REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Napetosti med Turčijo in evropskimi državami se ne umirjajo

Napetosti med Turčijo in evropskimi državami se ne umirjajo Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan

Napetosti med Turčijo in evropskimi državami zaradi zborovanj pred turškim referendumom o ustavnih spremembah se še niso umirile. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da bo referendumski da najboljši odgovor sovražnikom Turčije. V Ankari medtem načrtujejo nove nastope visokih predstavnikov vladajoče stranke v Nemčiji.

Kot je v govoru v Ankari dejal turški predsednik, bo turški narod na referendumu 16. aprila dal najboljši odgovor. Hkrati je zagrozil z novimi ukrepi proti Nizozemski, ki minuli konec tedna turškima ministroma ni dovolila, da bi pred aprilskim referendumom nagovorila nizozemske Turke.

"Še bolj moramo delati" na ukrepih proti Nizozemski. "Tega ne bo mogoče rešiti samo z obžalovanjem, potrebno bo mnogo več," je še dejal turški predsednik.

Erdogan je glede nizozemsko-turškega spora prilil še dodatno olje na ogenj, ko je omenil dogodke v Srebrenici v BiH leta 1995, ko nizozemski pripadniki modrih čelad niso preprečili genocida pripadnikov vojske bosanskih Srbov nad Bošnjaki.

"Nizozemce in Holandce, oboje poznamo iz pokola v Srebrenici. Kako zelo je pokvarjena njihova moralnost in integriteta, vemo zaradi 8000 Bošnjakov, ki so bili tam umorjeni," je še dejal turški predsednik in dodal, da Turkom nihče ne bo dajal lekcije o civilizaciji.

Na Erdoganove izjave se je nemudoma odzval nizozemski premier Mark Rutte, ki je dejal, da so besede turškega predsednika o Srebrenici "odvratna zgodovinska laž". Dodal je, da tovrstne izjave zastrupljajo ozračje, Nizozemska pa se ne bo spustila na tovrstno raven. "To je popolnoma nesprejemljivo," je še dejal predsednik nizozemske vlade.

Rutte je še pred Erdoganovimi izjavami o Srebrenici pozval k umirjenosti. "Ohraniti moramo mirno kri," je davi dejal za nizozemski radio. Ponovil je svojo zahtevo, da se mora Turčija opravičiti Nizozemcem za oznaki fašisti in nacisti. Kot je še dejal Rutte, diplomatski stiki med državama trenutno mirujejo.

Turško zunanje ministrstvo se je medtem odzvalo na poziv EU k izogibanju pretiranih izjav in dejanj, ki bi zaostrili odnose z Nemčijo in Nizozemsko. Po njihovem prepričanju se je EU postavila na stran Nizozemske, čeprav je ta kršila človekove pravice, zato "kratkovidna izjava EU za našo državo nima pomena", so zapisali.

Evropska unija je v ponedeljek pozvala Turčijo, naj se izogiba pretiranim izjavam in dejanjem, ki bi lahko še zaostrila napetosti v sporu z Nemčijo in Nizozemsko glede predreferendumskih zborovanj.

Turško zunanje ministrstvo je do stališča pozicije EU kritično, saj je nizozemska vlada po njihovem mnenju "kršila človekove pravice in evropske vrednote". Izjava EU "spodbuja ekstremizme, kot so sovraštvo do tujcev in protiturška občutja", saj se je poziv EU nanašal le na Turčijo, ne pa tudi na Nizozemsko, ki jo Turčija krivi za diplomatski spor.

Dodatno je ministrstvo kritiziralo svoje evropske sogovornike, ki "selektivno uporabljajo demokratične vrednote, temeljne pravice in svobodo". To so razlogi, zakaj za Turčijo poziv EU nima pomena, so navedli.

Turčija medtem v Nemčiji načrtuje nove nastope visokih predstavnikov vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP). Kot je poročal časnik Bild, naj bi do konca marca v Nemčiji pripravili najmanj 15 nastopov bivših turških ministrov, poslancev ali vidnih članov AKP v Nemčiji. Trenutno v državi ni nobenega turškega ministra.

Večino predreferendumskih zborovanj naj bi pripravili v Severnem Porenju-Vestfaliji, kjer živi največ nemških Turkov z volilno pravico, Berlinu, Stuttgartu, Hamburgu in Münchnu.

V Posarju so napovedali, da bodo prepovedali vse predvolilne nastope tujih predstavnikov. Kot je v Saarbrücknu napovedala ministrska predsednica Posarja Annegret Kramp-Karrenbauer, bo vlada storila vse, da v Posarju prepove tovrstne nastope. "Notranji turški konflikti nimajo kaj iskati v Nemčiji," je dejala po navedbah Bilda.

Na napete odnose Turčije z nekaterimi evropskimi državami se je ponovno odzval tudi nemški notranji minister Thomas de Maiziere. Kot je dejal, Turčija igra vlogo žrtve, da bi tako pridobila podporo za ustavne spremembe med volivci. Navedbe turške strani v minulih dneh na račun Nemčije je označil kot absurdne in brez prave osnove.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek