nedelja, 02. februar 2025 leto 30 / št. 033
Niso pozabljeni: Položili vence za tri kitajske novinarje, ubite v bombardiranju zveze NATO
Dopisnikom agencije Xinhua in časnika »Guangming Zhibao« Shao Junhuanu, Su Sinhguju in Zhu Jingu, ki so 7. maja leta 1999 umrli v Natovem bombardiranju stavbe kitajskega veleposlaništva v Beogradu, so se včeraj na kraju poklonili s polaganjem vencev.
Zgradba, na katerega so ameriška letala menda »zaradi napake« odvrgla tri bombe je danes Kitajski kulturni center.
Pred Kitajskim kulturnim centrom, kjer je bilo včasih kitajsko veleposlaništvo, so vence položili kitajska veleposlanica Chen Bo, predstavniki Društva novinarjev Srbije (UNS) in minister za šport Zoran Gajić.
Kitajska veleposlanica v Beogradu Chen Bo je dejala, da počastitev umrlih kitajskih novinarjev odraža željo po miru in mednarodni pravičnosti.
»Skupni spomin nanje ne odraža le tega, kako zelo cenimo naše tradicionalno prijateljstvo, ampak tudi naše težnje po miru, neodvisni politiki in mednarodni pravičnosti,« je dodala.
Po njenih besedah je v današnjih mednarodnih razmerah nujno spoštovanje načel Ustanovne listine Združenih narodov in mednarodnega prava, še bolj pa je potrebno skupno zoperstavljanje hegemoniji.
Član upravnega odbora UNS in predsednik Društva novinarjev Vojvodine Predrag Rava je dejal, da so bili kitajski novinarji ubiti med opravljanjem svojega dela, ne pa na fronti, in da »bombardiranje kitajskega veleposlaništva ni bilo naključje, saj so bile v zadetke vpletene tri natančno vodene bombe.«
»Spominjali se jih bomo v prihodnjih letih, saj vsak zločin, ki ostane nekaznovan, pošilja slabo sporočilo in vodi v nove nesporazume in vojne,« je dejal Rava.
May 7-8th 1999. single B2 Bomber took off frm Whiteman AFB, Missouri headed for Belgrade. CIA provide the target coordinates.
— Carl Zha (@CarlZha) May 8, 2023
5 JDAM GPS-guided precision bombs slam into Chinese Embassy in Belgrade killing 3 Chinese journalists: Shao Yunhuan邵云环, Xu Xinghu许杏虎, Zhu Ying朱颖.… pic.twitter.com/oOW0TihXsj
Spomnimo, 7. maja 1999, med agresijo članic NATO bloka na ZRJ, je bilo med številnimi objekti tarča tudi kitajsko veleposlaništvo na Novem Beogradu, na katerega je ameriški bombnik odvrgel tri vodene bombe.
Ubiti so bili trije kitajski novinarji, dvajset ljudi pa je bilo ranjenih.
»Iz vsega tega bi se morali vsi naučiti, kako so ti zločinci strahopetno pobijali ženske, otroke, novinarje.
To ni bila prva bojna črta, niso imeli poguma, da bi se spustili na Paštrik in Košare, da bi se borili z našimi borci, ampak so pobijali zahrbtno, otroke, ženske in naše kitajske prijatelje.
To so storili v odsotnosti poguma, z zlobnostjo in z uporabo zločincev, s pomočjo katerih so pozneje naredili zločinsko državo. Zato je naša dolžnost, da se spominjamo in molimo k Bogu za vse tiste, ki so izgubili življenje«, je dejal Zoran Gajić, minister za šport.
Leta 2009 je bila na istem mestu postavljena tudi spominska plošča, ki spominja na ameriški napad na sicer nedotakljivo in s konvencijami zaščiteno kitajsko veleposlaništvo in novinarje, ki prav tako spadajo med zaščitene kategorije v vojni.
A so bili ne glede na to žrtve ameriške agresije.