikov na zunanje teroristične grožnje, kot so ugrabitelji Al Kaide, ki so bili odgovorni za 11. september, in se raje odločil, da se osredotoči na domači terorizem, ki ga je FBI razglasil za glavno grožnjo, s katero se sooča država.

Ob tem pa se najbolj ukvarja prav z »demilitarizacijo Rusije«, s pomočjo vojne, ki jo je v veliki meri on sam sprožil v Ukrajini.

Kar je, mu očitajo ameriški analitiki, strateška napaka, saj je tako le še zbližal Rusijo in Kitajsko

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek