REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Newsweek: Ukrajini zmanjkuje časa, da bi si izpogajala mir in rešila, kar sploh še lahko

Newsweek: Ukrajini zmanjkuje časa, da bi si izpogajala mir in rešila, kar sploh še lahkoUkrajinska vojaka v Donbasu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Neuspeh ofenzive oboroženih sil Ukrajine bo močno oslabil položaj ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega v mirovnih pogajanjih, poroča ameriški Newsweek.

»Ukrajinci zdaj potrebujejo mir, varnost in gospodarsko okrevanje. Ničesar od tega ni mogoče doseči z zavlačevanjem konflikta, v katerem ni mogoče zmagati, a čas za sklenitev uravnoteženega mirovnega sporazuma, doseženega s pogajanji, se hitro izteka,« ugotavljata avtorja Michael Gfoeller in David Rundell.

Nekdanji visoki ameriški diplomat David Rundell in nekdanji politični svetovalec osrednjega poveljstva ameriške vojske ter strokovnjak za postsovjetsko območje Michael Gfoeller opozarjata, da so zmage v prvi in ​​drugi svetovni vojni ter v ameriški državljanski vojni izbojevale strani, ki so imele največ prebivalcev in najmočnejšo industrijsko bazo: »Uspeh načrtovane ukrajinske ofenzive ostaja problematičen, poraz pa bo znatno oslabil pogajalski položaj Kijeva

Brezpogojna obljuba držav iz NATO bloka, da bodo podpirale Ukrajino, »dokler bo potrebno«, je politično nevzdržna, ugotavljata strokovnjaka.

Poudarjata, da ta konflikt financirajo davkoplačevalci, resnični ljudje, katerih prihodki in kakovost življenja so resno prizadeti.

Avtorja članka v Newsweeku spominjata, da je nekdanji ameriški predsednik John F. Kennedy po koncu Kubanske raketne krize posvaril, da svet ne sme nikoli več pritiskati na Rusijo, naj izbira med nacionalnim ponižanjem in jedrsko vojno, in navajata, da je to bil nasvet, ki bi ga Zahod moral ubogati, namesto da spodbuja širitev Nata proti vzhodu Evrope, ne da bi upošteval nasprotovanje Moskve.

V besedilu avtorja pozivata k nujni prekinitvi ognja in razpisu referenduma v regijah Donbas, Herson in Zaporožje, ki so že glasovale za priključitev Rusiji.

»Imejmo premirje in referendum pod nadzorom ZN, da ugotovimo, ali se te regije res želijo pridružiti Ruski federaciji.

(Predsednik Rusije Vladimir) Putin bi se verjetno strinjal, saj pričakuje zmago na volitvah, in če zmaga, zakaj bi se upirali volji ljudstva? Brez referenduma, ki bi lahko na miren način izpolnil njene temeljne cilje, se bo Rusija še naprej borila, dokler ne osvoji vseh štirih vzhodnih provinc in se potem verjetno ne bo ustavila pri tem,« sta v skrbeh Američana, nekdanja visoka uradnika ameriške administracije, ki svoje geopolitične analize objavljata v Newsweeku.

Avtorja - Rundell, ki je bil vodja misije ameriškega veleposlaništva v Savdski Arabiji, in Gfoeller, ki je nekdanji politični svetovalec ameriškega Centralnega poveljstva in član Sveta za zunanje odnose ZDA, ki je dolgo služboval v Sovjetski zvezi in v vzhodni Evropi - opozarjata, da konflikt spodkopava tudi vpliv Zahoda na svetovni ravni, vključno z vse hitrejšo dedolarizacijo.

Rusija ne more imeti legitimnih varnostnih zadržkov glede vstopa Ukrajine v Evropsko unijo in to bi moral biti jasno izražen pogoj vsakega dogovora o koncu konflikta, kot tudi obveznosti večjih zahodnih držav, da financirajo obnovo države, ugotavljata Rundell in Gfoeller.

Prepričana sta, da bo »Zahod moral končati svoj režim gospodarskih sankcij, ki je v vsakem primeru povzročil več bolečine Evropi kot Rusiji«.

Kompromis ni nikoli priljubljen, a Ukrajina, Zahod in Rusija morajo nujno iskati izhod iz oboroženega spopada, sta sklenila avtorja v Newsweeku.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek