REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»New York Times«: Zahod je zaradi protiruskih sankcij izgubil pomembne informacije o Arktiki

»New York Times«: Zahod je zaradi protiruskih sankcij izgubil pomembne informacije o ArktikiNič več železna, ampak ledena zavesa: Globalnega segrevanja je nemogoče razumeti brez Rusije. Vir: Posnetek zaslona, X

Zahodni raziskovalci so zaradi prepovedi sodelovanja z ruskimi znanstveniki ostali brez pomembnih informacij o podnebnih spremembah na Arktiki, poroča New York Times.

Zahod je namreč uvedel sankcije in druge omejitve, prekinil delo na številnih projektih, s tem pa se je popolnoma ustavila tudi izmenjava podatkov. Norveškemu raziskovalcu Paulu Aspholmu, ki že 30 let sodeluje s kolegi iz Rusije, je prepovedan stik z rusko stranjo.

»Zdaj imamo ledeno zaveso,« je dejal za ameriški časnik.

Zaustavljeno sodelovanje tako upočasnjuje poskuse spremljanja krčenja Arktike, ki se segreva štirikrat hitreje od svetovnega povprečja in pospešuje dvig globalne temperature. Kar v bistvu pomeni, da je svet ostal brez pomembnih informacij o tem, kako se planet segreva.

»Morda je brez Rusije nemogoče razumeti, kako se Arktika spreminja,« pravi Alessandro Longhi, italijanski strokovnjak za permafrost.

Brez »okna« v Rusijo raziskovalci nimajo nenadomestljivih podatkov o krčenju zmrzali.

Nedavne študije kažejo, da je brez takšnih informacij iz ruskih raziskovalnih postaj – od katerih so mnoge izključene iz glavne mreže za spremljanje Arktike – razumevanje sprememb na Arktiki zahodnih znanstvenikov izkrivljeno k Severni Ameriki in Evropi.

»Nima smisla izključiti polovice Arktike,« pravi Torben Røjle Christensen, profesor na univerzi Aarhus in direktor znanosti na raziskovalni postaji Zackenberg na Grenlandiji.

Nastajajoče slepe pege so pomembne daleč onkraj Arktike, saj dve tretjini Rusije pokriva permafrost, zamrznjena prst, ki ujame ogromne količine ogljika, ki se sprosti v ozračje, ko se tla talijo.

To lahko povzroči nadaljnje segrevanje.

»Zaradi teh nevarnih arktičnih povratnih zank so podatki iz Rusije ključni za podnebne modele. Brez njih bo veliko težje narediti natančne projekcije,« poudarja New York Times.

Izolacija Rusije, dodajajo zahodni strokovnjaki, je pri nekaterih podnebnih znanstvenikih ustvarila neprijetno moralno dilemo.

»To je, kot da bi se ustrelil v koleno,« pravi Sydonia Bret-Harte, direktorica znanosti pri Tooliku in profesorica na univerzi Alaska Fairbanks.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek