REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Nemcev nisem še nikoli videl tako jezne«: Macron ima recept za prevzem nadzora nad Evropo!

»Nemcev nisem še nikoli videl tako jezne«: Macron ima recept za prevzem nadzora nad Evropo!Emmanuel Macron, novi strojevodja evropskega vlaka?

V minimalistični pisarni v središču Pariza so pomočniki Emmanuela Macrona prebili dolge mesece, ko so izračunavali, katere ideje njihovega šefa bi najbolj razburile njegove - zaveznike.

Pod retro volilnimi plakati na golih belih stenah svetovalci francoskega predsednika noč in dan tuhtajo, kako bi Macronu predstavili številne zamisli o tem, kaj bi najbolj razvnelo Nemce, kaj bi se dalo najceneje narediti in kaj bi pritegnilo največ pozornosti, razkriva vir agencije Bloomberg, seznanjen s celotno situacijo.

Model številk, ki ga uporabljajo Macronovi posebni svetovalci vključuje analizo učinka preprečitve vstopa novih držav v Evropsko unijo, omejevanja pravic do potovanja brez potnega lista in sodelovanja na področju obrambe.

K vsem tem dodajte še provokativno opozorilo o neuspehih Nata oziroma, da je »Nato možgansko mrtev« in potem boste razumeli, da prihaja čas za drugo fazo Macronovega načrta za »prenovo Evropske unije,« piše Blumberg.

Dve leti in pol potem, ko je strmoglavil dotedanjo francosko oblast, da bi se dokopal Elizejske palače, 41-letni predsednik sedaj želi utrditi svoj položaj vodilnega voditelja EU.

Razočaran glede izida svojih prizadevanj, da bi nemško kanclerko Angelo Merkel spodbudil k ukrepanju, se je odločil delovati na lastno pest; motor njegovega »velikega načrta« je, da bi se odprte zadeve v EU vendarle premaknile naprej …

Macron in Merkel Vir:Pixell
Navidezna prisrčnost: Emmanuel Macron in Angela Merkel.  Vir: Twitter

»Prepričan je, da potrebujemo hiter odziv. Macron meni, da smo priča začetka bipolarnega sveta in želi, da bi bila Evropa igralec, ne pa opazovalec ali objekt v tej igri,« pravi Martin Quencez, namestnik direktorja pariške pisarne nemške Marshallove fundacije.

Ni dvoma, da zakol »evropskih svetih krav« (kot je denimo Nato) jezi stare partnerje Francije, a hkrati daje veter v jadra za pogovore o dolgo zatiranih razpravah, ustvarja nova in nepričakovana zavezništva, pa tudi prijatelje in sovražnike.

Macronov »možganski trust« trdi, da si EU preprosto ne more več privoščiti, da bi še naprej delala kot do zdaj, s svojimi tradicionalnimi navadami »gradnje soglasij« in postopnih sprememb.

Izzivi, s katerimi se sooča blok evropskih držav - od tehnoloških sprememb do migracij, podnebnih sprememb in vse bolj sovražno naravnanega sveta - so preveliki, da bi voditelji EU še naprej nadaljevali z utečeno prakso, da se odzivajo s hitrostjo najpočasnejšega člana v kakršni koli zadevi …

Obstajajo sicer tudi tveganja in nervoza zaradi Macronovih poskusov, da na svoj način »razreši nakopičene probleme«, vendar bi ohranitev statusa quo lahko bila smrtonosna za EU, opozarja uradnik, ki je blizu Macronu.

Nato

Medtem ko so se voditelji Severnoatlantskega zavezništva pripravljajo na sestanek prihodnji teden v Londonu, je Rusija postala stalnica večine Macronovih načrtovanj.

Njegova vizija se nekoliko razlikuje od držav EU, ki so bile nekoč pod nadvlado Rusije in ki, ko gledajo proti vzhodu, vidijo vstajajočo silo, ki Ukrajino že destabilizira in hrepeni pokazati svojo moč.

Toda Macron v Rusiji vidi potencialnega zaveznika.

Emmanuel Macron in Vladimir Putin
Novo prijateljstvo na obzorju? Emmanuel Macron in Vladimir Putin. Vir: Insajder

Zato, če bi uspeli Moskvo potegniti v »evropsko orbito« namesto Kitajske, bi to lahko pomagalo vzpostaviti ravnovesje na evrazijski super celini.

»Macron je prepričan, da se bo Rusija naveličala igrati vlogo mlajšega partnerja Pekinga, in ko se bo to zgodilo, bi rad, da je Evropa pripravljena,« razlaga Quencez.

S tem ciljem je prejšnji mesec Francija imenovala posebnega odposlanca za obnovo odnosov EU s Kremljem, da bi prepričala preostale članice Unije, da je to dobra poteza, Macronovo prizadevanje pa vredno spoštovanja.

Macron je sicer že dvakrat gostil ruskega predsednika Vladimirja Putina in bo tudi v decembru v Parizu vodil pogovore s Putinom, nemško kanclerko Angelo Merkel in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, da bi zaustavil nenehne sovražnosti na vzhodu Ukrajine.

Na podlagi vsega tega se morda zdi, da je Rusija v osrčju Macronovih pobud, toda bistvo njegovega projekta je »evropska moč,« opozarja Bloomberg.

Ob Kitajski, ki postaja vse bolj samozavestna in ZDA, ki so vse bolj nezanesljive, Macron zahteva, da EU vzpostavi mehanizme za upravljanje lastne moči kot bolj koheziven geopolitični igralec.

Vse bolj samozavestna Kitajska in vse bolj nezanesljive Združene države Amerike. Vir: Insajder

To pomeni, da ni več možnosti veta za drobne nove članice z Vzhoda in hkrati pritisk za racionalizacijo odločanja, medtem ko je Macron pripravljen, da območje Schengena, torej potovanja brez potnega lista – kar je bil temeljni kamen evropskega ideala – spremeni v privilegij, ki bi bil pogojen s pomočjo pri priseljevanju migrantov.

Nekateri visoki francoski in evropski uradniki zato menijo, da gre tukaj za budnico Evropi.

Diplomati iz številnih držav EU so neuradno potrdili, da njihove vlade podpirajo Macronovo vizijo bolj, kot so pripravljene to javno razkriti.

Med Macronovimi tihi podporniki v državah EU prevladuje celo zadovoljstvo, ker je na svoja pleča prevzel pobudo, in jim je všeč, kako njegovi »ekstremni pogledi« potiskajo celoten blok naprej, četudi bo tudi sam na koncu moral doseči kakšen kompromis.

Nek evropski diplomat je razkril, da nikoli ni videl Nemcev tako jezne, kot po Macronovem napadu na Nato novembra v časniku Economist.

Bes se ne nanaša le na vsebino tega, kar je povedal, ampak tudi na provokativen jezik in dejstvo, da pred tem v Berlinu niso prejeli nobenega svarila, da bo Macron napadel zvezo Nato.

Na sedežu EU in Nata v Bruslju, pa tudi v nekaterih drugih evropskih prestolnicah, so nato Macronu številni uradniki očitali, da je aroganten, avtokratsko naravnan ter da vse dela trmoglavo in na lastno pest, čeprav bi s sodelovanjem lahko dosegli boljše rezultate.

»Nemčija in Italija si že leta nasprotujeta, a zdaj sta nenadoma našli skupno izhodišče, medtem ko Merklova išče način in pomoč, kako se zoperstaviti Macronu,« je potrdil italijanski uradnik, ki je seznanjen z medsebojnimi odnosi Berlina in Rima.

Macronova zamisel o poostritvi schengenskega sporazuma o potovanju brez potnega lista je obe strani vznemirila, je dodal.

»Uradniki v Evropi so bili dovzetni za vsebino Macronovega sporočila,« pravi Bruno Tertrais, namestnik direktorja pariške Fundacije za strateško raziskovanje. »Vendar jih je njegov slog odvrnil

Da bi lažje razumeli bistvo Macronove realpolitike, je koristno pogledati, kje gradi mostove.

In kje jih zažiga, poudarja Bloomberg.

zakonca Trump, Angela Merkel, Macron
Nekoč zavezniki, kaj pa jutri? Zakonca Trump, Angela Merkel in Emmanuel Macron. Vir: Instagram

Neliberalna in proti-bruseljska naravnanost madžarskega premierja Viktorja Orbána naravnost nasprotuje viziji francoskega predsednika.

Macron vidi Orbána kot nekoga, ki mu je lahko koristna podpora na Vzhodu, ko gre za Ruse.

Toda navkljub temu dejstvu, Macron vidi Orbána kot nekoga, ki mu je lahko koristna podpora na Vzhodu, ko gre za Ruse.

To pomeni, da je bil tudi Orbán deležen toplega sprejema in zabave v Elizejski palači, kjer ga je Macron ob tem pritiskal, da bi prepričal Poljsko, naj sprejme odmrzovanje odnosov z Rusijo.

Ker se je Orbán hkrati znašel pod plazom kritik zaradi omejevanja demokracije in spodkopavanja neodvisnosti sodstva in medijev na Madžarskem, je to še ena Macronova solo poteza, zaradi katere se nekatere vlade v prestolnicah EU zelo neprijetno počutijo.

Putin in Orban Vir:Tanjug
Tesne vezi: Vladimir Putin in Viktor Orbán. Vir: Facebook

Macron in njegovi sodelavci so zato prebili ure in ure v telefonskih pogovorih z novo predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, potem ko je bila junija izbrana za Junckerjevo naslednico, da bi ji razložili svoj načrt.

Macron je na koncu sicer popustil glede »Severnega toka 2«, toda ta 'epizoda' je pokazala vso zapletenost v odnosih med Parizom, Berlinom, Brusljem in Moskvo.

Hkrati je bila na račun Merklove izstreljena cela vrsta opozorilnih »puščic« z Macronove strani.

Francija je na primer že februarja zagrozila, da bo sprožila večji nadzor v EU zaradi spornega plinovoda »Severni tok 2« med Nemčijo in Rusijo, s katerim nemška kanclerka nadaljuje kljub godrnjanju v vzhodni Evropi.

Macron je na koncu sicer popustil glede »Severnega toka 2«, toda ta epizoda je pokazala vso zapletenost v odnosih med Parizom, Berlinom, Brusljem in Moskvo.

Pogled na Putina, ki pove vse. Vir: Pixell
Pogled na Putina, ki pove vse. Vir: Twitter

Toda nič od naštetega ni oviralo Macronove ekipe, da v sodobnem okolju drugega pariškega okrožja, med sedežem Facebooka v Parizu in borzo iz 19. stoletja, ne bi še naprej neutrudno načrtovala naslednje korake francoskega predsednika.

V nenehnem stiku z Elizejsko palačo prek WhatsApp-a in Telegrama je skupina strokovnjakov (t. i. možganski trust francoskega predsednika Emmanuela Macrona) že preizkusila vse njegove politične pobude z uporabo posebnega sistema metričnih podatkov, ki vsako idejo oceni glede na dejavnike, na primer koliko bo nasprotnikov, kakšna bo cena in kako velike spremembe zahteva.

Medtem ko Macron govori, drugi spijo ... Vir: Twitter

Poleg pogovorov o usodi Nata v Londonu in vrha o Ukrajini, francoski predsednik načrtuje, da začne novo leto s še eno bombo, ki se tiče schengenskega sporazuma.

»Macron ponuja zelo skladen geopolitični pogled na svet. Verjetno je edini zahodni voditelj, ki ga sploh ima,« sklene Bruno Tertrais iz pariške pisarne Fundacije za strateško raziskovanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek