REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Novinarji brez meja: Število priprtih novinarjev predvsem zaradi Turčije letos naraslo

Novinarji brez meja: Število priprtih novinarjev predvsem zaradi Turčije letos naraslo

Število priprtih novinarjev po celem svetu je letos naraslo, predvsem zaradi Turčije, ki je po julijskem neuspelem poskusu državnega udara zaprla več kot 100 novinarjev in medijskih sodelavcev, ugotavljajo Novinarji brez meja (RSF).

"Po celem svetu je trenutno zaprtih 348 novinarjev - šest odstotkov več kot v enakem obdobju lani," je v letnem poročilu zapisal RSF. Med 348 zaprtimi so vključeni tudi ostali medijski sodelavci, blogerji in neodvisni novinarji.

"Število zaprtih profesionalnih novinarjev v Turčiji je naraslo za 22 odstotkov, potem ko se je po neuspelem državnem udaru julija število priprtih novinarjev početverilo," še ugotavljajo Novinarji brez meja.

Tudi število novinark, ki so se znašle za zapahi, je štirikrat večje - s petih je naraslo na 21.

"To kaže na vse pomembnejšo vlogo žensk v novinarstvu, predvsem pa na grozljive razmere v Turčiji, kjer je trenutno zaprta več kot tretjina vseh novinark na svetu," kaže poročilo RSF.

Generalni sekretar organizacije Christophe Deloire je ob tem v izjavi izpostavil, da preganjanje novinarjev po celem svetu grozovito narašča. "Na vhodu v Evropo so začeli lov na čarovnice in zaprli na ducate novinarjev, Turčijo pa spremenili v največji zapor za novinarje. V obdobju enega leta je režim turškega predsednika poteptal medijski pluralizem, Evropska unija pa ni naredila nič," je opozoril.

RSF je ob tem pozval, da je treba vzpostaviti posebne predstavnike za varnost novinarjev, ki morajo biti povezani z generalnim sekretarjem Združenih narodov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Novinarji brez meja so v poročilu še razkrili, da je v letu 2016 upadlo število novinarjev, ki so jih zajeli za talce - teh je bilo letos 52. Opozorili pa so, da so vse za talce zajeli v treh državah - Siriji, Jemnu in Iraku - ter da jih je 21 zadrževala skrajna skupina Islamska država. V primerjavi z lanskim letom, ko so pogrešali osem novinarjev, letos pogrešajo samo Jeana Bigirimano iz Burundija.

Svoje poročilo je objavil tudi Odbor za zaščito novinarjev (CPJ), ki pravi, da je bilo leta 2016 po celem svetu zaprtih 259 novinarjev, od tega 81 v Turčiji. CPJ šteje le novinarje, ki jih pripre država, RSF pa tudi tiste, ki jih tako ali drugače zadržujejo nedržavne skupine. CPJ med države, ki imajo največ zaprtih novinarjev, uvršča Turčijo, Kitajsko, Egipt, Eritrejo in Etiopijo, prvič po letu 2008 je izven peterice ostal Iran.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek