ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Napihnjena, a vse nevarnejša zgodba: Kitajska si po ameriški sestrelitvi »civilnega plovila pridržuje pravico do odgovora«
Peking se je odzval na sobotno ameriško sestrelitev kitajskega balona nad Atlantikom ter jo označil za ameriški napad na civilno zračno plovilo brez posadke.
Kitajska je protestirala zaradi sestrelitve balona ter opozorila na »očitno pretiran odziv« ZDA, poročajo tuje tiskovne agencije.
»Kitajska izraža močno nezadovoljstvo in protestira proti uporabi sile s strani ZDA za napad na civilno zračno plovilo brez posadke,« je v izjavi zapisalo kitajsko zunanje ministrstvo. Iz sporočila izhaja, da je bil balon last podjetja.
USA attacks, spies on other countries every day. They claim and the US ignores them. Now that China has sent a harmless balloon, the US is crying out loud, is offended and cancels the meeting with China. https://t.co/B3t6Frd2PA
— Hector (@hltm) February 5, 2023
Kitajska je ZDA večkrat obvestila, da gre za balon namenjen za civilne namene in da je v zračni prostor ZDA vstopil »zaradi višje sile», »kar je bilo povsem naključno«.
Ameriško obrambno ministrstvo je v soboto sporočilo, da je njihovo vojaško lovsko letalo sestrelilo balon, ki so ga v preteklih dneh opazili nad ZDA.
Kot so pojasnili, so s tem odgovorili na »nesprejemljivo kršitev« ameriške suverenosti.
US Surrounds China With War Machinery While Freaking Out About Balloons, by @caitoz https://t.co/XX63bewh47
— MadeinDagenham47-2 (@FrankWinfield4) February 5, 2023
Ameriški predsednik Joe Biden je pohvalil pilote za uspešno izvedbo zahtevne operacije.
Dejal je, da je v sredo ukazal sestreliti balon »čim prej«, vendar je Pentagon želel počakati na »najvarnejši kraj za to«, da bi se izognili poškodbam na tleh ob morebitnem padcu razbitin.
Kitajska je sobotno odločitev ameriškega predsednika Joeja Bidna, da »nevidno« lovsko letalo F-22 sestreli kitajski balon za visoke nadmorske višine – potem ko je ta preletel Združene države – označila za »očitno pretirano reakcijo.«
In »resno kršitev mednarodnih praks.«
Ko je ameriška vojska poslala reševalno ladjo, da pobere ostanke, ki so pristali v plitvih vodah približno 6 navtičnih milj od obale Južne Karoline, je kitajsko zunanje ministrstvo v nedeljo zjutraj izdalo izjavo, v kateri je izrazilo svoje »močno nezadovoljstvo in protest proti ameriški uporabi sile za napad na civilne zračne ladje brez posadke.«
China fumes after US pops its balloon, warns of possible ‘responses’ to ‘clear overreaction’ https://t.co/sDdSnJ13LJ via @Yahoo
— korosh Taher Nasab (@KoroshNasab) February 5, 2023
»Kitajska bo odločno podprla legitimne pravice in interese zadevnega podjetja, hkrati pa si pridržuje pravico do nadaljnjih ukrepov v odgovor,« je sporočilo ministrstvo.
Biden je dejal, da je sprva želel balon sestreliti že v sredo, dan preden je Pentagon prvič javno priznal, da je sledil sumljivemu plovilu.
Vendar so ga obrambni uradniki domnevno prepričali, naj počaka, dokler ni varno za ljudi na terenu, in trdili, da ne predstavlja nobene grožnje nacionalni varnosti, kljub temu, da je prečkal več občutljivih vojaških lokacij na nadmorski višini približno 18 km (60.000 čevljev).
Zanimivo je, da je raketa letala ciljala solarne panele in tovor balona, ne pa balon sam...
Anyone noticed the missile striking the solar panel and payload part of the baloon
— OsintTV (@OsintTV) February 4, 2023
Seems like intentionally destroyed the solar panels & critical parts instead of targeting the balloon ?
But why pic.twitter.com/Jo3NUQi8F4
Ameriški obrambni minister Lloyd Austin je v izjavi po »uspešnem« raketnem napadu zrak-zrak, s katerim je balon padel nad ozemeljskimi vodami ZDA, obtožil Kitajsko, da uporablja balon »v poskusu nadzora nad strateškimi lokacijami v celinskih Združenih državah.«
Te izjave so izzvale tudi precej posmeha med bolj informiranimi komentatorji, saj je jasno, da imajo ZDA, Kitajska, Rusija in druge države v ta namen že vojaške satelite, ki Zemljo varno opazuejo iz vesolja.
Baloni so tehnologija iz časov pred sateliti.
Velesila, ki se pred celim svetom vojskuje zoper balon, je na poti gotovega propada. pic.twitter.com/NMN2lzUCfB
— Upravna Opica (@smrtfasizmu2022) February 4, 2023
Incident je kljub temu prisilil ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna, da preloži načrtovano potovanje v Peking zaradi, kot je dejal, »očitne kršitve suverenosti ZDA.«
Kitajska je odvrnila, da takšen obisk sploh ni bil dogovorjen.
Potreban je samo jedan meteorološki balon da se Najstrašnija vojska u istoriji univerzuma pošalje u paranoidnu spiralu.
— Ljubisa (@Ljubisa32387674) February 5, 2023
Do zaostritve prihaja v trenutku, ko je Kitajska naredila več korakov, s katerimi je želela zmanjšati napetosti z Washingtonom.
Ameriški mediji ob tem pišejo, da ima tudi ZDA v tem trenutku v zraku več podobnih balonov in da so v zadnjih letih na enak način zgrajeni meteorološki baloni preleteli tudi Japonsko in Indijo, ne da bi izzvali isto reakcijo, kot v ZDA.
New York Times na primer poroča, da to ni prvič, da je takšen balon preletel ZDA. Razlika danes je dodatek paranoične panike.
Balone, podobne tistim, ki so jih opazili nad ZDA, so leta 2020, 2021 in 2022 opazili nad Japonsko in Indijo.