REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Napad Izraela na »legitimen cilj« ali medije? Blinken ni videl »kadeče se pištole« o delovanju Hamasa v zrušeni stolpnici

Napad Izraela na »legitimen cilj« ali medije? Blinken ni videl »kadeče se pištole« o delovanju Hamasa v zrušeni stolpniciJe šlo za napad na medije? Antony Blinken dokazov o Hamasu v zgradbi al-Jalaa ni videl. Vir: Twitter

Ko je izraelska vojska v Gazi z vodenimi izstrelki zrušila 12-nadstropen nebotičnik al-Jalaa so izraelski diplomatski viri zatrdili, da so ameriški strani pokazali »kadečo se pištolo« oziroma jasen dokaz o tem, da so zgradbo uporabljali pripadniki palestinskega uporniškega gibanja Hamas in da so bili ameriški sogovorniki »zadovoljni.«

Toda zgodba o rušenju zgradbe, ki je bila zelo pomembna za poročanje iz Gaze se je nato zapletla.

Znano je, da so pisarne v stavbi al-Jalaa uporabljali novinarji ameriške tiskovne agencije Associated Press (AP) in televizijske mreže Al Jazerea ter številni drugi mediji.

Izraelci so novinarje o napadu obvestili le eno uro, predno je bil izvršen.

Izrael je trdil, da je Hamas zgradbo uporabljal za vojaški obveščevalni urad.

Novinarske organizacije iz vsega sveta so napad izraelske vojske na poslopje v katerem so delali novinarji - obsodile.

Novinarji tiskovne agencije AP pa so potrdili, da v petnajstih letih niso videli nobenega dokaza o tem, da naj bi tam deloval Hamas.

Napad na zgradbo v Gazi  Vir: Twitter
Napad na zgradbo al-Jalaa v Gazi. Vir: Twitter

Toda nato je celo ameriški državni sekretar Antony Blinken v ponedeljek na Danskem dejal, da še ni videl nobenega dokaza, ki bi podpiral trditev Izraela, da je Hamas deloval v stavbi v Gazi, v kateri je bil ameriški Associated Press in drugi mediji, ki jih je uničil izraelski zračni napad.

Blinken je dejal, da je Tel Aviv pozval k utemeljitvi napada na hišo, iz katere so poročale različne tiskovne agencije.

Obenem pa so v organizaciji Novinarji brez meja zaprosili Mednarodno kazensko sodišče, naj razišče izraelsko bombardiranje stavbe v Gazi, v kateri so bile medijske organizacije in zadevo obravnava kot morebiten vojni zločin.

Opozorili so tudi, da je Izrael v zadnjih šestih dneh uničil urade 23 mednarodnih in lokalnih medijskih organizacij.

Sally Buzbee, izvršna urednica AP, je dejala, da izraelska vlada še ni zagotovila jasnih dokazov v podporo svojega napada na novinarje.

Izraelski vojaški tiskovni predstavnik, podpolkovnik Jonathan Conricus je dejal, da Izrael zbira dokaze za ZDA, vendar se ni hotel zavezati, da jih bo zagotovil v naslednjih dveh dneh.

Izraelski predsednik vlade v Tel Avivu Benjamin Netanjahu pa še naprej vztraja, da je bil napad na stolpnico v Gazi »popolnoma legitimen.«

Vendar v organizaciji Novinarji brez meja vztrajajo, da imajo trdne razloge za domnevo, da bi lahko »namerno ciljanje medijskih organizacij in namerno uničenje njihove opreme« s strani izraelske vojske pomenilo kršitev mednarodnega prava.

S temi napadi naj bi Izrael poskusil »zmanjšati, če ne celo nevtralizirati sposobnost medijev za obveščanje javnosti.«

Anthony Blinken   Vir:  Twitter
Antony Blinken. Vir: Twitter

Sally Buzbee, izvršna direktorica v Gazi napadene tiskovne agencije AP je dejala, da so bili novinarji AP zelo »vznemirjeni« po zračnem napadu, vendar se zdaj dobro počutijo in znova poročajo o novicah.

»To resnično vpliva na pravico sveta, da v realnem času ve, kaj se dogaja na obeh straneh konflikta,« je opozorila.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken se je v soboto po telefonu pogovarjal tudi s predsednikom in izvršnim direktorjem AP Garyjem Pruittom.

State Department je dejal, da je Blinken ponudil »svojo neomajno podporo neodvisnim novinarjem in medijskim organizacijam po vsem svetu ter opozoril na nujnost njihovega poročanja na konfliktnih območjih.«

Toda le kaj pomagajo Blinkenove obljube glede zaščite medijskih svoboščin, ko pa je Bela hiša istega dne dovolila, da Izrael v ZDA kupi za novih 735 milijonov dolarjev izstrelkov.

S katerimi bo znova lahko ne le odgovarjal na napade teroristov, pač pa moril nedolžne civiliste, rušil tudi zgradbe v katerih delujejo novinarske agencije, bombardiral domovanja nič hudega slutečih Palestincev in uničeval opremo, nujno potrebno za delo medijev.

Toda slovenski novinarski društvi tega napada nista zaznali in nista protestirali, podobno kot sta se zavili v molk tudi v nekaterih drugih odmevnih primerih, na primer ob šikaniranju ustanovitelja WikiLeaksa, novinarja Juliana Assangea.

S svojimi sporočili se, kot je videti, odzivajo predvsem na lokalne probleme...

Je pa res, da se slovenski novinarji ob tem držijo svoje tradicije.

Na podoben način so slovenske novinarske organizacije namreč ignorirale tudi napad na zgradbo RTV Srbije v središču Beograda s strani zveze NATO leta 1999.

Nekateri novinarji na Slovenskem so bombardiranje in smrt svojih kolegov v Srbiji tedaj celo odkrito pozdravljali, navkljub dejstvu, da so številne mednarodne organizacije, med njimi tudi Amnesty International, obsodile napad na poslopje RTV Srbije kot vojni zločin.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek