REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemčija predlaga nov model novačenja: Bundeswehr nujno potrebuje 100.000 borcev. Bo Slovenija sledila zgledu?

Nemčija predlaga nov model novačenja: Bundeswehr nujno potrebuje 100.000 borcev. Bo Slovenija sledila zgledu?Vprašalnik za služenje vojaškega roka bo obvezen za vse moške, služenje po njem pa bo vsaj na začetku, kot kaže program prihajajoče vladajoče koalicije, prostovoljno. Vir: Posnetek zaslona, X

Prihajajoča koalicijska vlada v Nemčiji je razkrila načrt za prostovoljno služenje vojaškega roka, ki predvideva rekrutacijo več kot 100.000 vojakov v najkrajšem možnem času, a v Berlinu dvomijo, da je to izvedljivo, poroča Politico.

Vlada pod vodstvom Friedricha Merza namerava vsem Nemcem, ki dopolnijo 18 let, poslati vprašalnik, ki ga morajo izpolniti, da bi se ocenila njihova sposobnost za vojaško službo. Tisti, ki bodo zadovoljili merila vojske, bodo prejeli povabilo k prostovoljnemu služenju.

Vprašalnik bo na voljo tudi Nemcem, ki bodo to zahtevali.

»Potrebujemo 100.000 dodatnih vojakov takoj in čim prej,« je prejšnji teden dejal poveljnik Bundeswehra, general Carsten Breuer.

Dodal je, da Berlin računa na armado, ki šteje več kot 460.000 ljudi, vključno z vsemi rezervisti in veterani, ki so podvrženi mobilizaciji v primeru večje krize.

Bundeswehr trenutno šteje le 182.000 aktivnih pripadnikov.

Lani je odšlo več vojakov, kot se jih je prijavilo, skoraj tretjina nabornikov pa je odpadla že med usposabljanjem.

Nemčija je vojaško obveznost odpravila leta 2011, poskusi oglaševanja Bundeswehra pa so v mnogih krogih naleteli na odpor.

Obrambni minister Boris Pistorius, ki naj bi ostal na položaju tudi v novi vladi, meni, da je kompromis s prostovoljnim vprašalnikom pragmatičen korak naprej.

Mnogi obrambni analitiki pa vidijo le opozorilne lučke.

»Če osnovno vojaško usposabljanje ne bo uspelo bistveno motivirati več mladih ljudi, da se kmalu pridružijo oboroženim silam, bo Bundeswehr ostal brez potrebnega števila aktivnih vojakov in rezervistov,« opozarja Christian Richter z Inštituta za obrambne in strateške študije (GIDS) v Hamburgu.

Richter, sicer podpolkovnik v rezervi, dodaja, da bi to ogrozilo ne le varnost Nemčije, ampak tudi Nata.

Opozoril je na dejstvo, da je v kompromisnem predlogu nove koalicije zapisano, da bo služenje »na začetku« prostovoljno, z implikacijo, da bi se ob odsotnosti nabornikov to lahko spremenilo.

Analitiki pravijo, da je načrt nove vlade ustvariti nekaj podobnega konceptu »totalne obrambe« na Švedskem, ki združuje vojsko in preostalo družbo.

Vodja vladne SPD in poslanec v Bundestagu Lars Klingbeil po drugi strani meni, da se bo dovolj ljudi nabralo s prostovoljnim služenjem vojaškega roka.

Kot morebitno spodbudo med drugim predlaga, da bi lahko zvezna vlada ponovno naredila brezplačne tečaje vožnje.

Spomnimo, podobne ideje se je pod prejšnjo vlado lotila tudi Slovenska vojska.

Časnik Politico opisuje Bundeswehr kot »vojsko v dolgotrajnem zatonu«, katere problem ni le pomanjkanje nabornikov, temveč tudi desetletja politične prtljage, ki jo je potisnila na rob družbe.

Carlo Massala, profesor mednarodne politike na univerzi Bundeswehr v Münchnu, se pritožuje, da so vojaška oporišča »sredi ničesar« in da mladi nimajo stika z vojsko.

Če Berlinu ne bo uspelo obnoviti svojega vojaškega potenciala do leta 2029, ko nemška obveščevalna služba ocenjuje, da bi lahko bila Rusija pripravljena na spopad z Natom, »bo prepozno,« pravi Masala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek