četrtek, 01. maj 2025 leto 30 / št. 121
Novi predsednik Kolumbije se je izvil iz primeža ZDA: Vrača ukradeno podjetje - Venezueli!

Še nedolgo tega je bila Kolumbija prva država v fronti tistih, ki jih je proti vodstvu Venezuele nahujskala ameriška administracija.
Toda potem, ko je na oblast v Kolumbiji prišel nov predsednik levičarskih nazorov - se je vse spremenilo.
Svetovalec novoizvoljenega predsednika Gustava Petra se odkrito posmehuje upravljanju venezuelskega podjetja Monómerosa s strani Juana Guaidója, ki ga je Washington v času predsednikovanja Donalda Trumpa priznal za »zakonitega predsednika« Venezuele navkljub dejstvu, da ni zmagal na volitvah.
Transparency International ranks the #UK 11 & #Venezuela 177 in @anticorruption out of 180 countries.
— Art Bennet (@art_bennet) August 1, 2022
But UK court awards Venezuela's gold to "President Guaido".
So who is corrupt?https://t.co/zCi0rxGpcr
(But see if you can't nail TI as just another Western propaganda construct) pic.twitter.com/v4GdyGtEDA
Kot takšnega ga je prepoznala tudi nekdanja vlada Marjana Šarca, ki jo ni motilo, da Guaidó za predsednika Venezuele nikoli ni bil izvoljen na volitvah.
Svetovalec novega predsednika Kolumbije pa je sedaj dejal, da se je nemogoče pogajati z »duhovi, ki ne obstajajo.«
S tem je meril na dejstvo, da Guaidó de facto ni predsednik Venezuele.
#8Jul | @petrogustavo, presidente electo de , comunicó su intención de devolver al presidente de , @NicolasMaduro, la administración de la empresa @MonomerosSa, secuestrada por @IvanDuque y el exdiputado Juan Guaidó. https://t.co/2vJVMmxmFw#NuevaEraDeLaComunicación
— (@DouglasCardozoN) July 8, 2022
Agrokemično podjetje Monómeros je namreč v težavah, gre za hčerinsko podjetje venezuelske državne družbe Pequiven, ki bi se lahko že zelo kmalu vrnilo pod nadzor Venezuele, je v torek za lokalni radio povedal novoizvoljeni kolumbijski predsednik Gustavo Petro.
Proizvajalec kmetijskih kemikalij s sedežem v Kolumbiji velja za drugo najpomembnejše premoženje Venezuele v tuji lasti. Maja 2019 je podjetje po nareku Bele hiše prišlo v roke venezuelske opozicijske trde linije skupaj s številnim drugim premoženjem Venezuele na tujem, potem ko so Washington in njegovi zavezniki priznali Juana Guaidója kot »začasnega venezuelskega predsednika« v okviru prizadevanj za odstavitev vlade Nicolása Madura.
Toda odkar je bil izročen opoziciji, so Monómeros pestili škandali in korupcija, kar je resno vplivalo na produktivnost podjetja in povzročilo nadaljnje težave kolumbijskim podeželskim proizvajalcem.
#22Jul Algunos de los Responsables del saqueo de nuestros recursos:@hramosallup@leopoldolopez@jguaido@manuelrosalesg
— Guarapela22 #FreeAlexSaab (@Guarapela22) July 22, 2022
Explota corrupción de Juan Guaidó y sus aliados en @monomerossa@MinpublicoVENhttps://t.co/TNvRcKNBZk pic.twitter.com/vXYg0y6UVJ
Kolumbijski senator Luis Fernando Velasco Chaves, član Petrove tranzicijske ekipe, ki upravlja z dokumentacijo predsedniškega urada, je po torkovem srečanju z uradniki vlade odhajajočega predsednika Kolumbije Ivana Duqueja ponovil zaskrbljenost glede upravljanja venezuelskega podjetja.
»Zelo me skrbi, da je Monómeros še vedno v rokah Guaidója. Monómeros v rokah Guaidója je bila čista katastrofa, vse je izginilo,« je opozoril tudi kongresnik Cesar Lorduy.
»Treba je opozoriti in pojasniti, da je Monómeros podjetje, ki je v 100-odstotni lasti venezuelske države,« je dodal kongresnik Lorduy.
“Monómeros en manos de Guaidó fue un desastre, se desapareció”: equipo de empalme de Petro
— Cesar Lorduy (@clorduy) July 7, 2022
“necesario advertir y aclarar que @monomerossa es una empresa privada que pertenece 100% al Estado venezolano”, expreso el Congresista Cesar Lorduy.https://t.co/XTqd0WwwGf @velascoluisf
Senator Luis Fernando Velasco Chaves se je prav tako s kančkom cinizma ozrl na Guaidójevo upravljanje z Monómeroso, rekoč, da se prihodnja vlada Kolumbije o usodi podjetja ne bo pogajala z »duhom« - samooklicanim začasnim predsednikom Venezuele, Guaidójem.
Agrokemično podjetje, ki ima dva glavna obrata, je igralo pomembno vlogo v kolumbijski prehranjevalni verigi, saj je pred tem dobavljalo skoraj polovico gnojil in 70 odstotkov kmetijskih kemikalij, ki se uporabljajo pri proizvodnji kave, krompirja in palmovega olja, trdijo lokalni viri.
Slabo upravljanje in notranji spopadi venezuelske opozicije so sčasoma pripeljali do tega, da je nadzor nad Monómeroso prevzel kolumbijski nadzornik korporacij.

Kolumbijska zakonodaja nadzornemu organu podjetja dovoljuje, da uporabi takšen postopek, ko je podjetje v kritičnem »sodnem, računovodskem, gospodarskem ali upravnem« položaju.
Madurova vlada je prevzem podjetja s strani venezuelskih lakajev ZDA označila za »očitno krajo« premoženja Venezuele in zahtevala, da se Monómeros vrne njegovemu zakonitemu lastniku, državnemu petrokemičnemu podjetju Pequiven.
Maduro je dejal, da je Venezuela izvajala »stalno diplomatsko, politično in pravno dejavnost« za vrnitev premoženja države, njegova vlada pa je vrnitev v tujini zaseženega premoženja postavila kot pogoj za vrnitev k pogovorom z opozicijo.
Asked if USA has meddled in other countries’ elections, former CIA Director James Woolsey said, “Oh probably, but… for the good of the system… to avoid communists from taking over.”
— Gregory Fegel (@GregoryFegel) July 23, 2022
All of the so-called "Western Democracies" are actually oligarchies (capitalist dictatorships).
»Podjetje je na koncu praktično zaprlo svoje dejavnosti in izgubilo trg, ki ga je imelo v Kolumbiji,« je dejal novoizvoljeni kolumbijski predsednik Gustavo Petra v nedavnem intervjuju.
(Es muy curioso: Petra/ Gustavo Petro/ Petra) pic.twitter.com/truerTHojy
— Ever Blanco (@lucyskydiamond8) June 20, 2022
Petro, ki se je zavezal k ponovni vzpostavitvi diplomatskih in gospodarskih vezi med Kolumbijo in Venezuelo, prevzame položaj avgusta.