nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
Nemški zunanji minister Gabriel pomirjen po obisku Washingtona
Nemški zunanji minister Sigmar Gabriel je bil v četrtek prvi tuji gost novega državnega sekretarja ZDA Rexa Tillersona, srečal pa se je tudi s podpredsednikom Mikom Pencom, s katerim sta potrdila trdne odnose med državama in zavezanost zvezi Nato ter se strinjala, da morajo vsi zavezniki plačati svoj delež.
Gabriel in Pence se strinjata, da ima zveza Nato osrednjo vlogo pri varnosti in stabilnosti severne Amerike ter Evrope, vendar pa morajo vsi zavezniki izpolniti svoje zaveze glede prispevkov. Nato pa se mora prilagoditi za soočenje z grožnjami, kot je terorizem. Pence je potrdil, da bo prišel na naslednjo varnostno konferenco v München, obiskal pa bo tudi voditelje zavezniških držav v Bruslju.
Gabriel je med drugim v Washingtonu povedal, da je treba narediti vse, kar je možno, da se jedrski sporazum med Iranom in velikimi silami ohrani in napreduje. Med obiskom Washingtona ni videl znamenj, da bodo ZDA odstopile od sporazuma. Donald Trump je to napovedoval med predsedniško kampanjo, po zmagi pa tega več ne pogreva, ne glede na naraščanje napetosti z Iranom.
Nemški zunanji minister je prav tako povedal, da želi Nemčija še naprej utrjevati čezatlantske odnose, vendar pa morata obe strani vztrajati na skupnih vrednotah, kot je svoboda vere. Njegova šefica kanclerka Angela Merkel je kritična do Trumpovega ukaza o prepovedi vstopa v ZDA za državljane sedmih pretežno muslimanskih držav.
Rex Tillerson
Gabriel je prišel v State Department isti dan kot Tillerson, ki je na položaj državnega sekretarja prisegel v sredo. Nekdanji šef naftnega velikana ExxonMobil je naletel na topel sprejem pri zaposlenih diplomatih in je bil tudi sam pomirljiv, čeprav ga je čakalo kritično pismo o Trumpovem izvršnem ukazu glede priseljevanja z več kot 1000 podpisi.
Priznal je napetosti in dejstvo, da vsi v State Departmentu niso hoteli takšnega izida predsedniških volitev. Vendar pa je podrejenim položil na dušo, da osebna prepričanja ne smejo biti ovira za skupno delo v korist ZDA. Zaposlenim je priznal pravico do svojih stališč in mnenj ter dejal, da ceni njihovo modrost in izkušnje, kar bo uporabil pri sprejemanju odločitev.