sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
»Nihče ne bo varen, dokler ne bomo varni vsi«: kako je »socializem« omogočil nastanek cepiv proti Covidu-19
Nevidno roko trga je ob pandemiji Covida-19 res nadomestila vidna roka države, kot je nekoč točno povedal slovenski predsednik države.
Žal je ta vidna roka, kot smo se lahko prepričali, naredila tudi veliko za razne prijatelje Janševe vlade, tako v Sloveniji kot po svetu.
Toda dejstvo je, da so bili napori držav v boju proti koronavirusni bolezni Covid-19 usodnega pomena.
"Nevidno roko trga je začela zamenjevati vidna roka države," je zakon povzel Janša.
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) April 2, 2020
Bo sledil plaz kritik liberalcev in desno mislečih ekonomistov?
»Luč na koncu tunela« in prihod cepiv proti Covidu-19 v države Zahoda se te dni pogosto slavi kot »zmago kapitalizma«, zasebne pobude in izjemnih znanstvenikov in podjetnikov.
Res je, da so dali svoj velik prispevek, toda prav tako je res, da je to samo del zgodbe in da profitna usmerjenost farmacevtskih in podobnih podjetij pogosto usmerja njihovo pozornost tja, kjer ni najpotrebnejša.
Kanada ima na primer dovolj cepiv, da petkrat cepi svoje prebivalstvo, vendar podpira zaščito patentnih pravic, ki onemogočajo revnim državam izdelavo lastnih cepiv, kar vodi do smrti mnogih.
Zaenkrat to drži (ne nujno tudi v prihodnje), hkrati pa tudi drži, da je kapitalizem povzročil proporcionalno največ družbene in okoljske škode v zgodovini. Če ne razumete tega protislovja, potem pač kapitalizma ne morete razumeti (kot ničesar drugega v zgodovini) (Hegel dixit).
— Ellis de Vries (@ellis_vries) December 27, 2020
Novinar Leigh Phillips je za spletno stran Jacobin opozoril tudi na velika vlaganja držav v znanost in medicino, ki sta omogočili nastanek cepiv ter hkrati na neenakost med bogatimi i revnimi, ki se kaže ob distribuciji cepiv.
»Ta cepiva so nam pokazala samo delček tega, kaj vse bi bolj egalitaren, racionalističen svet lahko proizvedel, če ga ne bi ovirala sla po profitu,« je ocenil Phillips.
The objective function of human society right now is to defeat the virus as quickly as possible. This is at odds with the objective function of market actors: maximization of profit. https://t.co/ixRezcroKn
— Jacobin (@jacobinmag) December 22, 2020
Zaradi svetovne pandemije je bil tokrat sicer jasno, da velik trg za cepivo obstaja in zato so se mnoga podjetja podala v raziskave in izdelavo cepiva.
Toda izdelovanje cepiv je običajno zelo tvegano početje za zasebna podjetja.
Vlaganja so velikanska, na koncu pa dobimo proizvod, ki ga je potrebno uporabiti le enkrat, dvakrat ali nekajkrat v življenju cepljenega.
Če se kdo sprašuje kaj je alternativa JJ 3.0: nobena medla proti JJ politika nima prihodnosti! Prihodnost je samo v brezkompromisnem programu, ki bo postavil človeka pred kapital. Proč od robustnega kapitalizma, pozabite na socialdemokracijo!
— Vera Kozmik Vodušek (@VeraKozmik) December 26, 2020
To se za zasebna podjetja, katerih cilj je predvsem dobiček – velikokrat ne splača.
Draga zdravila, na primer proti raku, so veliko boljša izbira.
Cepivo so izdelale mulitancionalne korporacije globalnega neoliberalnega kapitalizma. Ker ta sistem najboljše združuje delo in sredstva, kot ste temu nekoč rekli. https://t.co/fiIuRWjXxm
— Žiga Turk ni bil pri frizerju (@ZigaTurk) December 27, 2020
Na podoben način se pretežno zasebnemu zdravstvu v ZDA »ni splačalo« imeti dodatne kapacitete bolnišnic, postelj, zdravil, opreme in osebja.
Svaki kapitalizam je fašizam, svaki.
— pozzitiva (@Twitexter) December 27, 2020
Nema nikoga tko se zalaže za bilo koji oblik kapitalizma, a da nije fašist. Ili je glup ko kurac.
In prav zato je koronavirus hudo prizadel prav ZDA in še nekatere razvite države, ne pa tudi na primer Kitajsko, kjer ima država večjo vlogo in je bolje poskrbela za javno zdravstvo.
"Pfizer is currently opposing a proposal at the World Trade Organization to expand vaccine access to poor countries, hoping to hoard distribution — and profits — rather than save lives."
— Matthew (@MatthewJohn666) December 27, 2020
Capitalism is the virus.https://t.co/DFJpqGNyvA
Pfizer, ki oskrbuje Slovenijo istočasno nasprotuje predlogu v okviru WTO, da se cepivo naredi bolj dostopno revnim državam, saj upa, da bo vodilni pri distribuciji le-tega in pobiranju dobičkov - namesto da bi reševal življenja.
Phillips tudi opozarja, da cepiva Pfizerja in Moderne proti Covidu-19 ne bi smeli slaviti kot »uspehe kapitalizma«, saj so se tudi ta podjetja zelo opirala na »financiranje s strani javnega sektorja«, na »vodstvo in finančno pomoč države v razvoju cepiva.«
Jedan u milion siromaha uspe u zivotu pokazujuci pritom seriju vanserijskih talenata koji zadese jednog u milion ljudi, 500 od 500 krajnje prosecnih i ispod prosecnih tatinih sinova uspe u zivotu i to je dokaz za uspesnost kapitalizma tacno kako? https://t.co/PRG29Hb3pO
— Jeli Saveta? (@Jelisavetta) December 28, 2020
»Predno odpremo šampanjce in nazdravimo našim res herojskim znanstvenikom in raziskovalcem moramo priznati, da so ta cepiva res svetloba na koncu zelo dolgega tunela, da pa je bil ta tunel veliko daljši kot je to potrebno prav zaradi iracionalnosti, neučinkovitosti in nepravičnosti kapitalizma. Ta bo še posebej nepošten do tistih v nerazvitih državah in celo do tistih v številnih revnejših državah z manjšim številom prebivalstva na Zahodu. Krut bo tudi do tistih, ki živijo izven središč mest, kot se je to že dogajalo po Združenih državah Amerike v letu 2020.«
this is pure evil pic.twitter.com/k7x3WHFPQu
— Current Affairs (@curaffairs) December 26, 2020
Indija in Južna Afrika sta zato predlagali umik patentne zaščite z novih cepiv proti koronavirusu, da bi se cepiva lahko proizvajala hitreje.
Toda ZDA, Velika Britanija in Evropska unija so s svojim vetom blokirale to pobudo.
Ob tem pa bo javno zdravstvo tudi v prihodnje zelo pomembno ob soočanju s prihodnjimi pandemijami.
Vsi smo si želeli samostojne Slovenije, nismo pa želeli slabih plač, slabih delovnih pogojev, tajkunizacije, turbo-kapitalizma, nedostopnih stanovanj, egoizma, negativne selekcije, ter novodobnega suženjstva. Pa zdravi mi ostanite ...
— NoordungX (@NoordungX) December 23, 2020
In v tem primeru bi se nam zanašanje na pohlep in želja po dobičku farmacevtskih podjetij kot glavno gibalo razvoja novih cepiv lahko vrnila kot bumerang.
»Če pogledamo na horizont po Covidu-19, potem nevarnost pandemij – med njimi pa bodo takšne, ki nam ne bodo odpuščale tako, kot nam je ta koronavirus – zahteva od nas resno razpravo o demokraciji, o skupnem načrtovanju sveta, ki bi lahko premostilo neučinkovitost, iracionalnost in nepravičnost trgov. Kajti nihče ne bo varen, dokler ne bomo varni vsi,« opozarja novinar.