REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji svetovalec Kremlja: Skrajni čas je, da Rusija spremeni jedrsko doktrino

Nekdanji svetovalec Kremlja: Skrajni čas je, da Rusija spremeni jedrsko doktrinoObstoječa doktrina je zastarela in ni več učinkovito odvračilno sredstvo, je dejal Sergej Karaganov. Vir: Posnetek zaslona, X

Rusko jedrsko doktrino je treba nujno revidirati, da bo omogočila jedrski odgovor na kakršnokoli večjo vojaško agresijo proti državi, je dejal nekdanji svetovalec Kremlja Sergej Karaganov.

Nekdanji zunanjepolitični svetovalec namestnika vodje ruske predsedniške administracije je za časnik Kommersant povedal, da je sedanja doktrina »strašno zastarela« in ne služi več kot učinkovito odvračilno sredstvo.

Sedanja jedrska doktrina, ki je bila sprejeta leta 2020, ne predvideva preventivnih jedrskih napadov, uporaba jedrskega orožja pa je rezervirana le za »izjemne primere«, kot so »grožnje suverenosti in ozemeljski celovitosti« države.

Po mnenju Sergeja Karaganova je ta pristop naredil jedrsko orožje za skoraj neuporabnega in dejansko »izključil« faktor jedrskega odvračanja iz ruskega vojaškega in zunanjepolitičnega arzenala.

»Dovolili smo, da se razmere poslabšajo do te mere, da naši nasprotniki verjamejo, da jedrskega orožja ne bomo uporabili v nobenem primeru,« je dejal in dodal, da »imeti jedrsko orožje, ne da bi lahko prepričal svoje sovražnike, da si ga pripravljen uporabiti, je samomor«.

Neuspeh učinkovite politike jedrskega odvračanja »bi pahnil svet v niz vojn, ki bi neizogibno prerasle v jedrsko vojno in se končale s tretjo svetovno vojno,« je prepričan Karaganov in dodal, da bi se to lahko zgodilo »v nekaj letih«.

»Glavni cilj doktrine bi moral biti, da prepriča vse sedanje in prihodnje sovražnike, da je Rusija pripravljena uporabiti jedrsko orožje,« je izpostavil.

Komentarji Karaganova prihajajo po vdoru kijevskih sil v območje Kurska in ko mediji poročajo, da naj bi London Kijevu že dovolil uporabo orožja dolgega dosega za udarce globlje v Rusijo, enako naj bi storil tudi Washington.

»Skrajni čas je, da povemo, da nam vsak množični napad na našem ozemlju daje pravico, da odgovorimo z jedrskim napadom,« vztraja Karaganov.

Moskvo je tudi pozval, naj v naslednji doktrini jasno opredeli korake »jedrske eskalacije«, da ruskim nasprotnikom ne bi pustila prostor za dvome o tem, ali in kdaj je Rusija pripravljena uporabiti svoj jedrski arzenal.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je glede tega večkrat zavzel bolj zadržano stališče.

V pogovoru s Karaganovim junija na Mednarodnem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu je ruski predsednik dejal, da se Rusija »ne razmetava« z jedrskim orožjem in poudaril upanje, da »nikoli ne bo« jedrske izmenjave med Moskvo in Zahodom.

Moskva »nima razloga, da bi sploh pomislila« na uporabo jedrskega orožja, je takrat dejal Putin in ruske uradnike pozval, naj se teme jedrskega orožja niti »ne dotikajo«, razen če je to nujno potrebno.

Kasneje junija je Putin še dejal, da Rusija »preventivnega udara še ne potrebuje, saj je uničenje sovražnika v povračilnem udaru zagotovljeno«.

Ni pa izključil sprememb ruske jedrske doktrine.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek