REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Novosti«: Zagreb priznal genocid nad Srbi v NDH

»Novosti«: Zagreb priznal genocid nad Srbi v NDHUstaški poboji Srbov v NDH. Vir: Posnetek zaslona, X

Hrvaška delegacija v Londonu, kjer je potekalo drugo letno zasedanje Mednarodne zveze za spomin na holokavst (IHRA), je, kot so Novosti izvedele iz virov blizu te organizacije, potrdila, da je NDH nad Srbi zagrešila genocid, in to prvič od osamosvojitve te nekdanje jugoslovanske republike.

Vse se je zgodilo 2. decembra, ko so predstavniki Zagreba obrazlagali načrt za ureditev spominskega območja Jasenovac v skladu z lanskoletnimi navodili IHRA.

Ta navodila so bila posledica ugotovljenega nezadovoljivega stanja na spominskem območju, pa tudi na Hrvaškem nasploh, ko gre za kraje trpljenja v drugi svetovni vojni, o čemer so se delegacije IHRA prepričale na svojih obiskih pred letom dni, ko je Hrvaška gostila sejo.

Po predstavitvi predstavnika Zagreba je avstrijska delegacija neposredno vprašala Hrvaško, ali priznava že dolgo dokazani genocid, ki ga je tako imenovana Neodvisna država Hrvaška (NDH) izvedla nad Srbi v Jasenovcu in na celotnem ozemlju NDH, glede na to, da je nekdanji direktor spominskega območja Ivo Pejaković odstopil, potem ko se je, kot je dejal, od njega zahtevalo, da za srbsko trpljenje, za razliko od judovskega in romskega, ne uporablja termin genocid.

Vodja hrvaške delegacije Sara Lustig je v odgovoru odločno dejala, da nihče ne more zanikati genocidne narave režima NDH in zločinov, storjenih nad Srbi.

Nato so jo delegacije ZDA, Izraela in Srbije pozvale, naj to ponovi, kar je tudi storila.

Tako je uradno potrdila stališče Hrvaške - da je nad srbskim narodom, ki je živel na ozemlju NDH, ta država zagrešila genocid v času njenega obstoja, med letoma 1941 in 1945.

To je velik preobrat v primerjavi z vsem, kar se je dogajalo med lanskim hrvaškim predsedovanjem temu zavezništvu.

Med priporočili, ki so bila takrat dana uradnemu Zagrebu in ki jih je ta sprva zamolčal pred lastno javnostjo, je tudi zahteva, da se na panojih pred muzejem Jasenovac jasno pokaže, kdo so bile žrtve in kdo krvniki, ter da je bil genocid udejanjen, kdo ga je zagrešil in da se poskuša z imenom in priimkom ugotoviti točno število pobitih.

Svetovano je bilo tudi, da bi Hrvaška s Kamnitim cvetom, spomenikom beograjskega arhitekta Bogdana Bogdanovića v spominskem območju Jasenovac, kandidirala za zaščiteno kulturno dobrino na Unescovem seznamu.

Članica britanske delegacije Jilly Carr je prav tako vztrajala, da se izvedejo nove raziskave terena in da se morda ugotovijo potencialna množična grobišča ali drugi zgodovinski artefakti.

Zgodovinarji sicer niso prepričani o obstoju ostankov množičnih grobišč, ​​zasutih z apnom, saj je bilo to območje pogosto poplavljeno, so pa možni ostanki taboriščnega življenja, torej predmeti iz vsakdanjega življenja taboriščnikov ter morda orožje in orodje, s katerim so so bili mučeni.

Zahtevano je bilo tudi kartiranje vseh taborišč v NDH.

IHRA se je nato odzvala na poročanje »Novosti« in IHRA obsodila curljanje informacij iz razprave o nekdanjem koncentracijskem taborišču Jasenovac.

Predsedstvo organizacije IHRA je sporočilo, da jo je »razočaral tisti, ki je razkril občutljive informacije«. Vir: Posnetek zaslona, IHRA

»Gre za zelo občutljivo zadevo, ki govori tudi o sodobnih odnosih med Hrvaško in Srbijo.

Ta pogajanja zahtevajo medsebojno spoštovanje in zaupanje. Poročanje srbskega tiska je netočno in polaga besede v usta hrvaški predstavnici.

To ogroža ves napredek pri tem težkem vprašanju,« so sporočili iz IHRA-e.

Toda IHRA je v isti sapi razkrila, da jo je »razočaral tisti, ki je razkril občutljive informacije«.

»Navsezadnje morata to vprašanje Hrvaška in Srbija rešiti skupaj,« so sporočili iz Londona.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek