REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemčija dodatno zaostruje politiko glede zavrnjenih prosilcev za azil

Nemčija dodatno zaostruje politiko glede zavrnjenih prosilcev za azilClemens Vasters, Wikimedia Commons/CC-BY-2.0

Nemški zvezni svet, zgornji dom nemškega parlamenta, je danes potrdil zakon, ki bo dodatno zaostril pravila ravnanja z zavrnjenimi prosilci za azil, ki jih čaka vrnitev v njihovo domovino. Uvedli bodo tudi prehodni pripor za izgon, posebne sledilne zapestnice, preiskovali pa bodo lahko tudi njihovo lastnino, zlasti telefone.

Omejitev pravice gibanja bo veljala tudi za tiste, ki sicer še čakajo na odločitev glede svoje prošnje za azil, a je že v začetku jasno, da so njihove možnosti, da bodo lahko ostali, nične. Še posebej pa bodo poslej omejevali gibanje tistim, ki se ne bodo prostovoljno vrnili v svoje domovine in ki bodo navajali lažne podatke o svoji identiteti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Podaljšalo se bo tudi obdobje možnega pripora za izgon. Posebni pripor za izgon bodo lahko nadzorovali tudi s posebnimi elektronskimi "lisicami" za sledenje na nogah tistih, ki jih bo čakala deportacija. Še posebej bo to pomembno pri tistih, za katere bodo ocenili, da bi lahko zagrešili napad ali kako hujše kaznivo dejanje.

Zvezni urad za migracije in begunce (BAMF) bo dobil tudi pooblastila, da preišče mobilne telefone prosilcev za azil brez osebnih dokumentov, da bi tako lahko ugotovili njihovo identiteto.

Notranji minister Thomas de Maiziere je pri tem zagrozil, da "tisti, ki ni potreben zaščite, ampak predvsem zavaja, goljufa in se skriva, lahko računa na oster odziv in izgon".

Človekoljubne organizacije sicer menijo, da gre pri spremembah azilne zakonodaje za napad na temeljne pravice tistih, ki iščejo mednarodno zaščito. Organizacija Pro Asyl meni, da zakon uvaja nesorazmerne ukrepe in da je v nasprotju s konceptom pravne države. Podobno menijo tudi v opoziciji in nekaterih civilno-družbenih gibanjih, še poroča dpa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek