REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nov zaplet ali novo upanje v Siriji? Asad in Kurdi skupaj proti Turkom v Afrinu

Nov zaplet ali novo upanje v Siriji? Asad in Kurdi skupaj proti Turkom v Afrinu

Potem, ko smo v Siriji videli že neverjetne spremembe glede zavezništev in povezav med različnimi skupinami, je novi zaplet bil skoraj nepredvidljiv. Po poročanju tujih medijev naj bi se sirska vlada in kurdske sile, ki se drugače borita druga proti drugi, dogovorile o skupnem boju proti Turkom, ki hočejo zasesti mesto Afrin. Predstavniki vlade Bašarja al Asad in kurdskih Ljudskih zaščitnih enot (YPG) naj bi se tako dogovorili, da bodo pro-vladne milice lahko vstopile v kurdsko enklavo Afrin in tam sodelovala v boju proti turškim napadalcem.

Mi lahko sodelujemo s katerokoli stranjo, katera nam nudi pomoč napram barbarskim zločinom in mednarodni tišini.

Sirske vladne sile naj bi istočasno zasedle nekatere položaje vzdolž sirsko-turške meje. Badran Jia Kurd, svetovalec kurske vlade na severu Sirije, je poudaril, da gre tu le za vojaški dogovor brez širšega političnega dogovora: »Mi lahko sodelujemo s katerokoli stranjo, katera nam nudi pomoč napram barbarskim zločinom in mednarodni tišini.« Vseeno pa najnovejši dogovor lahko propade, še preden bo dejansko implementiran, saj na obeh straneh obstaja nasprotovanje sodelovanju. Sirska vlada in kurdska milica YPG sta dve najmočnejši (oboroženi in politični) sili v sirski državljanski vojni. Obe nadzorujeta tudi največ sirskega ozemlja, v primerjavi z drugimi oboroženimi skupinami. 

Njuno sodelovanje lahko nakazuje tudi otoplitev odnosov, v luči nedavne turške ofenzive na sirsko ozemlje in propada Islamske države.

Njuno sodelovanje lahko nakazuje tudi otoplitev odnosov, v luči nedavne turške ofenzive na sirsko ozemlje in propada Islamske države. Do sedaj sta se sirska vlada in YPG skorajda izogibale neposrednim bitkam, pri čemer sta bili primarno osredotočeni na boj proti Islamski državi in drugim islamističnim frankcijam.

A nekateri kurdski viri so po včerajšnji objavi novice že sporočili, da do dogovora ne bo prišlo, saj je Rusija pritisnila na sirski režim. Rusija ima v tem konfliktu dvojno vlogo; medtem ko podpira Bašarov režim, hkrati podpisuje s Turčijo oborožitvene sporazume in si tako ne more privoščiti večjih napetosti med svojima dvema partnericama v tej regiji. Kurdski viri so včeraj zvečer le potrdili, da naslednje štiri dni nameravajo preživeti s predstavniki sirskih oboroženih sil ter izvesti pogovore o morebitnem sodelovanju. 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek