REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

New York Times: Simbol hladne vojne spet oživel za ameriško vohunsko agencijo CIA

New York Times: Simbol hladne vojne spet oživel za ameriško vohunsko agencijo CIASvoboda v primežu kapitala in ideologije: Radio Svobodna Evropa je oddajal protikomunistična sporočila v jezikih držav vzhodnega bloka, njegova prava naloga pa je bila širjenje vpliva ameriške vohunske agencije CIA, spominja newyorški časnik. Vir: Zajem zaslona, Telegram

Simbol hladne vojne, radijski program, ki ga je neposredno financirala ameriška vohunska agencija CIA, in je oddajal novice v jezikih držav vzhodnega bloka, Radio Free Europe/Radio Svoboda je ponovno oživel, potem ko je Rusija začela vojaško operacijo v Ukrajini.

V preteklosti je oddajal protikomunistična sporočila, a njegova prava naloga je bila širjenje vpliva ameriške obveščevalne agencije CIA, piše New York Times v članku z naslovom »Ruska vojna vdahnila novo življenje simbolu hladne vojne«.

Čeprav je bil ustanovljen v petdesetih letih prejšnjega stoletja v majhni portugalski vasi Gloria, je bil njegov sedež v Münchnu.

Do leta 1971 je bil Radio Svobodna Evropa tajna ameriška obveščevalna operacija, ki je skušala prodreti čez železno zaveso in podpihovati protikomunistično nestrinjanje v takratni Češkoslovaški, na Poljskem in drugod.

CIA je prenehala financirati delo radia, ko se je odkrilo, da stoji za tem, vendar je financiranje nadaljeval ameriški kongres.

Radio Svobodna Evropa/Radio Svoboda (RFE/RL) danes malo spominja na svojega zgodovinskega predhodnika, vendar še vedno v veliki meri sledi svojemu poslanstvu v lokalnih jezikih za lokalno občinstvo v nekdanji sovjetski sferi in Srednji Aziji.

Organizacija ima zdaj sedež v Pragi namesto v Münchnu in raste – januarja je odprla nove pisarne v Rigi, v Latviji, kjer bo nastanjena večina osebja, osredotočenega na Rusijo.

RSE/RL je danes le delno radijski emiter, vendar je večina rusko govorečega občinstva pokrita preko svetovnega spleta, zlasti prek platform družbenih medijev.

Visoka ograja v pisarnah v Pragi, strogi varnostni pregledi in ameriške zastave, ki plapolajo zunaj, dajejo obiskovalcem jasno vedeti, da vstopajo v stavbo, katere projekte financira Washington.

Po podatkih radia povprečno 40 milijonov ljudi na teden spremlja programe in kanale, ki oddajajo program v 27 jezikih in v 23 državah, »kjer je medijska svoboda omejena ali kjer profesionalni tisk ni povsem razvit«.

Jamie Flynn, predsednik in izvršni direktor radia, pravi, da deluje že dolgo v »načinu gašenja požara.«

»Izziv, s katerim se zdaj soočamo, in invazija na Ukrajino je le najnovejša iterácija,« je nedavno poudaril Flynn.

»Ko delamo v teh okoljih, smo pod vedno večjim pritiskom, v nekaterih primerih pa nas izrinejo iz držav. To je bil za nas vedno izziv.«

Omejitve v Afganistanu in pod talibani ter v Belorusiji šteje med resnejše izzive za ustvarjalce programa.

RFE/RL razkriva, da jim je ruska operacija prinesla novo občinstvo, kljub dejstvu, da se morajo inženirji nenehno truditi, da prehitijo cenzorje z iskanjem novih načinov, kako se izogniti prepovedim v Rusiji in drugod.

V prvem tednu ruske invazije na Ukrajino se je promet na spletnih straneh RFE/RL skoraj potrojil na skoraj 70 milijonov v primerjavi z istim tednom leta 2021, je sporočila organizacija.

Več kot polovica tega prometa je odpadla na Rusijo in Ukrajino.

Delo oddajanja radijskega programa v srednjeazijskih državah, kot je Kirgizistan, je imelo vpliv, zlasti pri razkrivanju korupcije. Lokalno omrežje je lani dva meseca blokirala vlada zaradi obtožb, da krši zakon o »lažnih novicah«.

Medtem ko je poročanje o vojni v Ukrajini iz emriškega zornega kota ključni del ponudbe, so najbolj prepoznavna storitev organizacije programi za posamezne regije, ki se predvajajo v lokalnem jeziku, vključno s tistimi, ki se osredotočajo na ruske regije, kot sta Čečenija in Tatarstan.

Ta pristop – tudi za jezike, ki jih govorijo le majhne populacije – je že dolgo ključna značilnost delovanja Radia Svobodna Evropa/Radia Svoboda.

Toomas Hendrik Ilves, nekdanji predsednik Estonije, ki je med letoma 1984 in 1993 delal za RFE/RL v Münchnu, je dejal, da je še posebej pomembno doseči to občinstvo z objektivnimi in kakovostnimi novicami v njihovih jezikih.

»Vloga RSE/RS je najpomembnejša pri zagotavljanju objektivnih informacij v maternem jeziku - in to je ista vloga, kot jo je radio imel pred 30 leti,« je dejal Ilves.

Dodal je, da je ta misija postala bolj kritična za občinstvo brez številnih virov informacij, kar je hiba rusko govoreče regije.

»Obstajajo omejeni viri kakovostnih informacij za druge in pomembno je slišati kakovostne novice v svojem jeziku,« je dodal.

Po 10 dneh od začetka ruske posebne operacije v Ukrajini, 6. marca lani, je RSE/RS napovedal, da bo prekinil svoje delovanje v Moskvi, potem ko so lokalne oblasti sprožile stečajni postopek, pri čemer so navedle milijone dolarjev neplačanih kazni zaradi zavračanja organizacije, da bi upoštevala odredbo o označevanju iz leta 2021, ki določa, da se morajo tako radio kot osebje deklarirati, da so tuji agenti.

»Nismo nikogaršnji agenti in menili smo in še vedno menimo, da je ta zahteva po označevanju cenzura, poskus vmešavanja v uredniško politiko,« je takrat dejal Andrej Šari, direktor ruskega oddelka RSE/RS.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek