REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji uradnik Pentagona: Kako Ukrajina postavlja vse na kocko z napadom na regijo Kursk?

Nekdanji uradnik Pentagona: Kako Ukrajina postavlja vse na kocko z napadom na regijo Kursk?Nenaden vdor v rusko regijo je zadnji poskus Ukrajine, da vpliva na morebitna mirovna pogajanja. A težava je, da Rusija pogajanja sedaj - zavrača. Vir: Posnetek zaslona, X

Zakaj hoče Kijev žrtvovati toliko vojakov v operaciji, ki bo prej ali slej propadla, se sprašuje nekdanji namestnik pomočnika ameriškega obrambnega ministra Stephen Bryen, ko piše o vdoru ukrajinskih sil v regijo Kursk, pri čemer ugotavlja, da ni prvič, da je Ukrajina napadla rusko ozemlje.

»Čeprav je operacija vojaška, je pričakovani izid političen in ni dvoma, da gre za kurski gambit Zelenskega,« pravi Bryen v svojem blogu Orožje in strategije in pojasnjuje, da želi Ukrajina zagotoviti boljši položaj za pogajalsko mizo z Rusijo s tem dejanjem, pri čemer ugotavlja, da je veliko vprašanje, kako uspešen bo Kijev v tej operaciji.

A težava je, da Rusija pogajanja sedaj - zavrača.

Bryen ugotavlja, da je zmožnost Ukrajine, da brani svoje ozemlje v Donbasu, v slepi ulici, saj Rusi izvajajo neusmiljene napade, ki počasi krhajo obrambo Ukrajine.

Dnevno Ukrajina izgubi okoli 1000 vojakov (ubitih in ranjenih), morala v nekaterih brigadah pa je najbrž na ničli, navaja Bryen in dodaja, da »izgube, čeprav jih Ukrajina na vse kriplje prikriva, prežemajo družbo«.

Večina ukrajinskih brigad na fronti je precej pod polno sestavo in v večini primerov so bili izgubljeni izkušeni vojaki.

Drugič, ukrajinsko vodstvo je pod velikim pritiskom Zahoda, da se pogaja z Rusijo, kar je priznal celo Vladimir Zelenski.

Medtem ko Zelenski še naprej promovira nekakšno večnacionalno mirovno konferenco in bi rad, da bi bila Rusija povabljena na naslednjo, so Rusi jasno povedali, da jih to ne zanima več.

Rusi ob tem pritiskajo na Zelenskega, češ da ni več izvoljeni voditelj Ukrajine, torej tudi ne kvalificirani sogovornik, spominja Bryen.

Zelenski tudi ve, da je v velikih težavah, če novembra zmaga Donald Trump.

Trump pravi, da bo še preden bo dejansko prevzel položaj, če bo zmagal, rešil problem Ukrajine.

Ukrajina ne more več dolgo nadaljevati vojne in malo je upanja (čeprav je želja velika), da bo NATO posredoval.

Režim v Kijevu se upravičeno boji, da bo prepuščen sam sebi.

Ofenzivo na Kursk lahko torej razumemo kot morebitno vozovnico Ukrajine za pogajanja z Rusijo.

Bryen še navaja, da sta strategija in taktika, ki ju Ukrajina prikazuje v napadu na Kursk, razviti v sodelovanju z Natom.

»To je preizkus za obrambo Evrope v primeru ruskega napada,« dodaja.

Zakaj je temu tako? NATO je v sedanji konfiguraciji v slabem položaju, ko gre za obrambo ozemlja. Če bi izbruhnili boji na Poljskem, v Romuniji ali na Baltiku, bi imeli Rusi pomembno prednost v kopenskih silah.

Eden od načinov za boj proti temu bi bila točno takšna operacija, kot jo Ukrajina trenutno preizkuša v regiji Kursk.

Podobno si zlahka predstavljamo v širšem evropskem konfliktu.

Obstajajo tudi drugi dejavniki v ukrajinskem načrtu, ki lahko igrajo vlogo, kot je Sudža (obmejno mesto, kjer se nahaja postaja za prenos in merjenje plina). Postaja upravlja ves plin, ki gre iz Rusije v Evropo.

Ukrajina trdi, da zdaj nadzoruje postajo in špekulira se, da bi se lahko odločila, da jo razstreli. Če se to zgodi, potem bo Evropa popolnoma odvisna od utekočinjenega zemeljskega plina iz ZDA

Ukrajina trdi, da zdaj nadzoruje postajo in špekulira se, da bi se lahko odločila, da jo razstreli.

Če se to zgodi, potem bo Evropa popolnoma odvisna od utekočinjenega zemeljskega plina iz ZDA.

Tako kot celotna operacija Kursk je tudi plinomerna postaja pogajalski adut, če jo Ukrajina uspe obdržati pod svojim nadzorom. Če pa je razstreli, potem to postane gospodarsko vprašanje tako za Rusijo kot za Evropo.

Druga možna tarča je jedrska elektrarna Kursk, ki je bolj v notranjosti kot plinska merilna postaja.

Še več, kakršen koli napad na elektrarno bi lahko povzročil katastrofo černobilskega tipa, ki ne bi pripomogla k političnemu položaju Ukrajine v Evropi.

Kljub temu ukrajinski tisk špekulira o usodi jedrske elektrarne Kursk in poroča, da so se Rusi odločili, da jo bolje zaščitijo.

Veliko vprašanje je, ali bo Ukrajina uspešna v operaciji Kursk.

Veliko je odvisno od hitrosti ruskega odziva in zmogljivosti ukrajinskih sil, vendar tvega ogromen odziv in popoln poraz, če ji prehitro spodleti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek