REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Narašča zaskrbljenost Zahoda: Zavezništvo držav Sahela v osrčju nove afriške revolucije

Narašča zaskrbljenost Zahoda: Zavezništvo držav Sahela v osrčju nove afriške revolucijeStrateško partnerstvo treh držav, ki se nanaša na varnost in skupno obrambo, je odgovor na vrsto zunanjih pritiskov, predvsem iz Francije in ZDA; tej novi konfederaciji je usojeno, da postane središče nove afriške revolucije, piše italijanski geopolitik. Vir: Posnetek zaslona, X

Ustanovitev zavezništva sahelskih držav, ki so ga Mali, Niger in Burkina Faso uradno ustanovili 6. julija v Niameyu, pomeni pravo prelomnico v politični in vojaški zgodovini Zahodne Afrike, pa tudi nadaljevanje procesa dekolonizacije, ki se je začela v 20. stoletju, piše italijanski geopolitik in politolog Lorenzo Maria Pacini za spletno stran Geopolitika.

Strateško partnerstvo treh držav, ki se nanaša na varnost in skupno obrambo, je odgovor na vrsto zunanjih pritiskov, ki so prihajali predvsem iz Francije in ZDA.

Ta nova konfederacija naj bi postala središče nove afriške revolucije, ugotavlja italijanski geopolitik.

Mali, Niger in Burkina Faso so 16. septembra 2023 napovedali ustanovitev Obrambnega pakta zavezništva držav Sahela (AES), ki jim je omogočil skupno zoperstavljanje grožnji notranjega oboroženega upora in zunanje agresije.

Pakt je znan kot Listina Liptako-Gourma, poimenovana po mejni regiji med tremi državami.

Po tem obrambnem paktu se bo vsak napad na suverenost in ozemeljsko celovitost ene od držav podpisnic štel za agresijo na vse ostale.

Vodja Malija, polkovnik Asimi Goita, je na dogodku dejal, da je cilj pakta vzpostavitev okvira kolektivne obrambe in medsebojne pomoči ter da je prednostna naloga tega pakta boj proti terorizmu, ki je opustošil območje Sahela, kot tudi pred grožnjami vojaških posegov, ki prihajajo iz drugih držav.

Mali, Niger in Burkina Faso so 28. januarja letos sporočili, da se umikajo iz Zahodnoafriškega regionalnega bloka (ECOWAS), ki deluje pod taktirko nekdanjih evropskih kolonizatorjev in ZDA.

Tri države so ECOWAS obtožile, da je pod vplivom tujih sil in da je izdal temeljna načela te organizacije.

Odločitev o umiku iz ECOWAS-a je odgovor na gospodarske sankcije, ki jih je ta regionalna organizacija uvedla proti Nigru po državnem udaru julija 2023.

Polkovnik Goita je nato poudaril, da ECOWAS ne podpira boja proti terorizmu, poveljnik vojske Burkine Faso, stotnik Ibrahim Traore, pa je odkrito obtožil zahodne sile, da izkoriščajo afriške države in uporabljajo ECOWAS za doseganje lastnih gospodarskih interesov.

Nazadnje so se 6. julija letos v prestolnici Nigra Niamey srečali vojaški voditelji Malija, Nigra in Burkine Faso ter oblikovali Zavezništvo držav Sahela, poudarja italijanski geopolitik in s tem okrepili obrambni pakt ter napovedali nadaljnje načrte za gospodarsko in politično integracijo Sahela.

General Omar Čiani iz Nigra je dejal, da so tri države zapustile ECOWAS, ker želijo zgraditi resnično suvereno skupnost, osvobojeno vpliva zahodnih sil, ki ogrožajo celotno Afriko, in dodal, da bo AES ustvarila skupno vojaško silo za boj proti džihadskemu terorizmu.

Ena najpomembnejših točk, o katerih so razpravljali na vrhu v Niameyu, je načrt za izstop iz CFA franka.

To valuto obvladuje Francija, ki tako ohranja svoj gospodarski in finančni vpliv.

Uvedbo nove valute, oziroma opustitev CFA franka, številni analitiki vidijo kot pomemben korak k popolni gospodarski neodvisnosti.

Kapitan Traore je na vrhu spomnil, da je lastna valuta znak suverenosti.

Francija je CFA frank uvedla leta 1945, kar je Parizu zagotovilo popoln gospodarski nadzor nad svojimi nekdanjimi kolonialnimi posestmi.

Ustanovitev Konfederacije sahelskih držav je med zahodnimi silami povzročila veliko zaskrbljenost, saj slabi njihov vpliv na afriški celini.

ECOWAS se končno sooča z novo geopolitično realnostjo, ugotavlja Pacini.

Evropska unija na čelu s Francijo, kot tudi druge zahodne sile na čelu z ZDA pozorno spremljajo te dogodke.

Kljub začetnim težavam je novi regionalni blok znak odločenosti treh vlad, da zaščitijo lastno suverenost.

Uvedba nove valute označuje začetek nove dobe gospodarske neodvisnosti in daje zgled drugim narodom v Afriki, kako se zoperstaviti zahodnemu neokolonializmu.

Kot zaključuje Pacini, AES ne predstavlja le novega modela regionalnega sodelovanja, ampak tudi kaže, kako se lahko afriške države osvobodijo kolonializma Zahoda in vključijo v multipolarni svet.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek