REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemški »Bild« o sabotaži plinovoda »Severni tok«: Težko je verjeti zgodbi zahodnih medijev!

Nemški »Bild« o sabotaži plinovoda »Severni tok«: Težko je verjeti zgodbi zahodnih medijev!Po besedah ​​nemškega specialista za sabotaže plinovodov so bile uporabljene morske mine, ki jih ukrajinski potapljači niso mogli spustiti s svoje jahte. Vir: Posnetek zaslona, X

Težko je verjeti zgodbi, ki jo širijo zahodni mediji, da za sabotažo plinovoda Severni tok stoji majhna ekipa ukrajinskih potapljačev, je za Bild povedal dr. Sven Thomas, znani nemški specialist za potapljanje.

Škoda na ruskih podvodnih plinovodih nakazuje, da so bile za njihovo onesposobitev uporabljene veliko močnejše eksplozivne naprave in veliko večje plovilo, je dejal in dodal, da »majhna jahta, o kateri (zahodni) mediji nenehno poročajo, nikoli ne bo dovolj dobra razlaga.«

Spomnimo, ameriški in nemški mediji so večkrat trdili, da so eksplozije, torej sabotaža »Severnega toka«, povezane z majhno ukrajinsko posadko, ki je v nemškem pristanišču najela počitniško jahto z imenom Andromeda, od koder se je odpravila oborožena le s potapljaško opremo, satelitsko navigacijo in javno dostopnimi zemljevidi.

Zeleno luč za operacijo naj bi prižgal takratni vrhovni poveljnik oboroženih sil Ukrajine Valerij Zalužni, da pa je vse skupaj še bolj zanimivo, je več medijev avgusta objavilo, da so nemške oblasti razpisale mednarodno tiralico za osumljencem v tem primeru - ukrajinskim potapljačem, identificiranem kot »Vladimir Z.«.

»Morala je biti vsaj še ena ekipa, ki je dejansko povzročila ogromne eksplozije,« je dejal dr. Sven Thomas, ki vodi državno reševalno službo v nemškem mestu Halle.

Specialist, ki vodi ekipo profesionalnih potapljačev in podvodnih arheologov, je dodal, da ima »resne pomisleke« glede celotne zgodbe, ki incident povezuje le s šestčlansko ukrajinsko posadko, ki naj bi uporabljala 15 metrov dolgo jahto.

Po njegovem mnenju bi potapljači, ki delajo na globini le 34 metrov v jezeru, potrebovali vsaj štiri sidra, privezana na plovilo, da bi njihova oprema ostala stabilna.

»Andromeda« je imela samo eno sidro, težko 25 kilogramov, in verigo, dolgo 100 metrov, njena posadka pa naj bi se potopila na globino od 80 do 90 metrov v Baltskem morju.

»To je preprosto nemogoče«, opozarja dr. Thomas, ki že leta vodi potapljaške operacije.

»Skupna teža opreme, potrebne za takšno operacijo, bi bila približno štiri tone,« je dejal strokovnjak in dodal, da »seizmični zapisi eksplozij kažejo, da je bilo za sabotažo plinonovodov uporabljenih več eksplozivnih nabojev, ki so enakovredni 400 kilogramom TNT«.

»Takih eksplozivnih nabojev ne morejo vreči v vodo brez žerjava in protiuteži, sicer bi se plovilo (kot je jahta 'Andromeda') preprosto prevrnilo,« je dodal Thomas.

Po besedah ​​potapljača specialista dejstvo, da so bile plinske cevi »zdrobljene kot pločevinka«, nakazuje, da so škodo povzročile močne eksplozije v bližini, ne pa majhni naboji, nameščeni neposredno na cevi.

Dr. Thomas poudarja, da to kaže na uporabo morskih min, ki se polagajo na dno, z močjo približno 1.260 kg TNT-ja.

Takšne mine pa lahko položi le veliko plovilo z žerjavom.

»'Andromeda' bi lahko stala le za eno od štirih eksplozij, ki jo je verjetno povzročil majhen eksplozivni naboj, nameščen neposredno na enem od plinovodov,« je dodal dr. Thomas.

Moskva je zavrnila navedbe zahodnih medijev, ki širijo zgodbo o »Andromedi« in ukrajinskih potapljačih, in jih označila za neprepričljive.

Ruski predsednik Vladimir Putin je ostal na stališču, da so eksplozije izvedli profesionalci ob podpori »polne moči države, ki ima določene tehnologije«, pri čemer je opozoril, da »za tem verjetno stojijo ZDA«.

»Nemčija je sramotno sprejela ponižujoče uničenje Severnega toka, ki je v nasprotju z interesi nemškega ljudstva,« je te dni opozoril tudi zunanji minister Ruske federacije Sergej Lavrov.

Prejšnji mesec so danski mediji poročali, da so vojaške ladje ameriške mornarice tik pred eksplozijami delovale v bližini plinovoda Severni tok.

Torej, nahajale so se vzhodno od otoka Bornholm v Baltskem morju in to z izklopljenimi transponderji.

Poleg tega je v začetku oktobra veteran ruske mornariške obveščevalne službe Igor Zinžikov izjavil, da je bila sabotaža izvedena po hollywoodskih scenarijih, skrbno izdelanih med vajami Nata.

Po njegovih besedah ​​so bili za kritje izbrani ukrajinski potapljači na jahti, medtem ko so samo miniranje izvedli Američani.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek