torek, 12. november 2024 leto 29 / št. 317
Novi vodja SPD vabi nekdanjega nemškega kanclerja: Vrni se nam, vse ti je odpuščeno
Nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder ostaja cenjen član vladajoče Socialdemokratske stranke (SPD), čeprav se je za las izognil izključitvi, ker ni želel obsoditi ruskega predsednika Vladimirja Putina, je dejal novi generalni sekretar SPD.
Na vprašanje nemške revije Stern, ali je za Schröderja mesto v višjih vrstah SPD, je novi generalni sekretar Matthias Miersch odgovoril: »Da. V nasprotnem primeru bi morali Gerharda Schröderja izključiti iz stranke.«
— K. de Verneuil #FBPE #Renaissance (@pausilly) October 30, 2024
Le nouveau secrétaire général du #SPD, Matthias Miersch, souhaite que l’ex-Chancelier Gerhard Schröder réintègre le parti!
Olaf Scholz, qui table sur une capitulation de l’Ukraine, doit escompter que son mentor lui sera alors fort utile pour négocier avec son ami Poutine! pic.twitter.com/jtqJ2DMHCs
Miersch, ki je bil v začetku tega meseca imenovan za novega vodjo stranke, je dejal, da lahko ceni Schröderjevo »življenjsko delo kot celoto ... čeprav imam bistveno drugačen pogled na Putina in napad na Ukrajino.«
Med glavnimi dosežki nekdanjega kanclerja je Miersch navedel Schröderjevo zavrnitev sodelovanja v invaziji na Irak leta 2003, njegovo odobravanje istospolnih partnerstev in financiranje šol.
SPD-Generalsekretär Matthias #Miersch ist auf den Altkanzler Gerhard #Schröder zugegangen und hat deutlich gemacht, dass er diesen als Teil der Partei sieht. #SPDhttps://t.co/5S1nafKXvv pic.twitter.com/MASSCIPwFS
— Opera News Deutschland (@Opera_News_De) October 30, 2024
»Nikoli se nisva skupaj ukvarjala s politiko, a kot mnogi drugi bi lahko gradil na njegovem delu,« je dodal Miersch.
Komentarje voditelja SPD so v Nemčiji razumeli kot oljčno vejico za Schröderja, ki je od izbruha konflikta v Ukrajini padel v nemilost strankarskih elit.
Nord Stream blow has an effect on Germany
— Tiger Gangu (@RUDRASWAY) October 30, 2024
Tesen Putinov prijatelj Gerhard Schröder ni hotel obsoditi predsednika Rusije in se je z njim od februarja 2022 srečal dvakrat.
Obtožil je ZDA, da sabotirajo potencialni mirovni sporazum med Moskvo in Kijevom, obsodil je tudi zahodne države, ker Ukrajino oskrbujejo z orožjem, in vztrajal, da bo še naprej iskal »priložnosti za pogovor s predsednikom Putinom«.
Leta 2022 so Schröderju odvzeli poslanske privilegije in večkrat so ga poskušali izključiti iz SPD.
Arbitražni odbor stranke v Hannovru je aprila lani odločil, da nekdanji kancler ni prekršil nobenih strankinih pravil in zato ne more biti izključen.
— Cyborgigy (@FrogstarWorld) October 30, 2024
Schröder je bil kancler od leta 1998 do 2005, v tem času pa je podpisal gradnjo plinovoda Severni tok 1.
Nemško gospodarstvo je v njegovem mandatu doživelo razcvet, industrijo države pa je spodbujal poceni ruski plin.
Po odhodu s položaja je Schröder delal kot direktor nemško-ruskega konzorcija, odgovornega za oba plinovoda Severni tok. Bil je tudi direktor v upravnem odboru ruskega naftnega velikana Rosneft, s položaja pa je odstopil maja 2022.
(2of2) ...companies from Commerzbank to BASF. He was also chairman of the German arm of BlackRock, the world's biggest fund manager." Ah, yes - BlackRock...! They're after Ukraine's - or, rather, Russia's - minerals, among (many) other things.https://t.co/1Pl3t0YBsH
— James Gale (@James_Gale) October 19, 2024
Za razliko od Schröderja, je Friedrich Merz, vodja krščanskih demokratov (CDU), ki mu napovedujejo, da bo po zveznih volitvah v Nemčiji naslednje leto zasedel mesto Olafa Scholza v uradu nemškega kanclerja, kot kaže njegova biografija (tvit zgoraj) povezan predvsem z razvpitim BlackRockom in drugimi velikimi ameriškimi podjetji.
“The goal is to use Israel to wash money out of the US and Europe taxpayers through Ukraine/Israel and back into the hands of of a transnational elite (BlackRock). The goal is an endless war, not a successful war”…
— Pelham (@Resist_05) October 25, 2024
pic.twitter.com/uVk0rTgkph
Tako je bilo leta 2018 razkrito, da je sedanji vodja CDU Merz zaslužil približno 1 milijon evrov (1,1 milijona dolarjev) na leto, saj je delal v svetovalnih in nadzornih odborih več večjih podjetij od Commerzbank do BASF.
Bil je tudi predsednik nemške podružnice BlackRocka, največjega upravljavca skladov na svetu.